Простор помеѓу две реченици на пост

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Да не знае некој како да го средам овој проблем, кога правам статија на страната и кога се мавне еден ентер остава многу простор помвеѓу 2те реченици, и не изгледа убаво. Страната е во вордпресс.
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
види го CSS фајлот, тамо ти е сетингот за типографија.

Совет: секогаш едитирај ја страната во HTML мод, така нема да ти се прават грешки.

исто ако го копираш текстот од некаде, не заборавај прво да го фрлиш во Notepad, па после копи и паст во Wordpress. Пушти урл ако не се снајдеш, ке ти ѕирнам вечер
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Едиторот на Вордпрес става две <br /><br /> тагови место еден(по дифолт). Сега не ми текнува како беше, ама мислам дека ако едитираш визуелно само генерираш тагови, во text ќе видиш што тагови има и можеш да бришеш директно.
За полесно средување знам дека имаше некако ама не ми текнува. :)
 
На врв Дно