Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

22 младич достигнува до £300 000 и паѓа на -£5000

Дискусија во форумот 'Кафе Муабет' започната од Ilishev, 16 Март 2014.

1. Ilishev

Ilishev VIP

Зачленет:
    11 Јули 2013
    Мислења:
    393
    Допаѓања:
    238
    Професија:
    SEO Consultant
    На BHW наидов на еден интересен дневник кој гласи вака:
    £300 000 до -£5000 | Следете ме како повторно ќе заработувам

Членот adam.jn кој има само 22 години на BHW направи дневник во кој напиша дека од заработените £300 000 влегол во -£5000. Парите ги потрошил на коли,мотори,облека,компјутери,жени (истите ќе ги видете на линкот подолу) и тн.. И кога повторно се обидел да почне да заработува, напротив ништо не му одело.
    Код:
    Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
    Ова е еден од полошите примери како треба да се потрошат заработените пари. Ова го доживеав и јас бидејќи во изминатата година заработив солидна сума и сите пари ги трошев на слични работи како и горенаведениот младич. Се додека не ми дојде a'клот да инвестирам во нови страни.

На Аце му/ѝ се допаѓа ова.
  2. dorco

dorco Активен член

Зачленет:
    26 Јануари 2013
    Мислења:
    361
    Допаѓања:
    118
    не зезај, не се до толку залудно потрошени пари, барем го изживеал животот. Глупо е да ги потрошиш на коцка и дрога.

бтв, бемвињата се партали

На conArtist му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kiko

kiko Активен член

Зачленет:
    3 Мај 2012
    Мислења:
    278
    Допаѓања:
    106
    хехе браво за него што направил толку пари али па се зезнал што ги потрошил така... али како што гледам он ги направил тие пари у 2010 а тогаш беше далеку полесно за работење со гоогле или фб па и сите други начини за заработка... а сеа нормално дека му е потешко зашо на сите им е потешко да направат пари со овие update што ги прват search engines ...

4. default

default Истакнат член

Зачленет:
    14 Јуни 2012
    Мислења:
    248
    Допаѓања:
    130
    Лошо е што престанал да работи, другото мислам дека се му е океј, гледај купил и коли и се дури и му изнајмил куќа на семејството... секоја му чест за заработените пари.

5. stefan_v

stefan_v Ninja

Зачленет:
    26 Ноември 2011
    Мислења:
    828
    Допаѓања:
    313
    Професија:
    Programmer / Internet Marketer
    Едитирав знакчето од $ во £ пошто нели фунтата итекако е поголема од доларот, а на дечково парите му се во фунти(Од UK е).
    Инаку тоа што направил пари, па му било тешко епа потешко е сега од 2010-та, ама да се надеваме дека ќе биде! :D

6. buli

buli Член

Зачленет:
    31 Јануари 2013
    Мислења:
    71
    Допаѓања:
    13
    Интересно. Од вакви примери, иако може да не се вистинити, може да научиме многу.

7. kon

kon Истакнат член

Зачленет:
    12 Ноември 2011
    Мислења:
    1,195
    Допаѓања:
    320
    Професија:
    Графички Дизајнер
    Не ги потрошил на лош начин... уопште, според мене барем... Купил куќа на родителите... далеко од оноа што не треба да се прави...
    И јас да сум како него, тие пари, толку 300 илјади фунти, ке си ги ставам у банка, и од камата ке живеам до крај на живото :D

На FiliP.D и igor.89 им се допаѓа ова.
  8. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    а ако ти пропадне банката или те сјебе инфлација ке те зеам кај мене на мешалица за малтер... :gangnam:

На Ilishev му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ilishev

Ilishev VIP

Зачленет:
    11 Јули 2013
    Мислења:
    393
    Допаѓања:
    238
    Професија:
    SEO Consultant
    Ова дефинитивно е најлош начин да се потрошат тие пари. Парите ги имаш моментално, ако не инвестираш во нешто што подоцна ќе ти носе некој денар знај дека во глупости си ги потрошил. И што сега кога имал коли, мотори кога нема 2$ нафта или бензин да им ставе :D

На stefan_v, kiko и Аце им се допаѓа ова.
  10. Аце

Аце Ordinary guy.

Зачленет:
    9 Септември 2011
    Мислења:
    2,035
    Допаѓања:
    866
    Интересна тема, ова е добар совет за тие кои заработуваат да знаат како да ги инвестираат парите.
    Инвестирање во нови методи, нови начини на заработка ќе доведе до поголем профит. Секако тука треба да се внимава во која област ќе се инвестира, ама трошење голема количина пари на глупости кои тие исти пари си ги заработил со мака е многу ступидно што би рекол Кили.

11. kon

kon Истакнат член

Зачленет:
    12 Ноември 2011
    Мислења:
    1,195
    Допаѓања:
    320
    Професија:
    Графички Дизајнер
    Може ли помошен багерист ? Кај шо не може багер, јас со лопата B|

Можда сте у право... ама па ако не уживаш со парите шо ги имаш... шо ке ти се тогај ? :/

На dorco му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ilishev

Ilishev VIP

Зачленет:
    11 Јули 2013
    Мислења:
    393
    Допаѓања:
    238
    Професија:
    SEO Consultant
    Тоа неговото е како Македонците во Швајцарија 1 година ќе биде како роб, а кога ќе си дојде во Македонија 10 дена ќе изиграват миљардери

На kiko му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    Јас пошто сум тежок хедонист обично пола трошам пола инвестирам. Не е во ред така, ама тоа е...

Сподели: