Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Adsense и/во Македонија

Дискусија во форумот 'PPC' започната од silfiriel, 7 Ноември 2011.

 1. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  ич не аплицирај за вакви глупости, јас лично кога ке налетам на ваква глупа реклама која сигурно плаќа многу ниско за 1000 посети и не наплаќа од клик, одма ја гасам страната, сигурно не сум единствениот, затоа што во денешно време некој да ме малтретира со 5 секунди за некоја крш информација е абсурдно.

  креирај сопствен поп ап баннер и продвај сопствен продукт.
   
  На jassum20 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ZeroOrDie

  ZeroOrDie Нов член

  Зачленет:
  11 Јануари 2016
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Zdravo na site nov sum tuka, se nadevam deka sum dobredojden :) Se zacitav na temava vi blagodaram za dosta korisni informacii. Me interesira nekolku prasanja vo vrska so ad-sense . Pred dve nedeli napraviv svoj sajt vo wordpress :) ne sum nesto mnogu dobar po strukata za programiranje taka da sajtot mi e so free tema od wordpress i momentalno go bildam so artikli koi momentalno si gi promoviram na svoi socijalni mrezi so stranski sledbenici. Sajtot mi e na angliski, sodrzinata mi ja pisuva strucno lice vo vrska so temata na sajtot.
  Sega me interesira:
  1. Kolku vreme bi trebalo da e star sajtot za da mozam da apliciram na adsense
  2. Kolku artikli se dovolni za pocetok? Procitav na temava pretpostavka deka 40 artikli se dovolno ali me interesirani od sigurni izvori dali e toa tocno?
  3. Kolku treba procentualno da ti e unikaten tekstot na artiklot ili mora da e 100% unikaten? Inace go proveruvam tekstot na nekoj free plagijat checker mi dava rezultati od 100% unikaten dali e toa tocno neznam i kolku e asalen toj cheker. (ako imate nekoj predlog za plagijat checker bi bilo ok da mi pratite nekoj link)
  4. Isto me interesira okolu seo-ot? koristam Yoast SEO plagin za wordpress i uspevam da napravam nekolku zeleni svetla za seoto. Mada sega za sega dobivam po 2 klika od search engine dnevno ostanatite klikovi gi pratam na google analytics mi doagjaat od nekoi ruski strani i nekoja si strana pay for traffic so iskreno pojma neam koj mi go vmetnal tamu sajtot a ne sum pokusaval da napravam nekoja reklama na takvi traffic exchange sajtovi bas zaradi toa sto mislam deka ne e korisno baram za adsense.
  5. I posledno prasanje vo vrska so trafficot na mojata webstrana za ovie dve nedeli google analytics mi pokazuva: 327 sessions, 218 users, 389 pageviews. Dali ovaa kako za pocetok e dobro?

  Vi blagodaram odnapret sekoja vasa informacija mi e dobredojdena
   
 3. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  1. Одма можеш да аплицираш, нема потреба од чекање
  2. Потребни се минимум 3 артикли по 500 збора плус легални страни, About, Privacy Policy i Contact so forma
  3. При аплицирање артиклите треба да се 100% уникатни, CopyScape.com ке ти помогне
  4. Секој посетител кој ти доаѓа од search engine, за нова страна е успех.
  5. Тоа е супер, само продолжи со тоа што го правиш.

  со среќа!!!
   
 4. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  352
  Допаѓања:
  116
  Ne e dobro. Spored cifrive mi deluva deka imas visok bounce rate, taka da pogolem broj od posetite ima sansi da ti se od botovi ili fake traffic. Otvori GA i proveri referrals od kaj ti se. Ako ti se od sajtovi kako free-traffic.com/free-buttons.xyz i slicni domeni ondak se od firmi za traffic koi probuvaat da se reklamiraat na ovoj nacin
   
 5. ZeroOrDie

  ZeroOrDie Нов член

  Зачленет:
  11 Јануари 2016
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Прво ви благодарам много и на дваицата за овие информации.

  Немам потреба ни од брзање, сакам да си ги средам сите ствари на почеток, да не биде после ми го одбиле акаунтот заради Privacy Policy :)

  Од кај ти е ова информација прочитана? јас правев муабет со човек што веќе работи со адсенс (и добро му иде), си копира ствари од нет и само си мења по збор две. Тоа и јас го правам моментално на siteliner.com ми ги даде следниве резултати:

  Duplicate content: 29%
  Common Content: 40%
  Unique Content: 31%

  Дали според правилата на adsense би ме одбиле?

  Фала ти :)


  Bounce Rate: 81.33% оваа највероватно е лошо ? А иначе да приметувам во traffic source такви домејни. Постои ли начин да ги тргнам? И дали тоа може да му делува лошо на адсенс ? ради тоа да не ми го прифатат акаунтот... такви ствари? И уште нешто дали е ок да билдам traffic на страни што се за traffic exchange пред да аплицирам на google Adsense ? за да си качам репутација на сајтот. Јас моментално си билдам traffic од свои сопствени социјални мрежи што ги имам направено за истиот: Facebook fan page, Twitter, Pinterest, Google Plus.. али поентата е што сеуште не ми се набилдани фан страните за да билдам traffic се на се имам 5000 followers на сите укупно и добивам по 10-20 клика дневно од нив, што искрено е многу малку. од search engine до сега имам 6 посети. исто многу малку. и Direct 79 ? оваа Direct дали е кога некој ке си го пише домејнот и ке влезе? или и тоа се fake/ботови? :)
  Исто така ме интересира дали може нешто лошо да се деси во врска со сајтот ако нон стоп спамувам по групи на Facebook и Google Plus Communities ?
  --- Надополнето, 15 Јануари 2016, Дата на објавување: 15 Јануари 2016 ---
  Заборавив на smallseotools.com/plagiarism-checker/ тука ги проверувам текстовите пред да ги ставам на сајтот и се дешава да ми најде реченица, две со плагијати , ке сменам збор два, после ми ги покажува како уникатни, сега не сум сигурен колку е точен тој checker :S
   
 6. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  100% информација немам од никаде, али јас никад не сум копирал текстови па така на секој го советувам да користи уникатен контент. Ако контентот ти е дуплициран мислам дека страната ти ја рангираат како low quality и така ке добиваш многу ниски CPC-a по $0.15

  пробај тестирај со дупликатен контент, ништо не те кошта. Па пиши како си поминал, баш би сакал да знам дали залудно сум користел уникатен контент, или можело и да украдам од некаде...
   
 7. jassum20

  jassum20 Нов член

  Зачленет:
  17 Март 2014
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  4
  Дали на вашиот сајт со AdSense промовирате нekoj Affiliate производ поврзан со содржината на сајтот?
   
 8. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Доколку промовираш афилиејт мој совет ти е да не ставаш адсенсе затоа што потенцијален купувач може да ти замине за клик од Адсенсе.
   
  На jassum20 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. s.a

  s.a Член

  Зачленет:
  7 Мај 2013
  Мислења:
  36
  Допаѓања:
  15
  In addition to our other rights and remedies, we may (a) withhold and offset any payments owed to you under the Agreement against any fees you owe us under the Agreement or any other agreement, or (b) require you to refund us within 30 days of any invoice, any amounts we may have overpaid to you in prior periods. If you dispute any payment made or withheld relating to the Services, you must notify Google in writing within 30 days of any such payment.

  Имам и јас едно прашање до поискусните од форумов што се бават со адсенсе. Ако ги имате прочитано правилата на адсенс на кои мора да се согласиш за да отвотиш акаунт ке видите дека на еден член што сум го ситирал вика дека гугл има право да ви одбие пари ако смета дека им должите или да ви побара да вратите било која сума на пари во рок од 30дена.
  Како треба ова да се разбере? Дали знали дека во било кој момент гугл може да ни ги побара да и ги вратиме сите заработени пари или пак ова се однесува на нешто друго?
   
 10. Колман

  Колман Активен член

  Зачленет:
  5 Мај 2012
  Мислења:
  182
  Допаѓања:
  100
  Имам две веб страни и за едната отворив адсенс акаунт и аплицирав. Во повратиниот меил, прочитав дека не е дозволено повеќе адсенс акаунти и дека веќе еден имам. И навистина, пред неколку години отворив акаунт за да монетизирам јутуб канал но без успех.

  Сега сум заглавен на тој акаунт. Како да ги додадам моите страни на адсенс акаунтот?
  Одев преку settings и во site management и access and authorization додадов една од моите страни. Поставив реклама во сајтабарат (сајтот е вордпрес и тоа го направив со text plugin), но рекламата не се појавува, т.е е бланко.

  Треба да направам уште нешто, или само треба да помине некое време?

  Исто така дали може да се врзат уште јутуб канали, и како оди исплатата? Прифаќаат чекови нашиве банки, и дали може да се искористи картичка од странскиве провајдери како Пејонер и сл?
   
 11. teodor

  teodor Нов член

  Зачленет:
  20 Ноември 2014
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  8
  Ако имаш веќе одобрен адсенсе акаунт не треба да аплицираш одново, можеш истиот да го искористиш за да ги ставиш рекламите.

  Треба да помине малку време за да почнат да се покажуваат рекламите. Гледам постов си го напишал сабајлево така да веќе треба да ти се појавени рекламите.

  Исплатата оди преку wire трансфер. За тоа треба да отвориш девизна транскациска во банка. Кога ќе ги направиш првите 10 евра ќе ти пратат пин од гоогле во плико дома, стасува за 3-4 недели, и кога ќе направиш 70 евра можеш да ги вадиш парите.
   
  На Колман му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Колман

  Колман Активен член

  Зачленет:
  5 Мај 2012
  Мислења:
  182
  Допаѓања:
  100
  Да, рекламите почнаа да се појавуваат :)

  А за исплатата единствен начин е сметка во банка? Нема начин да се избегнат нашите банки и да се користи друг сервис како payoneer или neteller?
   
 13. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Сигурен начин е тој, дури и одличен е. До пред некое време беше исплаќањето со Чекови така да Wire e огромен напредок. Данок мора да се плати на овој или оној начин, особено напоменувам за Wire. Ако правиш многу пари и се рашириш тогаш отвори фирма која има придобивки.
   
 14. jassum20

  jassum20 Нов член

  Зачленет:
  17 Март 2014
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  4
  Ме имаа одобрено за Адсенс пред 2 години, но по некој период страната ја затворив. Сега сакам повторно да почнам со Адсенс. знам дека не треба да креирам нов акаунт штом еднаш ќе ти одобрат, но кои услови треба да се исполнуваат за да поставам Адсенс? И дали можи да се користат слики од гоогле на страната или мора да се користат слики за кои се има авторски права?
   
 15. vlatkom

  vlatkom Нов член

  Зачленет:
  4 Април 2014
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  2
  dali mozi da se namesti adsense na weebly blog?
   
 16. posteryu

  posteryu Член

  Зачленет:
  21 Јули 2012
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  2

Сподели: