Дневник 11-ти CPA дневник by aleksandar4o.

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
биди детален во тоа што го правиш. јас како читател немам никаков кар ако ми кажеш само дека си напраил 19 долари........

друг совет, не само до тебе, туку до сите. престанете со муабетот... еј вчера немав време, имав ова, имав она и неможев да работам. Читателите не ги интересира тоа. Ако си немал време, ти губиш. Нема потреба да се оправдуваш. Никој нема да те осуди.

се надевам дека ке ги прифатиш советиве, па ке пишуваш поинтересни дневници.

Детален? Како мислиш детален? Па ги кажувам еве работите што ги правам, пишувам нов артикл го клавам на мојот блог, правам видео. Исто така се објаснувам ако ги прочита моите постови како што треба.
ПС сеуште имам 9 артикли, 5 видеа на јутуб, треба да направам уште 4 видеа, денес барав ново субниче и би требало да го напишам 10тиот артикл денес. Се надевам додека стигнам до 20тина артикли ќе имам гугл органик трафик.
 
  • Like
Реакции: kon

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Детален? Како мислиш детален? Па ги кажувам еве работите што ги правам, пишувам нов артикл го клавам на мојот блог, правам видео. Исто така се објаснувам ако ги прочита моите постови како што треба.
ПС сеуште имам 9 артикли, 5 видеа на јутуб, треба да направам уште 4 видеа, денес барав ново субниче и би требало да го напишам 10тиот артикл денес. Се надевам додека стигнам до 20тина артикли ќе имам гугл органик трафик.

гледај само квалитетно да ги пишуваш артиклите, тоа ти е круцијален момент ако сакаш органик посети.
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
гледај само квалитетно да ги пишуваш артиклите, тоа ти е круцијален момент ако сакаш органик посети.

Се обидувам, најдоро што можам.
Иначе ти повеќе знаеш, за пингови едно друго кој сајт би било најдобро да го искористам кога ќе напишам нов артикл? И дали да го пингам и блогот, заедно и блог постот или па само блог постот кој што го напишав?
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Се обидувам, најдоро што можам.
Иначе ти повеќе знаеш, за пингови едно друго кој сајт би било најдобро да го искористам кога ќе напишам нов артикл? И дали да го пингам и блогот, заедно и блог постот или па само блог постот кој што го напишав?Само блог постот, јаs не пингам нов пост/страна, го шернувам по социјални мрежи и се индексира за неколку саати самиот. Користам OnlyWire но ако не ти се даваат пари, можеш и мануелно да го направиш. Имам сетирано околу 47 мрежи од овие:
Код:
www.onlywire.com/support/networks
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
Само блог постот, јаs не пингам нов пост/страна, го шернувам по социјални мрежи и се индексира за неколку саати самиот. Користам OnlyWire но ако не ти се даваат пари, можеш и мануелно да го направиш. Имам сетирано околу 47 мрежи од овие:
Код:
www.onlywire.com/support/networks

Koj membership го купуваш? Lite/Pro/Enterprise? Иначе засега мануелно шернувам на stumbleupon/twitter/facebook/pinterest и тоа. Значи нема повеќе да го пингувам ниту постот ниту блогот океј , фала. Иначе спремен да сум вложам некој денар па ќе видам.
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Koj membership го купуваш? Lite/Pro/Enterprise? Иначе засега мануелно шернувам на stumbleupon/twitter/facebook/pinterest и тоа. Значи нема повеќе да го пингувам ниту постот ниту блогот океј , фала. Иначе спремен да сум вложам некој денар па ќе видам.

Pro
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186

Е Добро, фала на информацијата.
И да ќе те прашував, гледам најдолу на неколку блога еве имаат ставено нешто како Incoming Search Terms, и имаат тагови еден под друг нешто како
Incoming Search Terms:
Gun Bros 2
Gun Bros Two
Gun BRos
Итн.
Дали ова ќе ми поможи во ранкувањето, или повеќе ќе направи лошо(спам)? Што мислиш?
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Е Добро, фала на информацијата.
И да ќе те прашував, гледам најдолу на неколку блога еве имаат ставено нешто како Incoming Search Terms, и имаат тагови еден под друг нешто како
Incoming Search Terms:
Gun Bros 2
Gun Bros Two
Gun BRos
Итн.
Дали ова ќе ми поможи во ранкувањето, или повеќе ќе направи лошо(спам)? Што мислиш?

ако мислиш на тагови, ондак до 3-4 макс. не те разбирам баш најдобро...
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
ако мислиш на тагови, ондак до 3-4 макс. не те разбирам баш најдобро...

Не мислам на тагови
Најдолу значи, кога пишат пост, во постот најдоле го имаат ставено ова. исто како на јутуб што прават во дескрипшн екстра тагс разбираш?
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Не мислам на тагови
Најдолу значи, кога пишат пост, во постот најдоле го имаат ставено ова. исто како на јутуб што прават во дескрипшн екстра тагс разбираш?


види, на Youtube функционира супер, но на пост, искрено да ти кажам, никогаш не сум пробал и незнам. мислам дека може да биде детектирано како спиниран контент дека ке нема логика, ова е само мое мислење што не значи дека е точно.
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
Имав некои проблеми, а исто така и подоцна заминав на одмор така да од 23 јули немав гибнато ништо, значи денес почнувам со работа, еве од старото ниче(кое го користам од порано) си уплоадирав едно видео и направив нов ландинг пејч(едноставен) сега ќе ставам нови видеа. Не верувам дека ќе стигнам до целта али сепак, ќе видиме. Иначе блогот ми се ранкува на некои добри позиции на гугл па ми иди по некој долар, сеа планирам да купам хостинг, два домени, исто како овај што ми е сега на блогспот, ќе правам на .com и планирам да инвестирам во нешто друго, можеби емаил маркетинг(аweber) и така имам за земање нешто 10 илјади на први септември. Ќе продолжам со постови деновиве.
 
  • Like
Реакции: kon

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
мо
Имав некои проблеми, а исто така и подоцна заминав на одмор така да од 23 јули немав гибнато ништо, значи денес почнувам со работа, еве од старото ниче(кое го користам од порано) си уплоадирав едно видео и направив нов ландинг пејч(едноставен) сега ќе ставам нови видеа. Не верувам дека ќе стигнам до целта али сепак, ќе видиме. Иначе блогот ми се ранкува на некои добри позиции на гугл па ми иди по некој долар, сеа планирам да купам хостинг, два домени, исто како овај што ми е сега на блогспот, ќе правам на .com и планирам да инвестирам во нешто друго, можеби емаил маркетинг(аweber) и така имам за земање нешто 10 илјади на први септември. Ќе продолжам со постови деновиве.

за старт да не трошиш пари, има трајл на iContact.com 30 дена, супер е....
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
мо

за старт да не трошиш пари, има трајл на iContact.com 30 дена, супер е....

Ахам направив акаунт супер, само треба да ми го конфирмираат акаунтот нешто му пишав емаил. Иначе нов сум во емаил маркетинг, читав нешто наоколу и кога ќе изградам моја листа ако се одбира тоа ќе одберам double opt-in, да ги имам за сигурни бидејќи за секој човек потоа ќе треба тоа да се плаќа така.. Иначе имам многу мејлови, стари и незнам ни од кај ми се, али многу се, како би можел да ги искористам? Еднаш пробав преку mailchimp ама ме банираа. Ако знаеш, кажи, фала за помошта многу.[DOUBLEPOST=1377084070,1376594049][/DOUBLEPOST]Еве ме со ноф домен, и хостинг. Сеа ќе почнам исто како што почнав на блогспот, али на хостинг. Иначе еве на еден артикл гледам сум рангиран втор на гугл, нема баш мн али ми стига по некој долар. Ќе го правам истото така да ќе објавувам артикл , ќе правам видео за него и после исто за другите. Планирам да напишам едно 30 артикли, и потоа да почнам да правам друго промовирање на ниф, по форуми, различни сајтови, можеби ќе пробам и PPC.
На АWM јули имав 190$, а засега овај месец имам 110$, и на другите ппд сајтови имам по некој долар, тоа ќе го објавам на крајо од овај месец да видам колку имам вкупно. Мислам дека нема да ја стигнам целта али сепак, важно почнувам пополека да ги остварувам идеите коишто ги имав замислено. Во иднина би требало да купам уште еден домен, на него ќе направам само ландинг пејџ и ќе го користам исклучиво за јутуб и форуми така ќе добивам трафик.[DOUBLEPOST=1377610843][/DOUBLEPOST]Ајде од проблеми глава не кренав, де едно де друго па ниту почнав ниту ништо. Еве сега купив нов хост, па почнувам на WordPress да се упдејтираат најм серверите. Иначе Некни напрајв две видеа и ги ставив на јутуб, му кладов кредити едно друго, се разбира и од стариот блог ми иди по некој долар, од видеата се натака.[DOUBLEPOST=1377990938][/DOUBLEPOST]Еве дојде први септември. Па да си го кажам своето.
На АWM направив 353$ од први јули до први септември.
На CF направив 56$ од први јули до први септември.
На останатите све заедно 55$ исто од први до први
Што значи све заедно = 464$
За жал, не доволно за да биде дневникот успешен која што ми беше цел од 500$, али почнувајќи од овој дневник научив мн повеќе работи за интернет маркетинг, вклувајќи и тоа СЕО, хостинг, домени, рангирање и подобро сватив некои работи.
Сеа почнав денес со доменот, го оптимизрам, му најдоф тема едно друго па се надевам ќе успеам во тоа што го планирам.
Доколку имате љубов кон нешто, тогаш продолжете со тоа, порано или подоцна, ако сте упорни ќе успеете! Тоа од мене, ви посакувам среќа.
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Бравос Ацка :) Продужи така :) И дај малку на Пелистер, да не губат така од Брегалница, немат воља лугето :p
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
Бравос Ацка :) Продужи така :) И дај малку на Пелистер, да не губат така од Брегалница, немат воља лугето :p

Се разбира дека ќе продолжам.. Хаха малце оф топик а? Неможе секогаш да победуваш нели.. Ќе видиме на крајот од сезоната. :D И дај малце кога играте кај нас гости, соберетесе дојдете барем еден автобус..
 
  • Like
Реакции: kon

Korunovski

Активен член
Зачленет/а
4 март 2013
Мислења
34
Реакции
11
Бев пред 10 минути на секс чат и не ми се верва колку пари можат да се направат со цпа или ппд. напишав дека треба да направат нешто за мене и ке добијат голи слики, и оп одма 10 души пишат шо сакам да напрат за мене...
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
Можеби.. Дали проба да му речиш да го направат тоа ? Бидејќи јас имам пробано и повеќе од 90% одма се откажуваат кога ќе му кажиш.
 

Korunovski

Активен член
Зачленет/а
4 март 2013
Мислења
34
Реакции
11
Можеби.. Дали проба да му речиш да го направат тоа ? Бидејќи јас имам пробано и повеќе од 90% одма се откажуваат кога ќе му кажиш.

Да. Ги прашвав од која држава се за да најдам понуда шо одговара. Незнам зошто не работеше, изгледа ги блокираше линковите пошто не користев ни битли.Имав една конверзија од iPhone а можев да напрам и поќе само се брзав за на школо :(
 

Marko

Член
Зачленет/а
16 јануари 2013
Мислења
40
Реакции
31
Бев пред 10 минути на секс чат и не ми се верва колку пари можат да се направат со цпа или ппд. напишав дека треба да направат нешто за мене и ке добијат голи слики, и оп одма 10 души пишат шо сакам да напрат за мене...

Ниско CR, сум пробал, трошење време, дали 0.1% ќе добиеш.
 
На врв Дно