Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Alixpress Shopping - одданочување производ

Дискусија во форумот 'Кафе Муабет' започната од AcikA, 9 Февруари 2014.

 1. AcikA

  AcikA Член

  Зачленет:
  11 Јануари 2014
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  1
  Извинете вака на лошо место ја ставам темава но барам за помош се надевам дека ке ми помогне некој што знае ,сакам да прашам што ке биде ако порачам еден телефон од $35 дали телефонот ке оди на царина или не оти читав разни теми за вакви работи дека телефон по $45 не оди на царина ај ке ве молам некој шо знае да ми објасни благодарам многу!
   
 2. Bubo

  Bubo Активен член

  Зачленет:
  16 Јули 2012
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  95
  Професија:
  Програмер и веб кодер
  Мислам дека секој производ под 50$ не оди на царина.
   
 3. Angel

  Angel Нов член

  Зачленет:
  5 Февруари 2014
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  6
  Професија:
  Интернет Маркетер

  Здраво AcikA

  Еве нешто ти пронајдов на често поставувани прашања прочитај ќе најдеш тоа што те интересра.

  4757 Колку изнесува царина и ддв за мобилни телефони?Зошто не се пресметува царина и ддв на вистински платената цена туку се пресметува по цена која самите царинарници ја донесуваат.Ке ве молам каталогот за средна каталошка вредност да се стави на страната за нареден пат кога купувам нешто преку интернет да знам точно колку треба да платам.Ви благодарам однапред.
  О:
  Ве известуваме дека за увоз на телефони за целуларни мрежи (мобилна телефонија) или за други безжични мрежи, согласно Законот за царинска тарифа, царинската стапка е слободна (0%).
  Данокот на додадена вредност е 18% од вкупната фактурна вредност плус додадени транспортни и други манипулативни трошоци.
   
  Одредбите од Царинскиот закон предвидуваат различни методи за утврдување на царинската вредност:
  - метода на трансакциска вредност на стока;
  - метода на трансакциска вредност на идентична стока;
  - метода на трансакциска вредност на слична стока;
  - метода на дедуктивна вредност;
  - метода на пресметковна вредност и
  - метода на расположиви податоци.
  Ако царинскиот орган не може да ја утврди царинската вредност со методата на трансакциската вредност, тогаш се применуваат останатите методи.
  Превземено :
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
   
 4. LaFea

  LaFea Член

  Зачленет:
  3 Ноември 2013
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  37
  Начелно, при пристигнување на поштенските пратки на царинското подрачје на Република Македонија, согласно одредбите на Уредбата за спроведување на Царинскиот закон под надзор на царински службеник се врши издвојување на пратките кои се пуштаат во слободен промет без обврска за поднесување на царинска декларација и тоа:

  - поштенски картички и писма кои содржат само лични пораки,
  - писма пишувани со Браилово писмо,
  - печатен материјал кој не подлежи на плаќање на увозни давачки и
  - сите други пратки од некомерцијална природа кои се испраќаат со писмо или со поштенски пакет од незначителна вредност, со вкупна вредност до 45 ЕУР во денарска противвредност, под услов да не постои обврска за плаќање на увозни давачки, а кои содржат ситни подароци, рекламен материјал, ситни мостри и слично, освен пратките кои содржат алкохол и пијалоци што содржат алкохол, парфеми и тоалетни води, тутун и производи од тутун.
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
   
 5. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  зависи дали си во скопје или не, во гостивар ми имаат стигнато 4 лаптопи по 380$ вредност на врата ДХЛ ги донесе ни царина ни ништо, истиот лаптоп го нарачува другарка од скопје, ја ропаат и царина и шпедиција.

  Гледај да ја нарачаш со некој POST тоа им се национални поштарини и коа иде МК ги превзема македонска пошта и ке платиш само 200 ден за услугите...
   
  На besy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bazhee

  bazhee Активен член

  Зачленет:
  11 Ноември 2013
  Мислења:
  119
  Допаѓања:
  32
  Телефон од 40$ со free shipping стаса во Велес, без никакви трошкови за шпедиции, царини и др..
   
 7. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Мислам дека во овој случај немаш никакво одданочување.
  Се надевам дека ќе ти стигне телефонот брзо и без проблеми. :)
   
 8. Bj_man

  Bj_man Нов член

  Зачленет:
  28 Февруари 2015
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  0
  Да се надоврзам на темава ми се јавија од царина ...
  Да пратам документ со адреса фирма и печат на испрајкачот ...
  и Дека треба да се прати фактура колку чини телефонот ... тоа што пишувало на пакетот 30$ НЕ важело ...
  Сега треба да го контактирам испраќачот на алиекспрес и да се замарам со глупости ... а го чекав месец ипол .. сега можи и да го вратат ...
  да не знае некој точно каков форматот што треба да биди во пакетот да му пратам на испраќачот да го подполни .?
   
 9. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Со што го плати телефонот? Мора да имаш добиено нешто како фактура на меил или на Пејпел или на картичка. Тоа испринтај го и однеси го. Со тоа имам завршено 100 пати работа. Можеш и да ја смениш цифрата на фактура но то е на твој ризик :D Мене за часовник за Мајкл Корс ми поверуваа дека е 80 долари, а беше 300 :D
   
 10. Bj_man

  Bj_man Нов член

  Зачленет:
  28 Февруари 2015
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  0
  a ako ja pisam realnata cena kolku treba carina da platam na 150$
   
 11. arso

  arso Активен член

  Зачленет:
  18 Април 2012
  Мислења:
  106
  Допаѓања:
  46
  данок+царина = 28% на сумата што ќе им ја приложиш...
   
 12. Bj_man

  Bj_man Нов член

  Зачленет:
  28 Февруари 2015
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  0
  а кај да барам нишо на мејл ми нема стасано дека сум го платил потврда?
   
 13. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  На акаунтот на АлиЕкспрес?
   
 14. Bj_man

  Bj_man Нов член

  Зачленет:
  28 Февруари 2015
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  0
  нема на акаунтот ... a нема ни на мејл ... му пишав на испраќачот ако може да ми прати потврда ..
   
 15. Infamous

  Infamous Член

  Зачленет:
  8 Јули 2013
  Мислења:
  85
  Допаѓања:
  31
  Не им праќај на курвите од ГРУЈП ништо - зашто? :)
  Зашо ако си платил со Пејонир или нелегален Пејпал, ќе те судат за перење на пари, лонг стори шорт, хапенед то ме. ;)
   
  На Ilishev му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Брат на фактурата од Пејпел имаш име и презиме за шипинг. Ќе кажеш ми го порача пријател од странство и готово :) Немора да се комплицира толку :D
   
 17. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Абе извади фактура на 30$ и оди со неа, кажи дека телефонот не е нов, дека имал дефект го напрвиле и го продаваат за 30$, и крај не им покажувј ништо друго. Направи скрин шот од али експрес фотошопирај ја цената на 30$ и однеси им. Пиши во урл некоја варијабилна долга адреса, и нека ја бараат. Чим во самата пратка има фактура на 30$ нема што повеќе да бараат.
   
  На Chuck Norris и Naneski им се допаѓа ова.
 18. Bj_man

  Bj_man Нов член

  Зачленет:
  28 Февруари 2015
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  0
  ама за да биди покомплицирано тие ти бараат документ со адреса и цена од тој што ти испратил ... ако е сервис бараат адреса од сервисот ... ако е нов адреса од фабриката ... знам какви филмови прават тие од царина имам работено со нив и од кејв си го бичат која појака заебанција ке им направи на муштериите ...
   
 19. bazhee

  bazhee Активен член

  Зачленет:
  11 Ноември 2013
  Мислења:
  119
  Допаѓања:
  32
  Отвори фактурата ако е електронска Пукај Inspect Element преправи си цените како што ти чини, сликај, направи ја .pdf и прати им ;)
   
 20. Bj_man

  Bj_man Нов член

  Зачленет:
  28 Февруари 2015
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  0
  И да ја завршам случката ...телефонски јавувања и зезанции ... тие ми звонат јас им звонам тие се прават дека непостои таква пратка ... писмото со царински број 2 пати ми го вратиле од пошта ... и еден куп од нашите неписмени вработени одвај до целта да стасаш ..... ми пратија фактура од фабриката . па им пратив па и тоа не чиниело ме зезаја само за да ми наплатат царина ... и конечно морало screenshot ... и тоа им го дотерав и конечно ми стаса пратката и си платив за 600ден а незнам зошто дека поштарот и тој незнаеше а ми покажа уплатница од некакви поштенски трошоци ....
  Ако сакаш да бидиш напреден ќе те направат или криминалец или дупло ке си платиш ...
   

Сподели: