Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Совет За Веб Страна.

Дискусија во форумот 'Веб страни' започната од Zerosec, 15 Септември 2017.

  1. Zerosec

    Zerosec Член

    Зачленет:
    3 Февруари 2015
    Мислења:
    47
    Допаѓања:
    15
    Професија:
    CEO
    Здраво дечки, неодамна почнав да работам повторно со веб сајтови, па според сработеното од 3 дена имам од 1000-1500 посетители во просек.

    - Станува збор за сајт (спортски) каде што објавувам делумно моја содржина и нешто копирано па затоа не можам да одам со Google Adsense.
    - Посетителите на страната се главно од Facebook, но дел се и од Instagram и YouTube.
    - Трафикот е различен (Mobile и Desktop).
    - Трафикот е најчесто Американски (+70%) но има и од други држави.

    Доколку некој може да ми помогне околу најдобар избор за поврзување со некој добри advertising страни...
    - Предходно имам работено со PopADS и PopCash но аматерски...
     
    На Af2Af му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Аце

    Аце Ordinary guy.

    Зачленет:
    9 Септември 2011
    Мислења:
    1,923
    Допаѓања:
    790
    Зашто не можеш Адсенс? Во денешно време се почесто гледам како некои креираат страни со буквално целосно копиран контент и истите се одобрени од Адсенс. Да ризик е, но сметам дека ако имаш промена малце во текстот мој совет е да пробаш со Адсенс.

    Друга опција која станува сега популарна и најверојатно во скора иднина ќе завземе поголем дел од колачот на Адсенс се Facebook Audience Network рекламите од фејсбук.
     
    На Zerosec му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Zerosec

    Zerosec Член

    Зачленет:
    3 Февруари 2015
    Мислења:
    47
    Допаѓања:
    15
    Професија:
    CEO
    Еве некои кратки информации за мојот сајт... Почнав од 13ти со активна работа...
    [​IMG]

    Се одлучив да се префрлам на RevenueHits, пред ходно имав заработено 5 долари од многу мал трафик уште пред неколку години...
    [​IMG]
    Еве што се случи вчера за одприлика 2-3 часа откако го вметнав на веб сајтот... Ќе тестирам уште 2-3 дена и ќе пробам нешто друго...
     
  4. Аце

    Аце Ordinary guy.

    Зачленет:
    9 Септември 2011
    Мислења:
    1,923
    Допаѓања:
    790
    Некако не ми се совпаѓаат убаво бројкиве, да смениш мрежа?
     
    На BEST и Zerosec им се допаѓа ова.
  5. BEST

    BEST Нов член

    Зачленет:
    21 Септември 2017
    Мислења:
    13
    Допаѓања:
    2
    разгледај ги content.ad
    популарните велешани како и кумановци покрај адсенс и од контент.ад се богатат (богатеа, многу ги скинаа со новите мерки на ФБ и Гоогле)
     
  6. Аце

    Аце Ordinary guy.

    Зачленет:
    9 Септември 2011
    Мислења:
    1,923
    Допаѓања:
    790
    Контент.ад се добри и најлесни за одобрување, ама последниве промени на фејсбук баш и не ги сакаат рекламите на контет.ад така да од мои тестирања забележав дека страните со контент.ад реклами имаат многу послаб рич на фб објавите.

    За разлика од контент.ад, ревконтент се добри ама таму малце е проблематично со одобрувањето, бараат некои си 100к посети, ама ако имате добра страна може некако да ве одобрат, така да контактирајте ме и ќе средиме некако.

    Facebook Audience Network се сега популарни.
     
  7. BEST

    BEST Нов член

    Зачленет:
    21 Септември 2017
    Мислења:
    13
    Допаѓања:
    2
    Во периодов се прешалтуваат кон новите правила на ФБ и контент.ад, меѓутоа кај некои компании тоа иде поспоро/побрзо за разлика од други компании... Тука лежи зајакот :)

    Ревконтент се дааалеку по комплицирани од сите други адс што сум ги сретнал и видел...
    да не речам Mission Impossible 247 дел :D
     
  8. Аце

    Аце Ordinary guy.

    Зачленет:
    9 Септември 2011
    Мислења:
    1,923
    Допаѓања:
    790
    Контент.ад имаа промени во рекламите, но и покрај тоа што ќе ја избереш опцијата на НИКАКВА агресивност на сликите (голотија) пак ќе излзе некоја грда слика.

    За разлика од контент.ад, Да, ревконтент се малце потешки за одобрување но неодамна имав личен муабет со еден од вработеите од Ревконтент кој беше во Македонија и тој е баш отворен за соработкаи со помали страни. Така да сметам дека со оглед на тоа што сега сме популарни, може да одобрат по лесно.
     
  9. BEST

    BEST Нов член

    Зачленет:
    21 Септември 2017
    Мислења:
    13
    Допаѓања:
    2
    За брзо време ке ми требаат Адс од разни компании да пробам, така да веројатно меѓу првите ке бидат Ревконтент па ке видиме :)
    секако сметам дека после АдСенс, они се втори...
     
  10. Af2Af

    Af2Af Нов член

    Зачленет:
    25 Април 2017
    Мислења:
    7
    Допаѓања:
    2
    Професија:
    Affiliate Network
    Ако станува зборт за спорт, најдобар начин на монетизација имо ти е со бетинг сајтови. Во Аф2Аф можеш да најдеш добри бетинг зделки, и за Америка и за сите останати држави од кај што тече трафик. АдСенс е буквално најлошата опција, Гугл го користи твојот трафик и тебе ти плаќа центи за истиот :) Зашто да не си ставиш твои афилиејт офери ;)

    Доколку си заинтересиран, повеќе информации тука:

    https://ibiz.mk/threads/Можност-да-...сечно-со-affiliate-маркетинг-во-igaming.1638/
     
  11. Aleksandra

    Aleksandra Нов член

    Зачленет:
    20 Ноември 2017
    Мислења:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво Аце
    Ќе те замолам доколку можеш, да ми помогнеш, денес ми одобрија ревконтент, но незнам како да си ги ставам јава скрипт кодовите на мојата страна, за да ми се прикачат ревконтент рекламите. Би ти била благодарна, доколку сакаш, да ми помогнеш.
     
  12. Аце

    Аце Ordinary guy.

    Зачленет:
    9 Септември 2011
    Мислења:
    1,923
    Допаѓања:
    790
    Ти пишав, провери си Приватна Порака.
     

Сподели: