Дневник Четврт Интернет Маркетинг Дневник за CPA - од Стефан

Bubo

Активен член
Зачленет/а
16 јули 2012
Мислења
252
Реакции
95
А некој да објасни нешто поопширно за PPC, т.е. основите.
Може и една тема да се отвори во подфорумот PPC и да се објаснат тие работи CPC, CTR и тн :)

се извинувам што пишувам во оваа тема ама тука се прави муабет за тоа :$
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
Ок.. ќе пишам послем.. да се вратам од работа, пошто е прилично опширна темата.. иако.. Google ти е пријател кој знае многу повеќе одколку сите нас заедно :)
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Ај со среќа :) Читам ти го јас дневнико :) Пошо ми стигнуват горе известувања, не за друго :p xexe
Ц ц ц ц.... :)честито Стефан.. си тргнал на добар пат.. нек ти се множат доларчињата :)

сега, можеш да споделиш со нас и некои релевантни PPC информации.
прво, колку ти е ставено CPC на keyword-ите?
кој ти е CTR-от?
Average position?
колку имаш потрошено за да ги заработиш тие $52.70?
Максималниот бид за CPC-то ми е $0.4.
CTR-то ми е 0.22%, што е ептен малку. Но кога ја правев кампањата пред месец дена немав појма за CPA, а не пак PPC.
Average position - 3.94.
226,436 Импресии.
504 Клика, 33 конверзии(конвертира за $1.40).
CR-то е 6.51%, со EPC $0.09.
Потрошив $159.48, добив $46.20 од понудата која ја рекламирав. Ова е со $300 купон за Bing. Ми се врати 3 и пол пати помалку. Толку и очекував со тоа што не планирам целите мои кампањи да одат со PPC. Направив некои почетнички грешки, но човек учи од грешките, и не очекував премногу, па и не сум разочаран.
Кампањата не беше оптимизирана(ја ставив онака), а за нова реклама уште нема одобрување(многу се чека на adCenter).
Верувам дека се треба да се земе пополека и сакам да учам чекор по чекор, и да имам стабилен чекор.А некој да објасни нешто поопширно за PPC, т.е. основите.
Може и една тема да се отвори во подфорумот PPC и да се објаснат тие работи CPC, CTR и тн :)


Многу научив, и секако дека ќе го пренесам моето искуство во нова тема за PPC, финти кои ги научив. Незнам дали ќе имам време али има многу, па може колку што имам време да напишам толку, па со време да дополнувам.
Работава беше дали јас можам да направам пари со CPA, без разлика дали сум во загуба или не. Секако се надевам дека отпосле ќе биде подобро.
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
па добро и не си така лош, со оглед дека ти е прв пат со PPC и дека сеуште ги учиш работиве.
како и да е.. не си далеку од EPC-то на CPA мрежата, ако кај нив е $0.09, ти имаш $0.06
ништо страшно де.. со оглед дека не ги вадиш тие 300 долари од твој џеб, ова ти е ќар :)

btw.
ги смени/поправи рекламите или ги остави исти?
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Даде 1$ а заработи 46$ ми се допаѓа! Сега искористи ги останатите за некоја друга понуда како на пример од тие Insurance.
Еве предлог:
Lower My Car Insurance Rate [EXCLUSIVE] = 3$ конверзија.
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Даде 1$ а заработи 46$ ми се допаѓа! Сега искористи ги останатите за некоја друга понуда како на пример од тие Insurance.
Еве предлог:
Lower My Car Insurance Rate [EXCLUSIVE] = 3$ конверзија.
Каков $1? Купонот ми беше целосно бесплатен. А другите купони ги шитнав на fiverr пред скоро два месеца. Ех што се каам сеа...
 
  • Like
Реакции: kiko

Seophisticated

Истакнат член
Зачленет/а
4 ноември 2011
Мислења
196
Реакции
55
Стави кредитна картица за да го активираш купонот на microsoft, или успеа да го активираш без кредитна ? Несакам да им оставам број од картичка баш...
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Стави кредитна картица за да го активираш купонот на microsoft, или успеа да го активираш без кредитна ? Несакам да им оставам број од картичка баш...
PayPal. И сакаат да ти бапнат subscription да може да ти цицаат пари. Заради ова не оставам картички. После во PayPal-от може да си смениш да им го избришеш пристапот до paypal-от.
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Значи пошто сме при крај на месец до сега имам $62.50.
$53.20 е од PPC(една кампања) на која потрошив севкупно околу $200(кои се од ваучер кој е бесплатен). Apple ми го пријавиле и избришеле .tk домејнот... И поради тоа за 2 дена платен трафик(кликови) не сум добил ништо. Би добил инаку околу 12-13 $.
Денес го сменив домејнот, и ќе видиме како ќе оди. Планирам и AdWords да земам да праам, а имам кликови и од YouTube, кој е free traffic. Има неколку добри финти кои треба да ги испробам и да ги кажам ако успеат, а се надевам дека тоа ќе биде така.
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Би требало денес да ме исплатат. Вчера го скршив мојот рекорд од $21 за еден ден.
До сега имам $89.10(да не ми го скинаа .tk домејнот ќе си имав над $100...). :D
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Ајде нареден месец дупло. Ми се допаѓа што за кратко време почнаа многу членови да растураат на CPA сајтовиве.
 

badijala

Нов член
Зачленет/а
10 април 2013
Мислења
10
Реакции
2
Стефан имам купон за Bing и сакам да промовирам понуда, кажими каква понуда промовориаше ти дали емаил субмит или пин субмит и доколку имаш некој совети постирај слободно. ПОздрав
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Стефан имам купон за Bing и сакам да промовирам понуда, кажими каква понуда промовориаше ти дали емаил субмит или пин субмит и доколку имаш некој совети постирај слободно. ПОздрав
Од кај ти купон? Дај сподели по Приватна Порака. :)

Иначе по „грешка“ онака пробно имав ставено од оние iphone 5 понудине, и тоа уште коа не беше излезен, емаил субмит, на .tk домеин ставено, по ботско немало, али ми ја одобриле кампањата и си тераше. Пробав да ставам нешто повеќе про али ми бришеа. А за чудо тоа помина и работеше. :D
 
На врв Дно