AdSense формула за заработка

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
поздрав друштво..
се имам зачитано една е-книга и налетав на интересен податок за пресметка на потенцијалната заработувачка која би ја имале од AdSense тип на сајт/блог, па решив да споделам со заедницата.

формулата е:
global searches x CPC x 0.25 x 0.05 = $ potential

што всушност значи формулата...
- ако рангирате #1 за одреден термин (keyword) со вашиот блог..
- ќе придобиете околу 50% од луѓето кои го пребаруваат терминот да го посетат вашиот сајт
- и од нив најмалку 5% да имаат ad click-through rate (5% од посетителите да кликнат на AdSense рекламите)
- ќе добиете 50% исплата (commision) на CPC.

значи, ако сте прво место на google за одреден keyword, ќе
заработите ХХХ сума на пари месечно.

ова многу лесно може да си го направите во Excel и да ви биде поавтоматизирана процедурата кога ќе правите keyword research.

тоа би било тоа.. формулава не е моја.. ама типов што ја има составено се колне во неа дека е прилично точна :)
 

Slavko

Член
Зачленет/а
9 март 2012
Мислења
23
Реакции
33
еве добар совет од еден од најдобрите :)
Код:
http://www.problogger.net/archives/2012/02/21/blog-smarter-a-step-by-step-strategy-to-boost-your-adsense-earnings/
Финтата е дека ништо не е преку ноќ. Треба време, и градење на квалитетен материјал.
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
се што си напишал батево, му држи место.
особено делот со "ad blindness".. и е дефинитивно нешто што треба да се истражи малце подлабоко.
мислам дека кај нас.. македонците и остали warez настроени народи ова е многу поизразено.
не знам за другите, ама јас не памтам кога последен пат сум кликнал на некој AdWord.

longtail-овите се задолжителни, зошто само така можеш да се порадуваш на малце појачан traffic.
мада.. backlink-увањето кој како си го разбира.
јас лично, пре би сакал да имам 5-6 backlinks од PR4 или PR5 сајтови, отколку да имам 50-60 backlinks од PR0 или PR1 сајтови.

нејсе, за niche-related бизнисот си треба време, работа, трпение, добро стратегизирање и се разбира.. квалитетна содржина.
 

Slavko

Член
Зачленет/а
9 март 2012
Мислења
23
Реакции
33
Пошто Гугл иде накај најдобар user experience правење, тогаш и ние изгледа натаму треба да идеме :) А тука е како што викаш време :)
 

punkbooster

Нов член
Зачленет/а
23 март 2012
Мислења
10
Реакции
2
Имам идно прашање во врска со исплатата... (Извинете што пишам тука си реков да не отварам нова тема.)

Значи кога ке имаш одредена заработка на адсенс можиш да побараш чек кој ќе ти го пуштат на домашна адреса, но што потоа, како да ги подигнам јас тие пари од чекот? Читав некаде дека можело да се подигнат во секоја банка, но дали банките се запознаени со овој вид на исплата? Секакво искуство со адсенс е добредојдено...

Фала.
 

punkbooster

Нов член
Зачленет/а
23 март 2012
Мислења
10
Реакции
2
Баш ваков одговор барав, фала многу :)
 

Toni st

Нов член
Зачленет/а
19 ноември 2012
Мислења
9
Реакции
0
Веб-страница
www.turlitava.com
Чекот во банка ќе ти го претворат во пари, чекот е валиден, го препознаваат банките.
 
На врв Дно