Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

300$ купон за рекламирање на Bing и Yahoo

Дискусија во форумот 'Платено огласување' започната од Аце, 27 Мај 2012.

 1. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,996
  Допаѓања:
  834
  [​IMG]
  300$ купон од Микрософт за рекламирање на Bing и Yahoo. Потребна е кредитна или Paypal за верификација. Доколку ви вади грешка дека не сте од USA може да користите VPN американско. Користете InternetExplorer доколку другите прелистувачи ви прават проблем.

  Enjoy up to 90 days of free search advertising—a value of $300.
  Offer expires July 15, 2012.


   
 2. Kafka

  Kafka Активен член

  Зачленет:
  20 Ноември 2011
  Мислења:
  122
  Допаѓања:
  44
  Го змеав воучерот но сеуште не сум го активирал. Од искуство знам дека се така бинг ама па сумата одлична за да се направи и мал број на продажби.
   
 3. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,996
  Допаѓања:
  834
  Очекувам фидбек доколку го искористиш како иде со кликови и друго..
   
 4. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  оке.. друштво јас пробав со ова и до некаде функционира.. ама не до крај.. за жал.

  се регистрирав на страната, внесов податоци од клиент од Мкд.
  ваучерот си стигна на мејл.
  отворив account на adCenter.. и ти вика дека мораш да ставиш кредитна или дебитна картица.

  ставив наша картица, која знам дека функционира зошто клиентот преку нејзе си плаќа AdWords и Facebook Ads.. и на следната страна, кај што треба да се врзе картицата со кампањата, има простор да се внесе купонот.
  го внесов купонот..
  и ми исфрли порака дека валутата на дебитната картица (EUR) не одговара со валутата на ваучерот ($).
  и не пројде работата :-(

  е сега.. кои се опциите.
  ако имате некој пријател/ка во америка, па од него/нејзе да земете број на картица, име презиме, адреса на живеење итн итн. ама треба.. шо знам, да ви е ептен близок пријателот.. сепак се работи за пари.. иако нема да им земат пари од картицата, него им треба на Microsoft извесна гаранција дека не сте спамери т.е. дека сте од земјата за која кажувате дека сте.

  и втората варијанта.. да набавите VCC.. ама за тоа од каде, кого да набавите.. и како оди таа процедура, не би знаел да ви кажам. ако има некој искуство со ова, нека сподели.

  ниш.. тоа е тоа.. ќе држиме очи отворени да не имаат некоја слична ваква кампања за европски држави.
   
 5. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Хуху си лапнав $300 за адвертајзинг.
  Потврдив со PayPal, кој не е амерички, словенечки е, ама се земја, зип итн ми беше амерички. За секој случај бев со VPN америчко.
  После од коа потврдив само го избришав subscription-от на PayPal-от.
  Е сеа прв пат ќе ми биде за овака да плаќам за PPC. Совети? За што да ги користам париве? :)
  CPA или нешто друго?
   
 6. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  со оглед на тоа дека Microsoft генерално ја имаат копи/пејстано платформата за огласување од google, веројатно ги имаат и сличните услови за она што може и не може да се рекламира. така да.. CPA кампањи.. не би ти препорачал.. ем е ситна пара, ем конверзиите се практично никакви.. ем ќе ти согорат брзо парите од ваучерот.

  моја препорака..
  тркни до clickbank отвори account ако немаш веќе и најди некоја понуда која има gravity +30, направи добар landing page за таа понуда, насочувај го traffic-от према landing page-от, кај што ќе им направиш pre-sell на понудата, стави неколку (cloaked hop) линкови и препраќај ги посетителите до оригиналната понуда.

  ама па од друга страна.. ако те мрзи да го праиш се ова.. ондак.. можеш да пробаш и со CPA, само на страна од dating niche-то (обично не дозволуваат.. google и facebook).. и health and fitness niche-то, кликовите ќе те коштаат скапо. можеш да ѕирнеш во financial CPA понудите у стил.. auto car insurance, life quotes etc.
  ако не ти успее со директен affiliate линк према понудата, сепак ќе мораш да направиш landing page.

  и конечно..
  ако успееш да иштанцаш повеќе ваучери.. продај ги за пола или четврт цена на некој твој (не толку упатен) клиент ;-)
   
 7. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Да не има некој уште неискористени купони? :)
   
 8. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,996
  Допаѓања:
  834
  Stefan_v дали го искористи првиот купон за некоја промоција?
   
 9. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Да, ама уште чекам: Pending editorial review
   
 10. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,996
  Допаѓања:
  834
  Oki, не заборавај да кажеш што си сторил.
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
 11. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  ЛЕЛЕ ќе се убијам. И ден денес ми бараат купони, а и да ги имав со овој памет денес не ги продавам...
  Од само еден купон земав $100, и тоа реални, а вака....Бар тие што ги имав да не ги продавам... Али чекај чекај не ми ја погледнале рекламата(Pending editorial review), па затоа и ги шиткав.
   
 12. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,996
  Допаѓања:
  834
  Повторно има некој извор на ваучери да не случајно знаеш...?
   
 13. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Не, и тешко дека ќе има. Тоа е поради што веќе не ги индексираат страните каде даваат добри купони, остаа тие од по $25 кои и не застанаа да работат. Имало некоја финта од коа ќе го стаиш тој од $25 да додадеш уште нешто и ќе станело $100 заедно. И незнам сега имало некои комбинации и можело над $100 а точно како немам појма. :)
   
 14. badijala

  badijala Нов член

  Зачленет:
  10 Април 2013
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  2
  јас имам 50$ ваучер за продавање, доколку сака некој нека ме контактира
   
 15. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,996
  Допаѓања:
  834
  Момци една услуга. Дали ќе може да пробате дали ќе добиете ваучер од Bing преку следниов линк:
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
  Доколку добиете тоа ќе биде супер. :) Пишете ми ПП.
   

Сподели: