[можен bug] facebook page invites

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
[ОБНОВЕНО НА 18.11.2017]: По неколку тестирања испадна да овој баг е поправен и дека повеќето покани пристигнуваат до корисниците.

Прочитав некаде дека повеќето покани кои им ги праќаме на оние кои кликнале лајк на статус од нашата фан страна а притоа не се фанови на истата не пристигнуваат како нотификација кај нив на профил. Па така да неодамна решив да припазам на тоа кој е поканет или не и почнав да ги поканувам сите кои лајкнале на пост но не се фанови на мојата фан страна.

Примерот беше со последниот статус (слика) на ИБиз фан страната каде што имаше неколку лајка и истите тие кои лајкнале им испратив инвајт. Денес гледам дека можам повторно да им испратам инвајт на веќе (претходно) поканетите.

Барав по Facebook форумот и наидов на неколку исти или слични случаеви.
Еве еден: https://www.facebook.com/business/help/community/question/?id=10155701575659034
Уште еден: https://www.facebook.com/business/help/community/question/?id=10155264747693074

Дали некој го има сличен проблем?!
 
Последна промена:

Ace

VIP
Зачленет/а
11 март 2014
Мислења
32
Реакции
17
Да. Дефинитивно, овој баг е повеќе од 5 месеци. Јас пробував на тој начин да изградам FanPage. Пуштав платена реклама за Engagement 2-3 дена и добивав по 500-600 некогаш и 1000 лајкови на слика/статус (US , стигав до 0.01$). и едвај 2-3% од испратените покани ја лајкуваа страната. Сега скоро(пред 1месец) приметив дека по одредено време повторно можеш да испратиш.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Направив некој тест, пратив неколку покани па ќе видиме за ден два како ќе се покаже.
Сепак не гледам некои нови теми на форумот на фејсбук во врска со оваа проблематика за жал :(
 

Ace

VIP
Зачленет/а
11 март 2014
Мислења
32
Реакции
17
Мислам дека тој пропуст го затворија во првите месеци од 2017, пред тоа функционираше одлично. Имав успех каде што над 50% од поканетите кои лајкнале слика/статус ја лајкнуваа страницата и стануваше доста вирално и преку нив и други лајкуваа.
Можеби беше еден од најефтините и најефикасните начини за добивање реални лајкови кои ќе бидат активни.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Од кога ја отворив темата до сега од направени 50 покани (на 30ти) и некои си 35+ до сега ниту една покана не е прифатена. Сите стојат како Invited.
Се сомневам дека воопшто Facebook им испраќа нотификација дека им е пратена покана... :confused:
 

Ace

VIP
Зачленет/а
11 март 2014
Мислења
32
Реакции
17
Од кога ја отворив темата до сега од направени 50 покани (на 30ти) и некои си 35+ до сега ниту една покана не е прифатена. Сите стојат како Invited.
Се сомневам дека воопшто Facebook им испраќа нотификација дека им е пратена покана... :confused:
Што ти реков.. :) , еден куп пари потрошив така додека сфатив дека нешто не е во ред.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Изгледа поправен е багот, гледам на тие што ги имав покането повеќето лајкнале.
Плус еден имаше пишано во една ФБ група дека функционира.
 

Ace

VIP
Зачленет/а
11 март 2014
Мислења
32
Реакции
17
Ќе пуштам кампања од 2-3 дена денес и ке пишам резултати :)[DOUBLEPOST=1510936337,1510757740][/DOUBLEPOST]Дефинитивно повторно функционира, Само препорачувам паузи помеѓу испраќањето на 30тина Invite ...

Amount Spent: $ 3.92 (по $2 дневно, денес е вториот ден)
New Page Likes: 22
Cost per result: $ 0.03 (0.01 ми било најниско што некогаш сум го добил за US)
Results: 115 Engagements
Reach: 856
Relevance Score: 10/10
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
На вчерашното лајв обраќање на Таи Лопез на инстаграм, даде еден добар совет за фејсбук, каде што доколку сакаш да стартуваш фан страна подобро е првите 10к лајкови да бидат глобални и потоа да почнеш да креваш само US со помош на вирални видеа и слики каде што потоа ќе им праќаш покани.

Ме интересира која е публиката на твојата кампања и ако не е тајна да споделиш во ПП некое кратко инфо, би ти бил благодарен.
 
  • Like
Реакции: BEST

Ace

VIP
Зачленет/а
11 март 2014
Мислења
32
Реакции
17
Да тоа е сериозно добар совет, затоа што додека е мала страната многу потешко станува вирална. Видео е многу полесно да стане вирално, обично кратките видеа имаат подобри резултати.[DOUBLEPOST=1511291468,1510971714][/DOUBLEPOST]Дали денес има некој проблем со FB Adverts Manager ? Денес имам цел ден проблем... Кликам на него или на Create Ads и Manage Ads и ме враќа на почетна, а преку апликацијата од мобилен можам да го користам и ги гледам активните кампањи.
 

draey

Нов член
Зачленет/а
19 септември 2017
Мислења
2
Реакции
0
Колку време е препорачливо да се прави пауза меѓу инвајтите?
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Колку време е препорачливо да се прави пауза меѓу инвајтите?
500 е дневен лимит колку што знам.
Facebook sets personal limits to every person. Usually, you have max 500 invite limit, but when someone accept your invitation - Facebook give you some more invitations, so you can run the extension more times in a single day.
 
На врв Дно