Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Clickbank заработка преку PPC (сосе доказ)

Дискусија во форумот 'PPC' започната од Milton, 17 Август 2012.

 1. default

  default Истакнат член

  Зачленет:
  14 Јуни 2012
  Мислења:
  248
  Допаѓања:
  130
  За методите незнам, за исплатa имаат повеќе опции: Check, Payoneer, Wire...
   
  На jassum20 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. jassum20

  jassum20 Нов член

  Зачленет:
  17 Март 2014
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  7
  Значи вреди и сега да се почни, не е лошо време :)
  --- Надополнето, 24 Јануари 2016, Дата на објавување: 24 Јануари 2016 ---
  Уште едно прашање имам, каде е подобро да се регистрирам на Clickbank или на Peerfly? И дали можи да се комбинира на ист сајт да ставам линкови од двете мрежи или пак од една мрежа, ама повеќе линкови до различни производи?
  --- Надополнето, 25 Јануари 2016 ---
  И уште ова ми текна, дали можи да направам на ebay оглас и да ставам линк од clickbank?
   
 3. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Секогаш е правo време да се почне и никогаш не е касно, интернетот е чуден маркет каде што има место за сите кои работат.

  ClickBank ти е маркет за дигитални производи, PeerFly е performance based мрежа така да не ги мешај работите, Ebay е за физички продукти. глупо е да ги поставиш и двете на исти сајт, најдобро е да си имаш посебен сајт за двата, но и не е потребно да имаш сајт. затоа што сите од нив имаат лендинг страни со твој линк, па само треба да испратиш посети на нив и да чекаш конверзија. За кликбанк препорачувам своја уникатна страна со добар контент/ревју за производот.

  Од минатиот месец започнав со платено рекламирање на цпа понуди, за среќа Bing Ads сеуште дозволуваат реклами со дирекнтен линк то ЦПА.
  Потрошени - $137
  Заработени - $411
  не е лошо ко за прв месец... ете мотивација дека никогаш не е касно..
  upload_2016-1-26_10-16-11
   
  На jassum20 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. jassum20

  jassum20 Нов член

  Зачленет:
  17 Март 2014
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  7
  Фала, супер објаснато. Сега ќе се посветам, па штом ги добијам првите резултати, повторно ќе пишам.
   
 5. asus

  asus Член

  Зачленет:
  22 Октомври 2013
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  20
  Дечки ајде ако можете да ми помогнет од скоро започнав да промовирам еден продукт од Clickbank го промовирам преку mail значи праќам меилови со мојот линк до Clickbank и сум 102.5% сигурен дека имам мимимум 10 продажби значи од клиенти што ми имаат вратено на мејловите дека го имаат купен продуктот ама во статистиката на clickbank ми стои 0$ три пати го менував линкот и незнам што може да е проблемот е сега мејловите ги праќам од инкогнито таб на Chrome ако тоа има некаква врска да се губат Cokies па за тоа да нема кај мене ништо од продажби што е најчудно немам ни кликови ама ни еден клик не ми покажува дека имам во статистика и незнам што може да е проблем ако некој имал сличен проблем или пак знае што може да е проблемот да помогне.
   
 6. GORSO

  GORSO Нов член

  Зачленет:
  19 Март 2014
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  2
  треба едно да знаеш cokies стоја 30 дена од како некој ке ја посети твојата страница но доколку во мегу време оди на истата преку некој друг линк тогаш твоите се губат и се редат неговите :) и треба даги поседиш postback на clickbank да регистрират коке имаш конверзија и користи некои trackeri да знаеш со како ако работиш со ppc :)
  --- Надополнето, 26 Април 2016, Дата на објавување: 26 Април 2016 ---
  горан ми треба помош за maxbounty за да влезам главен ppc source мие adwords (мн го сакам :p пошо е free :p).
  --- Надополнето, 26 Април 2016 ---
  еве кој се најдобрите понуди на maxbounty ова го добив од мн близок пријател:
  [​IMG]
  --- Надополнето, 26 Април 2016 ---
  и да надополнам еден мн важен и голем трик за бинг :) со ваша дебитна картичка можете да отворите 6 bing акаунти со исто име и презиме и адреса на живеејне, значи ке наредите по 100$ купони на сите 6 акаунти и ете 600$ бесплатно рекламирајне дечки :) купоните работат со секоја држава не е ограницено како на adwords :) амерички купон генериран или од било која држава можете да го користите на сосем друга држава :)
   
 7. talevskiboss

  talevskiboss Активен член

  Зачленет:
  31 Јули 2012
  Мислења:
  341
  Допаѓања:
  172
  http://i.imgur.com/bo6Z3ZN.png
  Оти вака? :/
   
 8. GORSO

  GORSO Нов член

  Зачленет:
  19 Март 2014
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  2
  Ја имат регистрирано како припејд нема да работит со не неможиш, пробај со друга мислам од тутунска може.
   
 9. asus

  asus Член

  Зачленет:
  22 Октомври 2013
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  20
  Не работам со PPC праќам мануелно понуди на e-mail со мојот линк од Clicbank до продуктот и се нервирам многу бидејќи цело време имам само кликови а немам продажби а клиентите со доказ ми прикажуваат дека имаат купено продукт од мене затоа ОНОЈ кој ке ми помогне да го решам овој проблем ке му ја дадам методата мн е лесно да се почне уште во првите 2 саати се прават продажби ако има некој кој сака и може да помогне нека ме контактира.
   
 10. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Си пробал ли од мејл да ги линкаш на веб а од тамо редирект на кликбанк?

  или на твојот веб да пробаш со iframe да го поставиш офферот?
   
 11. asus

  asus Член

  Зачленет:
  22 Октомври 2013
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  20
  Да земав домејн и го редиктирав до Clickbank трипати го менував линкот од Clickbank и пак само кликови нема продажби а клиентите ми враќаат мејлови со доказ дека имаат купено од мене ги кратев линковите и со bitly пракав и директни линкови од Clickbank и пак само кликови.
   
 12. lovekidao

  lovekidao Нов член

  Зачленет:
  24 Јуни 2014
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  1
  Можеби не е до тебе контактирај ги од кликбанк и кажи му за проблемот. Пробај да не користиш bitly бидејќи можно е да ти го сменува линкот. Ама најверојатно со оферот нешто не е во ред затоа пиши им.
   
 13. asus

  asus Член

  Зачленет:
  22 Октомври 2013
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  20
  Им пишував неколку пати викат дека се од кај нив е ок а поркај bitly користев и редиктирање и се друго оферот е добар бидејки други луѓе што работат си е ок кај нив ама ете кај мене не е...
   
 14. lovekidao

  lovekidao Нов член

  Зачленет:
  24 Јуни 2014
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  1
  Можеби клиентите лажат. Од каде знаеш дека навистина имаат купено додека не видиш слика не верувај им. Можеби одат преку твојот реферал но не го купуваат преку него. Не знам дали е можно на пример да појдат во друг дел од страната на пример на FAQ и потоа кога ќе кликнете да го купат производот се губи рефералот. Не знам дали ова е можно. Ама сигурно тие го немаат купено. Побарај слика да ти пратат.
   
 15. asus

  asus Член

  Зачленет:
  22 Октомври 2013
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  20
  Cookies od Clickbank стојат еден месец а инаку не ме лажат јас им кажувам купете го ова вие и после ја ке ви завршам работа така и не ја завршуват таа работа но битното е дека они купуваат и ми докажуваат они на мене дека имаат купено ми праќаат и слики и се.
   
 16. lovekidao

  lovekidao Нов член

  Зачленет:
  24 Јуни 2014
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  1
  И јас имам така промовирано (CPA понуди), промовирав на чатови ова она и ми велеа дека внесле e-mail ама конверзии не идеа само кликови имаше. Не препорачувам такво промовирање “ако ти направиш ова јас ќе направам она“. Ако сакаш навистина да заработиш на интернет со маркетинг научи прво како се прави тоа. Научи прво SEO убавезно направи landing page каде ќе ги „загрееш“ купувачите и побарај им e-mail адреса ако не го купат тој производ да му испраќаш пораки со твои други понуди за кои тие би биле заинтересирани. Откако ќе соребериш некаде $100-$200 научи PPC и промовирај со bing ads или google adwords. И никогаш немој да престаниш да ја подобруваш својата страна или да престаниш со тестирање. Околу 90% од луѓето кои промовираат не успеваат бидејќи кога ќе видат 1 конверзија престануваат со подобрување на својата страна и престануваат да тестираат бидејќи си мислат дека ако има една продажба автоматски другите ќе си дојдат, но не е така. Секогаш тестирај и никогаш не престанувај да ја подобруваш страната, што работело денеска нема да работи и утре.

  Во clickbank гледај направи една конверзија бидејќи после 3 месеци ако не направиш една конверзија ти одземаат еден долар од заработените. Немој да се плашиш за ова, тоа го прават за да ги натераат луѓето да промовираат и да работат поупорно. И со среќа :) Многу пари да заработиш ,и не се замарај повеќе со таа понуда дали купиле или не. Искористи го времето паметно. :)
   

Сподели: