Што добивам ако земам domain name за мојата бесплатна веб страница?

Hope

Нов член
Зачленет/а
12 август 2012
Мислења
11
Реакции
0
Нова сум на форумот, па се надевам дека нема да ми замерите што можеби не го најдов вистинското место на форумот, за да побарам одговор за моето прашање.
Еве за што се работи. Имам своја веб страна која е хостирана од Webs - страница за изработка на бесплатни веб страни. Сакам да си ја плаќам страницата и да добијам свое domain name но не знам што ќе добијам или можеби изгубам со тоа. Дали со мојата страница ќе можам и да заработам? Ќе ги замолам сите кои имаат искуство околу тоа, да ми одговорат. Благодарам однапред!
 

besy

Истакнат член
Зачленет/а
7 јануари 2012
Мислења
312
Реакции
119
Кога си на бесплатен домаин, сите ке мислат дека вебсајтот и услугите кои ги нудиш се непрофесионални, доколку имаш купен домен ке имаш и подобар PR. Колку посети имаш на вебсајтот?
 

Hope

Нов член
Зачленет/а
12 август 2012
Мислења
11
Реакции
0
Страницата е со образовна содржина и ја користат наставници, ученици и родители, но ме интересира дали преку неа можам и да заработам доколку ја плаќам?
 

besy

Истакнат член
Зачленет/а
7 јануари 2012
Мислења
312
Реакции
119
Можеш да заработиш. А колку ке заработиш зависи од посетеноста.
 

Hope

Нов член
Зачленет/а
12 август 2012
Мислења
11
Реакции
0
Е сега можеби ќе бидам здодевна и смешна, ама кога не знам морам да прашам. Дали може да заработам преку зачленување на посетители на страницата, преку разгледување на страниците, фото и видео галерија на кој начин тоа се реализира?
 

Hope

Нов член
Зачленет/а
12 август 2012
Мислења
11
Реакции
0
Дневно имам околу 7 до девет посетители - редовни а ми се зачленуваат и нови
 

besy

Истакнат член
Зачленет/а
7 јануари 2012
Мислења
312
Реакции
119
o_O Тоа со премалку за да почнеш со заработка од вебсајтот.
Мојш да пробаш со content locker, односно за да го видат вебсајтот посетителите ке траба да пополнат некоја анкета или сл, за што ти ке добиеш по 1$ од секој човек кој ке ја пополни анкетата.
 

POWER

Активен член
Зачленет/а
31 декември 2011
Мислења
438
Реакции
46
Веб-страница
filiptodorov.info
Премалку се 7-9 посетители за интернет заработка, јас имам и по 5000 дневно па преку PPC & PPV земам околу 1-2$, кога-како. Еве досега имам 70.000 уникатни посети и имам извадено околу 40$
преку lifestreetmedia.com работам иначе.
 

Hope

Нов член
Зачленет/а
12 август 2012
Мислења
11
Реакции
0
Се случува посетителите, на страницата да останат и по половина час и повеке на страницата, да испечатат од неа а планирам и да ставам опција за даунлодирање содржина, дали тоа значи нешто?
 

POWER

Активен член
Зачленет/а
31 декември 2011
Мислења
438
Реакции
46
Веб-страница
filiptodorov.info
Да, ќе ги зафркнеш малце, коа ќе го симне да му побара лозинка, а за лозинката да ја дознае, ќе уплоадираш еден фајл на sharecash и во него ќе ја има лозинката, е он коа ќе сака да го симне ќе треба да пополне 1 survey = 1$ за тебе. Е сеа рачунај тај 1$ x 100 души да симнат.
 

Hope

Нов член
Зачленет/а
12 август 2012
Мислења
11
Реакции
0
Дали да земам домеин преку Вебс или преку некој од македонските хостови?
 

POWER

Активен член
Зачленет/а
31 декември 2011
Мислења
438
Реакции
46
Веб-страница
filiptodorov.info
Зошто преку некој од македонските?
Имаш godaddy.com, namecheap.com, 1and1.com и многу други, каде ти гарантирам 100% ќе најдеш за поевтина пара. И да, уште нешто, поарно уште сега земи си вебхост и префрли си го сајтот на него, ке си инсталираш Вордпрес и ќе си шибаш.
 

Hope

Нов член
Зачленет/а
12 август 2012
Мислења
11
Реакции
0
Тоа Убаво звучи ама не те разбирам баш најдоро, за да не ти досадувам те молам упати ме на некоја од темите на форумот каде можам да го прочитам тоа, благодарам! :)
 

POWER

Активен член
Зачленет/а
31 декември 2011
Мислења
438
Реакции
46
Веб-страница
filiptodorov.info

Hope

Нов член
Зачленет/а
12 август 2012
Мислења
11
Реакции
0
Благодарам ќе прочитам, ама уште ова, дали ке го задржам истиот коцепт на страницата ако ги напуштам Вебс, и членовите и дали ке можат да ме најдат лесно на нетот или ќе треба се одново?
 

POWER

Активен член
Зачленет/а
31 декември 2011
Мислења
438
Реакции
46
Веб-страница
filiptodorov.info
Па едноставно на вебс ќе ставиш редирект на твојот нов сајт, а за ова првото, мислам дека неможе да се земе се` од сајтот, бидејки вордпрес е друго а вебс е тотално друго нешто и многу си погрешила штом со вебс си почнала. Ќе мораш сите постови од ново да ги пишуваш.
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
@Power... со прикачувањето на пасвордите на шеркеш и ајсфајл, ништо нема да напрае со македонски посети... пошто нема survays за македонски IP
 

Hope

Нов член
Зачленет/а
12 август 2012
Мислења
11
Реакции
0
А дали може нешто да се направи со поставување реклами на страницата?
 
На врв Дно