Се занимава некој со PPV ?

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Pay per View или PPV колку што знам е плаќање по преглед.
Има ли некој што се занимава со ваков вид заработка и ако не е тајна, колку има заработка дневно/неделно/месечно :)
 

tool

Член
Зачленет/а
10 ноември 2011
Мислења
70
Реакции
14
Добри пари се прават со овој метод ако имаш страна за онлајн видеа/филмови
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
добро.. да нема некои забуни.. прво да расчистиме што е PPV.

PPV = Pay Par View (или ко што се викаше на почеток: Cost Per View = CPV)

тоа е форма на рекламирање/маркетинг каде се закупува pop-up или pop-under traffic од адвертајзинг мрежи кои нудат ваков тип услуги. работата е во тоа дека овој тип на рекламирање е екстремно ефективен, зошто вие самите може директно да кажете што, како и кога да рекламирате на некои одредени страни.

PPV traffic-от може да кошта и до 0.002$ по клик или да кошта и многу повеќе, ама тука веќе од вас си зависи.

во последно време (последниве неколку години додуша) PPV маркетингот е еден од најисплатливите форми на рекламирање на интернет и има луѓе кои заработуваат милионски суми.

позитивно е она што го кажав погоре.. таргетирање и ефтиноќа.
негативно е дека ви треба почетен капитал.. пошто има некои PPV networks кои прифаќаат нови членови кои ќе стават депозит од 1.000$ и јаче. има некои мрежи кои прифаќаат и за многу помалце.. ама не се толку квалитетни.

некои од PPV мрежите се: AdOnNetwork, DirectCPV, LeadImpact и се разбира: TrafficVance.

како и да е..
држете се понастрана од овој метод на рекламирање, освен ако имате добар почетен капитал, ептен многу знаење и по малце среќа :)

p.s.
еве ви едно видео од еден батка кој продава електронски продукт за PPV за да видите кои се чекорите и како одприлика изгледа тоа:

 

makedon4e

Член
Зачленет/а
21 ноември 2011
Мислења
117
Реакции
2
Милтон мислам дека погрешно ја разбра темата. Мислам дека Дарко мислеше ние да заработуваме преку овој метод, а не ние да плаќаме и да се рекламираме преку овој метод.
Освен ако ти велиш дека треба да се плати за да може да се ставаат од нив реклами што ми изгледа доста чудно.
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
Милтон мислам дека погрешно ја разбра темата. Мислам дека Дарко мислеше ние да заработуваме преку овој метод, а не ние да плаќаме и да се рекламираме преку овој метод.
Освен ако ти велиш дека треба да се плати за да може да се ставаат од нив реклами што ми изгледа доста чудно.

затоа реков јас.. дај прво да се разбереме што е PPV.
Ок.. можеби не бев баш најјасен за тоа што е PPV.. ама мислев дека со видеото ќе ви се разјасни :)

со помош на овој метод се трошат пари.. ама и се прават пари.

еве да земеме пример, CPA маркетинг што верувам ви е повеќе од јасно што е, зошто на цел форум за тоа се праи муабет во последно време :)

ако си член на некоја од CPA мрежите, можеш да видиш дека CPA понудите меѓудругото имаат и банери (рекламен материјал).
и да речеме, земаш некоја CPA понуда.. пр. car insurance, кај што ти исплаќаат по 40 долари за lead (односно перспективен клиент).

ти фино лепо, си ги земаш банерите од CPA понудата (или си правиш свои) и одиш да се зачлениш на некоја од PPV мрежите. депонираш пари.. да речеме 100$ и им викаш: Сакам овој банер да се појавува на пет сајтови, во одредено време и пред одредена публика и за тоа сум спремен да платам 0.040 долари по импресија (view).
банерот почнува да си врти на тие сајтови.. и луѓе почнуваат да го кликаат и да слетуваат на CPA понудата.
оние луѓе кои ќе решат да остават свои податоци, креираат lead, креираниот lead тебе ти носи пари (во случајов 40 долари)

математиката би била следна:
ако банерот се прикаже 1.000 пати (има 1.000 views), тебе ќе те кошта = 40$ (1.000 прегледи x 0.040$)
е сега.. од тие 1.000 прегледи, ако направиш макар еден lead, ќе добиеш 40$ (толку ти плаќа CPA мрежата дека си донел lead)
тука испаѓаш break-even, односно си заработил колку што си потрошил.

ама па, ако од 1.000 прегледи, имаш направено 10 leads, ондак ќе заработиш 400$ (10 leads x 40$) минус 40$ колку што те коштало PPV рекламирањето = 360$

се надевам дека бев појасен овој пат :)
 

makedon4e

Член
Зачленет/а
21 ноември 2011
Мислења
117
Реакции
2
Добар метод за заработка е овој, но треба да имаш нешто пари за да вложиш, а и искуство како треба да изгледаат рекламите за да направиш поголем број на конверзии.

Инаку дали може преку овој вид на мрежи да се заработува со македонски сајт, и колку отприлика би изнесувал еден view од македонска IP адреса дали можеби знаеш?
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
македонски сајт од кој може да се заработува?
тешко! :)

без навреда makedon4e, ама зошто би сакал да трошиш пари на рекламирање по македонски сајтови?
ете нека кошта и 0.00000001$/view
и што со тоа?
ќе ставиш PPV банер на некој од македонскиве сајтови... ќе ги однесеш луѓето кои ќе кликнат на банерот (македонци) на некоја CPA понуда, која ќе ги редиректира на нешто сосема трето затоа што CPA понудата (најчесто) важи за посетители од USA, Canada, UK, Australia.
 

makedon4e

Член
Зачленет/а
21 ноември 2011
Мислења
117
Реакции
2
Не баш добро се изјаснив, дали може со оваа мрежа PPV да се заработува со македонски сајт на кој има видеа.

На пример, јас имам сајт за видеа и него го посетуваат македонски посетители. Сега сакам да поставам реклама од некој од горе наведените мрежи - туѓи реклами.
Колку би добивал за секоја прикажана реклама на мојот сајт за секоја посета?

Значи нема ништо поврзано со ЦПА, туку само си имам мој сајт и би сакал да го монетизирам со PPV.
 

POWER

Активен член
Зачленет/а
31 декември 2011
Мислења
438
Реакции
46
Веб-страница
filiptodorov.info
тешко дека ќе извадиш пари од PPV, пробај нешто друго..
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Значи он не прашува дали може да ваде пари од PPV, постави ви прашање и одговорите му по читко :D
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
Не баш добро се изјаснив, дали може со оваа мрежа PPV да се заработува со македонски сајт на кој има видеа.

На пример, јас имам сајт за видеа и него го посетуваат македонски посетители. Сега сакам да поставам реклама од некој од горе наведените мрежи - туѓи реклами.
Колку би добивал за секоја прикажана реклама на мојот сајт за секоја посета?

Значи нема ништо поврзано со ЦПА, туку само си имам мој сајт и би сакал да го монетизирам со PPV.


Не баш добро се изјаснив, дали може со оваа мрежа PPV да се заработува со македонски сајт на кој има видеа.

На пример, јас имам сајт за видеа и него го посетуваат македонски посетители. Сега сакам да поставам реклама од некој од горе наведените мрежи - туѓи реклами.
Колку би добивал за секоја прикажана реклама на мојот сајт за секоја посета?

Значи нема ништо поврзано со ЦПА, туку само си имам мој сајт и би сакал да го монетизирам со PPV.


од она што го пишав во претходните постови требаше да скапираш дека краткиот одговор е: не :)

ок.. еве ќе ти го прераскажам и од твоја страна (како сопственик на веб сајт).
значи, имаш твој веб сајт и сакаш да заработуваш од него.
имаш определено места на сајтот каде може да се стават банери (горе во header-от, лево или десно во sidebar-овите, pop-up, pop-under.. итн итн.) ондак, го објавуваш тоа во PPV мрежите, дека на твојот сајт има простор за огласување, место каде можат да се постават PPV банерите.

и од PPV мрежата ќе те прашаат две многу битни прашања:
колку посетители имаш дневно/месечно на веб сајтот?
од каде доаѓа traffic-от, односно од кои земји ти се посетителите?

и ти им викаш:
имам дневно по 1.000 посети на мојот сајт и 90% од посетите ми се од Македонија.

ќе ти речат.. Ок. и ќе те стават во нивната база на сајтови кои нудат простор за PPV огласување и го нудат тоа на PPV маркетерите.

е сега..
размисли.. кој PPV маркетер, односно огласувач, би ставил кај тебе на сајтот банер за некоја понуда која важи за американци, кога знае дека кај тебе доаѓаат луѓе кои се од македонија?
нема бизнис логика да потроши пари на нешто од што нема да добие приход.

едино што можеш да направиш е да понудиш банери кај тебе на сајт, онака како тоа што го прават нашиве познати македонски сајтови/портали (365.com.mk, on.net.mk, off.net.mk) и да ставиш неделни или месечни цени за закупување, ама прашање е дали некој воопшто ќе сака да стави банери.

тоа е тоа.. за жал, исплатливоста на македонски сајт, со македонски посетители.. е скоро еднаква на нула.

останува на тебе.. да се запрашаш.. дали сајтот можеш да го преиначиш за светскиот пазар (англиски јазик, солиден SEO да му направиш и да почнат странци да доаѓаат) е тогаш тек имаш случај за профитирање.

и добро, ако не е тајна, кој е твојот сајт?
може ќе имаме некои други предлози, ако знаеме за што конкретно станува збор :)
 
  • Like
Реакции: kon

makedon4e

Член
Зачленет/а
21 ноември 2011
Мислења
117
Реакции
2
Фала за одговорот. :)
и добро, ако не е тајна, кој е твојот сајт?
може ќе имаме некои други предлози, ако знаеме за што конкретно станува збор :)
Немам мој сајт во моментов, но планирам да направам некој за македонска публика.
Размислував околу сајт за гледање на филмови онлајн, но не знам како точно би го монетизирал, па затоа се интересирам за разни начини.
 
На врв Дно