Цени за дизајни

Mlagjo

Член
Зачленет/а
6 јули 2013
Мислења
3
Реакции
0
Здраво. Ме интересира како се движат цените за дизајнирање на логоа, банери, флаери и слични работи како од поголемите компании за дизајн така и од freelance работниците во Македонија?
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Јас братче минимум за лого зимам 200$ со 2 концепти, и со 2 ревизии за секој концепт. А ако сака 1 концепт, тогајка ревизиите се 4. Маскоти - почнува од 200$ па нагоре... зависи колку пози сака и слично. Мајци - од 120$ па нагоре, зависи колку бои, техника и каков дизјан му треба, векторски или растер. Илустрации ... од 150$ нагоре. Тоа барем за мене... за други незнам :D
 

alexandermk

Нов член
Зачленет/а
10 јули 2013
Мислења
6
Реакции
3
120$ 3 концепти и 3 ревизии на одбран концепт. Банери , флаери визитки 80$. Илустрации 100$ па нагоре.
 
  • Like
Реакции: kon

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Воа твојто нешто колку да се зима пари или заработуваш од тоа ? :)
 

alexandermk

Нов член
Зачленет/а
10 јули 2013
Мислења
6
Реакции
3
Па не се заработува лошо да ти кажам право. Можеби заработката не е голема, но добивам постојани муштерии, така да јас сум задоволен ем се заработува, ем постојано има работа.
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
А работеш ли на некој фриленс сајт, како се промовираш ? На кој пазар работеш, Македонски/ Странски ?
 

alexandermk

Нов член
Зачленет/а
10 јули 2013
Мислења
6
Реакции
3
Сегде по малку да ти кажам право. Работам на 99designs.com и freelancer.com,тешко е малце на почеток но ако работата која ке ја завршиш е квалитетна си добиваш постојани клиенти. Најчесто се промовирам на фејсбук , а повремено може да направам некој дизајн за пријател и слично, но во глобала на Странски пазар сум фокусиран.
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Како ти е профилот на 99designs ?
 
На врв Дно