Сео на форум + adsense

kalco

Член
Зачленет/а
28 август 2013
Мислења
64
Реакции
19
Веб-страница
kalco.ru
Здраво дечки ми треба мислење за градење сео на форум платформа.
Имам некој идеа и оддобрен буџет за реализиција, па ме интерсирира како иде сео-то кај форумите? дали лесно се прави и дали е битно?
Исто така планирам да има и adsense. ДАли е легален adsense на форум на англиски нормално.

Ви благодарам.
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Здраво дечки ми треба мислење за градење сео на форум платформа.
Имам некој идеа и оддобрен буџет за реализиција, па ме интерсирира како иде сео-то кај форумите? дали лесно се прави и дали е битно?
Исто така планирам да има и adsense. ДАли е легален adsense на форум на англиски нормално.

Ви благодарам.
Во принцип секое СЕО не е лесно па така и СЕО за форум не е многу поразлично од СЕО за страна. Битно е да имаш доста посетители и нови регистрации, со тек на време самиот од себе ке си набилда авторитетност. За старт најбитно е да го сетираш форумот за Titles i Description на пример:
""" Keyword ili Naslov na Tema | Ime Na Forumot """ или """Ime Na Forum: Ime na Tema ili Keyword""" за Description не се замарај затоа што сам ке си повлече. Исто е битно од старт да дефинираш структурата на форумот, обично форумите имаат супер дефинирана дрво структура и поради ова не ти е потребно да имаш Sitemap. Ако го поставиш форумот на суб домејн пр. http://forum.domain.com не заборавај да го поставиш суб домејнот на Webmaster Tools. За еден успешен форум најбитно е да има добар контент, да има прашања и квалитетни одговори, постави опција да може да постираат видеа, да прикачуваат PDF-и и се останато што мислиш дека би го направил форумот по богат со содржина. Ако се од ова го имплементираш, народот сам ке почне да се регистрира и да постира, со вакво темпо форумот сам ке си изгради СЕО т.е авторитетност.


Немој да купуваш линкови
Немој да поставуваш линкови во лоши форуми, подобро е да направиш еден природен линк на некој добар форум од каде што понатамо ке ти доаѓаат посети одколку да направиш 20 рандом линкови од кои само може пенал да јадеш. Внимавај да ги бришеш Спам постовите (вакви сигурно ке имаш многу) разгледај опција да поставиш Captcha која драстично го намалува автоматизираниот спам. Спам линкови на форум се една од нај лошите работи кои може да ти се десат, Google ги гледа како линк фарми и автоматски ги флагира како Low Quality.

Еден малце сив метод е да направиш едно 20-30 фејк корисници и едните да поставуваат интересни и корисни прашања а другите да одговараат, ова се прави на старт за да се дигне форумот, т.е кога ке дојде првиот органски посетител да не го најде форумот празен....
 
  • Like
Реакции: kiko
На врв Дно