Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Бесплатен AdWords ваучер!

Дискусија во форумот 'Google Adwords' започната од Аце, 29 Јуни 2012.

 1. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,020
  Допаѓања:
  848
  [​IMG]
  Има уште еден ден!
   
 2. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  412
  Допаѓања:
  184
  Еве го впишав кодот и се е океј.Прв пат работам со AdWords направив кампања ај да видиме шо ќе бидне од ова.Се надевам дека добро ја составив кампањата бидејќи како што кажаф ова ми е прв пат да работам со платен трафик.
   
 3. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  @Аце: што им текнало на Google да пуштат AdWords купончиња за нас сиротите? :)

  иначе, купонов е еден, за еден account и aleksandar4o го искористи.. или е за повеќе account-и?

  @aleksandar40: за што ќе го користиш купонот? ако линкаш директно до CPA понуда.. побоље немој.. ќе те скинат.
   
 4. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  412
  Допаѓања:
  184
  Хаха.. би требало да е за повеќе колку што знам. Па незнам направив една кампања и не ми беше прифатена сега направи нова за мојот блог до потписот во signature,ќе видиме дали тоа ќе фати.Иначе кој мислеш да ме сќине? Прашаф и рекоја дека можи да се користи AdWords за промовирање :)
   
 5. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,020
  Допаѓања:
  848
  Тестирав едно трикче со AdWords и ако се покаже океј ќе го имате во VIP секцијата и ќе можете да генерирате неограничено AdWords купони.
  1 купон - 1Adwords акаунт.
   
  На Milton му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  @aleksandar40: ако линкаш директно до CPA понуда, пр: peerfly.com/brojnaponuda... ем што нема да ти го одобрат огласот, ем може да те банираат. тоа мислев ко реков дека ќе те скинат.
  едино, можеш да направиш да ги носи линкот до твојот сајт.. ама не директно до домејнот, туку до некоја страна од сајтот. тоа колку да ти пројде огласот со Approved. е тек откога ќе ти го одобрат огласот, можеш со многу едноставен meta-redirect да ставиш на страната и да ги носи до CPA понудата.. и посетителите како ќе слетуваат на страната, така ќе бидат редиректирани на CPA понудата. тука не ти е лошо и да уфрлиш Google Analytics да убациш, да видиш каков ќе ти е traffic-от.

  @Аце.. и по не знам кој пат... поштујам за ова со ваучерите.. u da man! :)
   
 7. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  412
  Допаѓања:
  184
  Не не , никогаш не користам директен линк со домен од peerfly.Еве ставив до мојот блог ми го прифатија, амаа засега немам ни импресии ништо од кликови, до душа незнам како работи,ама ако некој кликне треба да се појави но сеуште ништо :(
   
 8. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  зависи колку имаш ставено CPC (Cost Per Click)
  можеш да видиш колку е најдобро да ставиш ако го искористиш Google Keyword Tool.
  го впишуваш клучниот збор во GKT и ќе ти каже одприлика колку се плаќа CPC кај нив.. тоа би ти била ориентација за колку да ставиш во AdCenter.
  еве на пример, за клучен збор (Phrase search): computer tricks (од твојот сајт) има 4.400 локални (US) пребарувања и имаш $5.43 CPC (што е изгор скапо)
  треба да си најдеш некој асален keyword кој има барем +3.000 локални пребарувања и CPC испод $0.5

  тоа зависи и од CPA понудата и што конкретно ќе промовираш.
  пошто имаш сајт за компјутери, би требало да промовираш CPA понуда во врска со компјутери.
  (не)арно ама.. CPC за computer related keywords е секогаш скапо.

  едино.. можеш да направиш варка..
  промовираш да речеме "baby diapers"..
  го ставаш клучниот збор во насловот, пр. "Looking for baby diapers?"
  го ставаш клучниот збор во текстот, пр. "Get a $1500 Baby Diapers and Formula Gift Card with this great offer"
  го ставаш уште еднаш и во Visible URL: www.freebabydiapers.com
  вистинскиот URL ќе ти биде: http://www.computingnetwork.blogspot.com/baby-diapers
  значи го имаш клучниот збор во наслов, текст и URL
  е кај вистинскиот URL можеш да ставиш redirect кој ќе ги редиректира директно на CPA понудата или пак, landing page кој ќе им направи пред-продажба за понудата) вторава опција ти е подобра, зошто ако на landing page-от го имаш на неколку пати клучниот збор, ќе ти се подобри overall Quality Score на огласот, што ќе значи: плаќаш помалце CPC а си погоре на резултатите од огласите.

  само.. знаеш.. цимава работа.. промовираш бебешки пелени, а имаш сајт за компјутери.
  ако не те мрзи, испоотвори различни Web 2.0 блогови за различни niche-а (babies, health, fitness, self-help)... и направи еден куп огласи кои ќе носат на соодветниот блог. ќе тестираш и видиш кој од нив ти носи пари за после некое време да удриш акцент на тој оглас, а другите да ги паузираш, да не ги испотрошиш сите пари :)
   
 9. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Се наоѓа ли уште некој таков ваучер? Добро ли е да рекламираш страна со адсенсе на неа?
   
  На kiko му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652

  па као Адсенсе не дозволува платени кликови, ама ако се од Adwords нема гајле, тестирано...

  Adwords строго користете го на производи за продажба, Амазон, Кликбенк етц...
  Некој по скап производ, и никако не ставајте Broad или киворди со 2 збора, ке ви летне кредитот и ништо нема да постигнете. Доколку сте по искусни во Adwords, обавезно и Negative Keywords.
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Dejan009

  Dejan009 Нов член

  Зачленет:
  28 Август 2014
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  1
 12. VaneVelkoV

  VaneVelkoV Нов член

  Зачленет:
  25 Февруари 2014
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  1
  Јас имам промотивни ваучери потроши $25 добиј $100 за акаунти на адвордс не постари од 14 дена. Ако му требат на некој нека ме контактире.
   
 13. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Тоа е бесплатно за секој кој ке вложи $25 http://www.google.com/ads/adwords-coupon.html нема потреба од дополнително контактирање!!!
  Start today and save $75
  Get $75 in free ad credit when you spend $25.*
  [​IMG]
   
  На kiko му/ѝ се допаѓа ова.
 14. VaneVelkoV

  VaneVelkoV Нов член

  Зачленет:
  25 Февруари 2014
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  1
  Да да на тоа мислев потроши тс вложи... а јас мислев дека само на Google Partners ги даваат тии купони, моја грешка нема потреба од извичници, тука сме да си помагаме :)
  --- Надополнето, 2 Октомври 2014, Дата на објавување: 2 Октомври 2014 ---
  • Offer available only to customers with an AdWords billing address in the US or Canada. For the complete terms and conditions which apply, visit the relevant page for the US and Canada.
  Мислам дека ова е разликата меѓу Партнер промотивните кодови од овие. Преку Партнерс може за секаде да се користат.
   
 15. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  и овие ги користам цело време, единствено што си лимитиран, една картица еден ваучер.
   
 16. Artweb

  Artweb Член

  Зачленет:
  12 Февруари 2013
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  18
  уставри не е бесплатно туку чини $25?!? или нешто не сум разбрал?
   
 17. Naneski

  Naneski Нов член

  Зачленет:
  18 Април 2014
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  12
  Убаво си разбрал @Artweb :)
  Ваучер со вредност од 100 долари, ти го плаќаш 25 долари.
  Со што заштедуваш $75.
   

Сподели: