Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Adobe (portable) во канцеларија..

Дискусија во форумот 'Кафе Муабет' започната од MindHunter, 20 Февруари 2015.

 1. MindHunter

  MindHunter Активен член

  Зачленет:
  14 Декември 2013
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  28
  Оф-топик, единствено на овој Македонски Форум сум член..

  Ме интересираше со новите закони во МК, е забрането користење на Adobe во Канцеларија , па дали доколку се користи Портабл Верзија од УСБ или од Екстерен Диск е возможно да бидеш откриен.....?
  Некој ако има слично искуство...
   
 2. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  како тоа забрането користење на Adobe ??? прв пат слушам за такво нешто, сигурно си грешка.

  портабл верзијата е исто пиратска верзија дури и преработена, единствено да те откријат е да ти дојдат на лице место и да те фатат, друг начин нема како да те откријат., ако збориш за закон за пиратски софтвер.

  Али ако е фирма мора да си купи софтвер, тука нема дилема...
   
  На MindHunter му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MindHunter

  MindHunter Активен член

  Зачленет:
  14 Декември 2013
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  28
  Па примeр "Adobe Photoshop - Portable" (ги има сите од Adobe во портабл)... дали прави некој кеш, регистер или некој фајл во компјутер во C или на "Windows" за да те откријат некако од после употреба...
   
 4. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  незнам тоа да ти одговорам, не користам такви верзии, може да ти падне а не чува recovery file. Ако сакаш да се скриеш од нив, можеш многу лесно,
  инсталирај виртуелна машина и на неа инсталирај се што ти треба, заклучија со фулл пасворди од биос до се друго и ако ти влезе инспектор само изгасија и чао, скриј го фолдерот на вритуелната машина некаде во Windows фолдери и крај :) Твојот компјутер ке биде чист ко суза.

  мало објаснување, за да ти дојде инспектор да проверува Adobe треба некој да му нареди, а тоа BSA - бизнис софтвер алианса која работи по директен налог на софтвер вендорите и за кои наплаќа дебели пари. Во моментов канцеларијата на Adobe во скопје е затворена па така нема никој да те закача за Адобе :)
   
  На MindHunter му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MindHunter

  MindHunter Активен член

  Зачленет:
  14 Декември 2013
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  28
  Ти благодарам на добрата информација :)
  Знам имаше вебсајт каде пишуваше кој софтвери се забранети во МК а во нив беше и Адобе, не се сеќавам како беше го барав не можев да го најдам.
  А како мислиш виртуална машина на истиот копјутер или на друг.. на екстерен не можи да го изведам тоа некако а истиот компјутер да ми работи само го вадам екстерниот пример...
   

Сподели: