Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

CPA помош . !

Дискусија во форумот 'CPA' започната од Мане, 8 Мај 2014.

1. Мане

Мане Член

Зачленет:
    6 Февруари 2014
    Мислења:
    101
    Допаѓања:
    18
    Вака сега.
    Сакам да научам цпа .
    Некој ако може да ми објасне како се заработува од цпа шо треба да правиш? страни за тоа?
    Пример страни :
    https://www.cpagrip.com
    http://www.crakrevenue.com
    http://www.cpalead.com
    мислење за овие страни?
    Како се работе? што треба да правам ?
    значи незнам ништо сакам да научам па некој ако сака да објасне :(o_O

2. Nikola

Nikola Нов член

Зачленет:
    19 Декември 2011
    Мислења:
    64
    Допаѓања:
    1
    Професија:
    WEB Designer, HTML& CSS, Joomla & WordPress
    Вака сега Мане.

Во овој дел од форумов имаш доста маркетинг дневници од кои можиш да научиш за почеток доста. Се детално има објаснето како и што треба да се прави пре дда започниш со се. Добро прочитај ги па потоа доколку имаш некои нејаснотии прашај и сигурно некој ќе ти помогни или насочи што понатаму.

3. Мане

Мане Член

Зачленет:
    6 Февруари 2014
    Мислења:
    101
    Допаѓања:
    18
    2/3дена онака си седам на лаптопт и си седам на нет си разгледувам по овој форум ибиз по BHW (black hat) на гоогле ама ништо не ми е јасно неможам да сватам некој работи што и да направам/пробам небива

4. darky

darky Активен член

Зачленет:
    26 Февруари 2012
    Мислења:
    148
    Допаѓања:
    74
    Друже среќно со CPA но ако на 2-3 дена не си сватил за што се работи можда треба да бараш друг начин како да дојдеш при пари преку ИМ.

На Ilishev и conArtist им се допаѓа ова.
  5. Мане

Мане Член

Зачленет:
    6 Февруари 2014
    Мислења:
    101
    Допаѓања:
    18
    абе сватив ама незнам како пробувам некој работи не функционираат незнам како

6. FiliP.D

FiliP.D Активен член

Зачленет:
    24 Септември 2012
    Мислења:
    179
    Допаѓања:
    79
    Хмм, немој така да го демотивираш детето одма.. Никој не се родил со знаење ЦПА сите се научиле, кој порано кој покасно..
    Се ќе се среди иначе јас сум малце против насловот, кај што си прочитал и тоа што не ти е јасно прашај таму во таа тема и ќе добијаш поконкретен одговор на прашањето.

7. NoGood

NoGood Нов член

Зачленет:
    6 Мај 2014
    Мислења:
    18
    Допаѓања:
    1
    Јас како што можев да сватам од тоа што го прочитав е дека треба да имаш добро посетувана веб страна/блог/YT канал и тогаш се регистрираш на оние страните што ги кажа па имаш понудено работи и ти одбираш па те прашуваат таму некои прашања или како беше и почнуваш со работата. Колку што сватив целта на ЦПА е рекламирање (како она што излегува на некои страни нешто на пример "Кликни тука ...."). Исправете ме ако грешам и јас да научам нешто.

8. kiko

kiko Активен член

Зачленет:
    3 Мај 2012
    Мислења:
    278
    Допаѓања:
    106
    не е да те демотивирам, али за два три дена не се научува цпа(не дека сум ја експерт) туку земи, читај низ форумите, пробувај и така ќе научиш и ако специфично не ти е јасно нештом тогаш прашај некој поискусен:) Ти посакувам среќа:)

9. Ilishev

Ilishev VIP

Зачленет:
    11 Јули 2013
    Мислења:
    393
    Допаѓања:
    238
    Професија:
    SEO Consultant
    CPA или Cost Per Action или понекогаш нарекувана и PPA - Pay Per Action е метод на заработка каде ти добиваш пари ако твојот гостин(посетител на страната) заврши некоја услуга од типот "Download","Free Survey", "Email Submit", "Pin Submit" итн... Според мене 80% од луѓето што работат со CPA, работат BHN - Нелегални ничиња од типот Хакови, Читови, Подароци,Лажни понуди и сл.
    Да не ја тупам уште со разни објаснувања кој уверен сум дека нема да сватиш ќе ти објаснам со примери.

Еве пример од типот на WHN - Легално ниче.
    Пример имаш некоја страна со многу видео туторијали. Твојот гостин или посетител на страната кога ќе флезе и ќе го пушти видеото ти ќе му поставиш некој локер т.е ќе го заклучиш за тој да не може да го гледа се додека не изврши некоја работа што на тебе ќе ти донесе профит. Доколку не ја заврши работата тој нема да може да го гледа видеото.

Пример од типот на BHN - Нелегално ниче.
    Имаш страна за хакови на некои игри. Кога гостинот или посетителот ќе влезе на страната тој треба да го превзема фајлот т.е хакот кој ти предтоа си го заклучил. За да ти донес профит на тебе тој треба да заврши некоја работа. Откако тој ќе ја заврши работата, ќе може да го презема фајлот. Доколку не ја заврши нема да му биде дозволено да го преземе фајлот * хакот.

Тоа ти е доволно за почеток.
    Поздрав!
    :gangnam:

На Мане, Professor и stefan_v им се допаѓа ова.
  10. Мане

Мане Член

Зачленет:
    6 Февруари 2014
    Мислења:
    101
    Допаѓања:
    18
    Абе ја знам нешто од нешто не сум скроз тапа ама онака викам незнам ништо поубаво да ми објасните.

Вака сега.
    Што е тоа ниче?
    Што е леад? (мислам дека е да се регистрира таму кај што треба со емаил адреска )
    Да ми објасне некој нешто со врска со ставање видеа на youtube?
    И пробав на некој страни за цпа да заклучам нешто сеа ке ви дадам слика да видите што поточно ме маче
    еве слики што тестирав нешто да видам како оде ама нешто ме заебава :D
    --- Надополнето, 9 Мај 2014, Дата на објавување: 9 Мај 2014 ---
    Не е една тема....
    само неможам да сватам некој работи и отворив тема тука за поубаво да ми се објасне :/

11. darky

darky Активен член

Зачленет:
    26 Февруари 2012
    Мислења:
    148
    Допаѓања:
    74
    Добар си :) "no offers found" значи дека нема ЦПА понуди за нашата мила држава. Пробај со некое USA прокси или vps ако имаш и ќе ти излезат доста понуди...

п.с
    Усоврши го англискиот иначе нема напредок. EAZY - EASY

BTW не го демотивирам, напротив ако некој мене би ми коментирал така јас дупло би се мотивирал(за инат ќе гуглам повеќе време и ќе научам што е) ;)

На default и kiko им се допаѓа ова.
  12. Мане

Мане Член

Зачленет:
    6 Февруари 2014
    Мислења:
    101
    Допаѓања:
    18
    Така и си мислев дека треба прокси да ставам ама не бев сигурен. иначе знам како се пишува ама у брзање го напишав и воа ми беше само колку за тест не за друго.
    ;)

Сподели: