Туторијали за програмирање

makedon4e

Член
Зачленет/а
21 ноември 2011
Мислења
117
Реакции
2
Би сакал овде да споделам неколку сајтови со вас на кои има добри туторијали за тоа како од никакво познавање би можеле да научите некој софтверски јазик.

http://homeandlearn.co.uk/ - На овој сајт ќе можете да ги научите основните програми од Microsoft Office пакетот, како што се Word, Excel и PowerPoint, но исто така ќе можете да навлезете и во програмирањето со следење на туторијалите за изработка на веб страни во хтмл и во php, да научите VisualBasic и Јава.

Страната нуди навистина добри туторијали, поткрепени со примери, објаснувања за тоа кои сите програми ќе ви бидат потребни за да ги следите вежбите, слики за подобро да се снајдите и сл.

http://www.codecademy.com/ - на оваа страна во моментов можете да научите за html и css, но и за javascript и jQuery кои во моментов се доста популарни при изработка на интерактивни апликации за веб страни

Страната нуди голем број на часови кои ви ги следите, има и помош доколку нешто не знаете. Сите работи се учат постапно, за секоја правилно изработена вежба добивате поени и освојувате награди.
Убаво е што на крајот од неколку часа има вежби, односно практична примена на наученото, за да се види дали се е добро сфатено и како наученото би можело да се примени во праксата.

Од страната најавуваат дека ќе додадат и други два јазици, односно Pythhon и Rubi.

Она што тука недостасува се туторијали за C++ и за кодирање на мобилни апликации (нешто што може да биде интересно и доста исплатливо).
Исто, би сакал доколу некој стави добар туторијал за поврзување на PHP и MySQL база со користење на prepared statements, или нешто повеќе околу заштитата на оваа врска.

Слободно постирајте и други сајтови од кои би можеле слободно да научиме некој програмски јазик, па потоа да го искористиме за заработка. ;)
 

besy

Истакнат член
Зачленет/а
7 јануари 2012
Мислења
312
Реакции
119
Најдобар сајт за туторијали за програмирање (C,C++,C#,javascript,) е http://tutoriali.org
Има туторијали за:

Код:
 3D Grafika
· AJAX / JavaScript
· Audio Video
· Baze podataka
· BSD
· C / C++ / C#
· Cracking
· Delphi
· Digitalna Fotografija
· DirectX
· DOS
· E-Poslovanje i telekomunikacija
· Flash
· Grafika
· Hacking and Security
· Hardware
· HTML i CSS
· Internet
· Java
· Linux
· Matlab
· Mikroprocesorska elektronika
· Mreze i Umrezavanje
· Office
· OpenGL
· Pascal
· PHP
· Programiranje
· Python
· Razno
· Security Coding
· Server
· SQL
· Tutoriali by m4rk0
· Visual Basic
· Web Aplikacije
· Web Dizajn
· Windows
· XML
· Zastita
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Еј, фала на двајцата ... нешто пробував да учам од W3Schools за javascript и jquery ама не ми идеше :D
 

POWER

Активен член
Зачленет/а
31 декември 2011
Мислења
438
Реакции
46
Веб-страница
filiptodorov.info

makedon4e

Член
Зачленет/а
21 ноември 2011
Мислења
117
Реакции
2
Навистина одличен канал на Youtube. Не само што има за PHP видов дека има и за Јава. Супер!
Ми се допаѓа и начинот на којшто ги објаснува работите, се надевам дека ќе можам да си ги проширам знаењата.

Единствено што не ми се допаѓа е тоа што не користи prepared statements при комуникацијата со MySQL базата.
Не сум 100% сигурен, но само тогаш може да се спречи MySQL injection, нешто што е многу битно при креирање на систем со корисници.
Поправете ме ако грешам и ако знаете некои други туторијали и тоа најмногу за PHP кои ги користат овие „понапредни“ техники во овој јазик пишете.
 

Bojan

Член
Зачленет/а
9 март 2012
Мислења
79
Реакции
42
Само еден youtube канал ви е потребен, TheNewBoston , Bucky is the man.


Adobe
After Effects (39 Videos)
DreamWeaver (41 Videos)
Flash (6 Videos)
Photoshop (14 Videos)
Premiere Pro (12 Videos)

Computer Programming
Android Development (200 Videos)
C (15 Videos)
C# (200 Videos)
C++ (73 Videos)
Cocos 2D (20 Videos)
Computer Game Development (17 Videos)
iPhone Development (37 Videos)
Java - Beginner (87 Videos)
Java - Intermediate (27 Videos)
Java - Game Development (36 Videos)
JavaScript (40 Videos)
jQuery (200 Videos)
Objective-C (65 Videos)
PHP (200 Videos)
PHP Stock Market Analyzer (20 Videos)
Python (43 Videos)
Ruby (32 Videos)
Trading Website (Project Lisa) (37 Videos)
Visual Basic (200 Videos)
wxPython (14 Videos)

Computer Science
3Ds Max 2010 (22 Videos)
How to Build a Computer (23 Videos)
HTML5 (53 Videos)
MySQL Database (33 Videos)
Networking (6 Videos)
UDK - Beginner (65 Videos)
UDK - Advanced (2 Videos)
XHTML & CSS (46 Videos)

Educational
Algebra (32 Videos)
Basic Math (11 Videos)
Biology (16 Videos)
Chemistry (38 Videos)
How to Build a Go Kart (35 Videos) !!!!!
Introduction to Geometry (63 Videos)
Geometry (23 Videos)
Physics (16 Videos)
Robotics & Electronics (19 Videos)

Other
Battlefield 2 Gameplay (6 Videos)
Backgammon (8 Videos)
Bucky Roberts Live (10 Videos)
Buckys Vlog (5 Videos)
Call of Duty Gameplay (18 Videos)
iPhone App Reviews (25 Videos)
thenewboston Live! (113 Videos)
thenewboston Podcast (39 Videos)
Surviving the Wilderness (20 Videos)
 
  • Like
Реакции: Bubo

Kolev

Нов член
Зачленет/а
18 октомври 2013
Мислења
5
Реакции
0
Еве неколку сајтови кои нудат курсеви од светски познати универзитети и предавачи.
www.coursera.org - Универзитетски курсеви, најмногу на тема за програмирање
www.udacity.com - Курсеви од познати и успешни луѓе во своите области
 
На врв Дно