Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Bad Bots - Robots.txt

Дискусија во форумот 'Веб страни' започната од Goranski, 12 Септември 2014.

 1. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  добра колекција на лоши ботови кои не ви се потребни и би требало да се блокираат преку Robots.txt

  http://www.codeshare.io/8BVMF
   
  На stefan_v, FilipD и Ilishev им се допаѓа ова.
 2. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  го поставив на codeshare доколку имате нови само додадете ги.
   
 3. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  392
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Да не отварам нова тема, ќе пишам овде.....
  За wordpress купив plugin кој ќе ги блокира ботовите и работи одлично, но на платформите Joomla,Drupal, B2Evolution, DotClear и др пробав преку .htaccess & robots.txt но не успеа.
  Еве код од .htaccess
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
  A еве од robots.txt
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
  Некое чаре?
   
 4. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Зависи дали ти е серверот Apache. На пример Engine X .htaccess се сетира од админ панел на серверот. Следно е да провериш (доколку имаш ROOT пристап до серверот)дали ти е одобрено Override All во httpd.conf или vhost.conf ако ги имаш за посебено за секој домејн. Ако нмаш рут, барај супорт на хост
   

Сподели: