• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

Celebrity Lives new one

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
По два месеци работење на андроидмк, почнавме нов проект (ако може да се каже така)
Код:
http://celebritylives.net
. Овој пат подалеку од технологијата бидејќи пак на таа тема не ќе биде интересно :) Почнавме пред 3-4 дена и ете дојдовме до овде, со голема помош околу оптимизирање на некои работи од страна на пипе :) То је то, коментари секакви добродојдени изволте :)
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Забелешка: Сигурно имате инсталирано paginator додаток за страни, пред paginator-от стои «[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] Older posts ова треба да се отстрани од темата и долу само да стојат страните.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
Одлична тема свежа не е толку шарена. Додади го додатокот за кога ќе скролаш најдолу од некој пост да покаже Related постови.
[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Од топменито горе може да се тргне About долу во футерот веќе го имаш Privacy така да не верувам дека гугл би правел некој проблем..[/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Popular Posts што е долу лево има додатоци кои може да направат само текст да биде, некако сликата е премногу голема а текстот е во два реда.[/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]
 

makedon4e

Член
Зачленет/а
21 ноември 2011
Мислења
117
Реакции
2
Одлична работа!

Ме интересира како ги пишувате вестите, ги преземате од други англиски страни?
И дали ваквиот тип на сајтови се исплати, односно дали има заработувачка?
 

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Забелешка: Сигурно имате инсталирано paginator додаток за страни, пред paginator-от стои «[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] Older posts ова треба да се отстрани од темата и долу само да стојат страните.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
Одлична тема свежа не е толку шарена. Додади го додатокот за кога ќе скролаш најдолу од некој пост да покаже Related постови.
[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Од топменито горе може да се тргне About долу во футерот веќе го имаш Privacy така да не верувам дека гугл би правел некој проблем..[/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Popular Posts што е долу лево има додатоци кои може да направат само текст да биде, некако сликата е премногу голема а текстот е во два реда.[/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]

За абоут да се тргне т.е да се тргне она прајваси не може да се направи да го има само у футер а да го нема како пејџ, (барем јас не знам) а за она страните лека полека средуваме пропусти :)

---------- Објавено во: 11:42 PM ---------- Претходниот пост е постиран во: 11:40 PM ----------

Одлична работа!

Ме интересира како ги пишувате вестите, ги преземате од други англиски страни?
И дали ваквиот тип на сајтови се исплати, односно дали има заработувачка?

За вестите од каде стигнеме од таму, значи се трудеме колку-толку да се интересни трач вести од сите тие области кои ги има во менијата, имам моментално 2-3 српско-хрватски и 1 словенска, а за од англиски избегнувам пошто колку и да сменам може да се појави копирано(како причина за бан) :)

За заработка ќе ти пишам после 2-3 месеца (пошто тогаш ќе знам дали ми се остварува за почеток идејата и замислата) еден Адсенсе акаунт повеќе страни, идеме да провереме :)
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Мислев да се тргне само од менито горе, да го има само во футер.
 

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Мислев да се тргне само од менито горе, да го има само во футер.

Те разбирам што сакаш да направам, но едноставно не може, мора да се иде Publish на тој пејџ.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Ах, да поврзано е со Pages, ќе треба да се вршат промени во header.php и се избрише вчитувањето на Pages и мануелно да се додава мени, но не е важно толку...

Доколку користиш големи слики за албумите би ти предложил да го користиш Punypng.com сервисот кој ќе ги компресира сликите и со тоа ќе заштедиш на простор и побрзо вчитување како и среќни посетители :)

Незнам зашто нема додаток за wordpress кој ќе работи со Punypng.com пошто видов за Smushit има ама не е апдејтуван па не би ризикувал да ставам outdated плагини, плус Punypng.com има и API што би било супер...

Супер сајтче, оптимизирано барем за мене брзо отвара дури и на овој слаб интернет што го имам деновиве :)

Само напред, со труд се добива посакуваното.
 
На врв Дно