Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

BACKLINKS (Повратни линкови)

Дискусија во форумот 'Градење линкови' започната од O_x, 23 Февруари 2013.

 1. O_x

  O_x Нов член

  Зачленет:
  1 Ноември 2011
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  0
  Значи вака имам читано на 18208021408 форуми земи ги овие backlinks и се ке биде РОЗОВО...:notwork: Затоа сум овде и мислам дека треба да се отвори тема на тоа кој се најдобрите backlinks што ги нуди пазарот. Backlinks се мошне важен дел од SEO. Јас лично имам купено и прбувано неколку страници што нудат backlinks но никаков резултат затоа сум тука и ве прашувам вас. Најдобро би било секој да збори од свое искуство....:)
   
 2. Bojan

  Bojan Член

  Зачленет:
  9 Март 2012
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  43
  Розово ќе биде само доколку креираш нешто корисно, што би привлекло линкови само по себе.
  Никогаш нема да биде розово додека купуваш линкови. Google ќе си игра со тебе, ко мачка со глушец.
   
  На Goranski му/ѝ се допаѓа ова.
 3. darky

  darky Активен член

  Зачленет:
  26 Февруари 2012
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  74
  Junk Backlinks малку работа ќе ти завршат, а dofollow backlinks да.
   
 4. Artweb

  Artweb Член

  Зачленет:
  12 Февруари 2013
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  18
  Не се замарај со backlinks, не ти вршат работа. Има други СЕО техники далеку поефикасни.
   
 5. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  Backlinks are so 2009..
  Social signals are the next best thing :)

  Backlinks само и исклучиво од сајтови или блогови кои се поврзани со твоето ниче и гледај да бидат од барем PR2+ што е прилично тешко во денешно време да се добие.. освен да си ги платиш.. и пак да не ти заврши работа.

  Со Panda и Penguin апдејтите, Google им стави до знаење на интернет маркетерите дека им ги научи финтите за over-optimization и дека најде начин како да ги казни сајтовите кои претеруваа.

  Ако имаш сајт или блог.. обавезно стави Facebook, Twitter, G+ shares, likes etc.
  Колку повеќе легитимни луѓе ќе те лајкуваат и споделуваат, толку повеќе Google ќе те сака.

  Најбитно ти е да имаш солиден content напишан за луѓе кои бараат помош а ти им го решаваш проблемот.

  и уште нешто..
  YouTube ти е супер пријател ако сакаш да кренеш рејтинг на сајт и да добиеш таргетирани посетители.
  зборот ми е.. не се срами да направиш некое видевце :)
   
  На Accipiter и O_x им се допаѓа ова.
 6. Artweb

  Artweb Член

  Зачленет:
  12 Февруари 2013
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  18
  Другр со кој сака пејџ ранк нека се линковите ништо не може да се постигне, само изгубено време, особено ако е сајтот на кирилица. Тоа е така, пред се затоа што сме мала земја. 100-200 линкови не вршат работа треба многу повеќе (барем над 1000 линкови) па тука нема се на се толку сајтови(така е зборот), а не пак да најдеш линкови со вискок пејџ ранк. Се на се 50-тина(карикирам) добри линкови ако најдеш, а тоа е ништо.

  Додека квалитетна, јуник содржина, споделување содржини кон социјалните морежи и добра SEO оптимизација многу помага за подигање на рејтингот на сајтот.
   
 7. O_x

  O_x Нов член

  Зачленет:
  1 Ноември 2011
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  0
  Абе за СЕО на страна без никаков проблем го средувам тоа. Социалните сигнали ги средувам паге ранк ми е 2 затоа што рекламирам производ оd clickbank така да можете да го замислите квалитетот на страната... Јас со помош на Маркет Самураи гледам страни сто рангираат доста добро со 7/8 повратни линкови... Затоа прашувам дали има негде нешто да се купи затоа што не сакам 1/2 години да вложувам во страната време и труд без да ми се исплати...
   
 8. Artweb

  Artweb Член

  Зачленет:
  12 Февруари 2013
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  18
  Преку ноќ ништо не бидува, треба време, да се посветиш максимално и да бидеш упорен.
   
 9. darky

  darky Активен член

  Зачленет:
  26 Февруари 2012
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  74
  Би ти советувал да ја пробаш Magic Submitter! Моќна алатка за рангирање на сајтови, добра оптимизација, не ти треба време да ја усовршиш а најбитно имаш trial првиот месец за 4.5$. Пред два дена го симнав, страшна алатка. Ако добро заработуваш, не е многу 67$ месечно(после првиот месец).
   
 10. jassum20

  jassum20 Нов член

  Зачленет:
  17 Март 2014
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  7
  Ме интересира дали линкот кој ќе води до мојата страна треба да биди поставен само на почетна(пример www.strana.com и има PR3), или истиот ефект ќе се добие ако е на некој друг URL(www.strana.com/nekojArtikil, а овој линк има PR0)?
   
 11. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Нормално дека нула е нула, самата кратеnка ти кажува PA=Page Authority, но сепак имаш авторитетен линк. На таков /Nekoj-Artikal/ добро е да му правиш Tier2 за да дигне и он. Најбитно е да имаш добар квалитет на страната и на самиот Тиер2.

  утре ке споделам добри работи како да се добие најдобар TrustRank и еден мој личен Overview за моменталниот SEO world....

  stay tuned!!!
   
  Последно изменето: 27 Мај 2014
  На stefan_v и jassum20 им се допаѓа ова.

Сподели: