Дневник Четврт Интернет Маркетинг Дневник за CPA - од Стефан

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Знам дека се изнаредивме со дневниците, но тоа е така бидејќи сум сигурен дека ако не премногу, има доволно за основни потреби - живеачка на овој начин. Веќе ја знаете мојата професија, па нема да објаснувам за тоа. Моментално сакам да имам стабилни примачки, а се друго да е плус.

Значи почнувам и јас, па еве накратко:

Се зачленив и сум одобрен на четири компании: PeerFly, MaxBounty, AdscentMedia и АdWorkMedia. Чекам одговор уште од NeverBlue(пред неколку дена аплицирав), но веќе имам со кого да работам. Првите две се најдобри. Особено сум пријатно изненаден од односот на Affiliate Support-от на MaxBounty.

ЦЕЛ: $50 До Втори август(Илинден).

Метод/и:
-Истражување атрактивно Niche во моментов, и наоѓање понуда која конвертира.
-Креирање Blogspot блогови со линк до понудата.
-Видео промоција. Поставување на видеа на YouTube. На овој начин добивам сигурен и стабилен трафик. Ставам линк од блогот.
-Отпрвин ставање туѓи видеа во подем, и правење сопствени клипчиња со Movie Макеr.

Совети кои ги добив:
-За YouTube на PeerFly не користете скратувачи(како што сеhttp://adf.ly/ и https://bitly.com/).
-За YouTube Промоција, понудата мора да има Social PPC
-Подобри биле субмитите со Адреса, отколку со имејл, односно поголем процент на конверзија.

За почеток со ова ќе идам, а после ќе одам со Facebook Ads и 7Search(доколку има потреба).
За наоѓање keywords користам https://adwords.google.com/o/KeywordTool
Користам BlackHat методи на наоѓање видеа и YouTube промоција.
Ќе користам и други страни и алатки за беклинкс, boost на видеата итн, но за тоа потоа.

Ден1:
Веќе имам една конверзија по методот опишан погоре. :)
 

POWER

Активен член
Зачленет/а
31 декември 2011
Мислења
438
Реакции
46
Веб-страница
filiptodorov.info
ајде со среќа, овие денови и јас ке почнам па ќе видеме што ќе направиме :)
се надевам дека и ќе ја надминеш посакуваната цел дури па и 5х повеќе дај боже :)
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Ај со среќа нека е :) Многу успех и заработка :)

Бтв, кај е третиот дневник ?
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Многу успех! очекувам добар фидбек.
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Ај со среќа нека е :) Многу успех и заработка :)

Бтв, кај е третиот дневник ?
http://ibiz.mk/threads/Трет-маркетинг-дневник.347/
На овој да не мислиш?

Инаку ме контактираа и од NeverBlue. Сум поминал, само треба сега да им дадам доказ за живеалиште, или дека други компании ме плаќале. :)
 
  • Like
Реакции: kon

Seophisticated

Истакнат член
Зачленет/а
4 ноември 2011
Мислења
196
Реакции
55
За keyword research го препорачувам последниот тренд односно keyword suggestions.
Отвараш youtube, го пишуваш главниот збор и под него добиваш long tail suggestions кои се исто така зборови кои имаат пребарувања на youtube а мала конкуренција.

Обавезно препорачувам да си ги симнете аddonite на vagex и u2bviews за firefox, да ви работат во позадина и со кредитите да правите boost на секое ваше видео. Верувајте дека видео и со 500 views е многу подобро од видео со 0 views само кренато и оставено.
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Го купив CPA Blaster, моментално го разгледувам како може да ми помогне.
Аплоадирав нешто видеа(обично корстејќи http://animoto.com/ и Video Spin Blaster), доаѓаат кликови, али ми треба подобра ефикасност за повеќе.
Мотивиран сум од рекордот на Alex кој изнесува $48 за еден ден. :D
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
Го купив CPA Blaster, моментално го разгледувам како може да ми помогне.
Аплоадирав нешто видеа(обично корстејќи http://animoto.com/ и Video Spin Blaster), доаѓаат кликови, али ми треба подобра ефикасност за повеќе.
Мотивиран сум од рекордот на Alex кој изнесува $48 за еден ден. :D
Ајде со среќа нека е ти посакувам голем успех и голема заработка!! Не се секирај за рекордо со време и работа самото ќе дојде.. Чекам резултати исто така од CPA Blaster :thumbsup:
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Уште ја учам програмава али со неа иде и метод на заработка(страна за филмови, башка сеа имаше и една таква тема :) ). Аплоадирав нешто и сеа се бафтам со Mass Video Blaster(најдов али заебава) и Video Marketing Blaster(која ни под дрво ни под камен не можам да ја најдам). CPA Blaster го имам оригинал и супер си работи. Video Spin Blaster малку зафркава(ја најдов на нет). Да не знае некои верзии кои работат? Дали вреди да се купат, пошто преку к*р ми е со верзии кои неработат?
П.С. Аплоадирав неколку видеа, сеа очекуваме views, кликови и конверзии. :)
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Го оправив некако Спинерот, сеа гледам да оправам аплоад. Али некако многу слабо кликови, а за конверзии да не зборам. Само незнам кај грешам.
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Едноставно на некои дизајнери и програмери не им е пишано да заработуват со CPA :D
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Тоа со анимото споро иде, мислам оправив Масивно правење на клипчиња и нивен аплоад, али нема прегледи. Башка коа сум кај прегледите имам едно видео кое за еден ден има 15,570 прегледи, 90 likes, 2 dislikes, 23 коментари. Само со тагови и наслов.
Али...Е за фудбал, а ова американциве не гледаат фудбал маме им еб*м, а клубот за кој е видеово е Американски, и пак не. Ц ц ц...
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Многу клика - нема конверзии....НЕЗНАМ ШТО Е.
Пробав што не, ептен слабо...
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Епа вака: Се случуваат мистерии. Добивам трафик и конверзии за понуди кои веќе не ги работам а ги работев турбо(видеата се приватни). Трафикот на Peerfly доаѓа во бранови. Еве денес ми вика дека имам 3 конверзии. Ни трафик менаџерот не знае зошто е тоа така...Вика дека немаат грешка во софтверот.
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Епа вака: Се случуваат мистерии. Добивам трафик и конверзии за понуди кои веќе не ги работам а ги работев турбо(видеата се приватни). Трафикот на Peerfly доаѓа во бранови. Еве денес ми вика дека имам 3 конверзии. Ни трафик менаџерот не знае зошто е тоа така...Вика дека немаат грешка во софтверот.
Now, we are in the PPC business!!!
Тоа било зашто дур вчера почнале овие Бинг со мојата кампања. А ја чуди се.
Најубо PPC али ми треба искуство кое го немам, па сеа твикувам.
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Леле каков бот сум бил леле мајко. Сум стаил CPC за сите keywords -и, али тоа не ги селектирало сите, па ја чуди се зашто не ми конвертира(имав стаено ептен малце на тоа што треба). А башка заборавив да проверам(сигурен во себе).
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Ако некој(воопшто го чита дневников), и е заинтересиран, еве до сега ја исполнив мојата цел, баланс: $52.70. Вистинското работење е почнато пред една недела(значи дека ги направив за една недела). Неколку дена не работев па така, нема ни недела. ;) Последниве 2 дена по $14, што воедно е и мој рекорд.
Па тоа е тоа луѓе. Ќе продолжам да видиме до која сума ќе дојдам до 1ви и како ќе оди повлекувањето. Изгледа ќе продолжам со youtube и PPC.
 
  • Like
Реакции: Bubo

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Ај со среќа :) Читам ти го јас дневнико :) Пошо ми стигнуват горе известувања, не за друго :p xexe
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
честито Стефан.. си тргнал на добар пат.. нек ти се множат доларчињата :)

сега, можеш да споделиш со нас и некои релевантни PPC информации.
прво, колку ти е ставено CPC на keyword-ите?
кој ти е CTR-от?
Average position?
колку имаш потрошено за да ги заработиш тие $52.70?
 
На врв Дно