Просечна заработка според пребарувања?

Chuck Norris

Активен член
Зачленет/а
28 декември 2011
Мислења
250
Реакции
33
Веб-страница
google.com
Во моментов барам некој keyword кој би можел „лесно“ да се рангира на 1-5 место на Гугл. Дали фраза со 1,600 точни пребарувања месечно може да заработува солидна сума? Секако со некоја сума вложена во добра содржина? Мислам дека би можел да се рангира и за уште неколку фрази со помалку пребарувања?

Инаку пронајдов уште еден keyword со 3,600 пребарувања, исто така е со слаба конкуренција меѓутоа за точна фраза .com/.net./.org домените се зафатени, a .info домените се слободни...
 

RicoSoto

Интернет Маркетер
Зачленет/а
18 април 2012
Мислења
65
Реакции
6
Се зависи од купувната моќ на клучниот збор. Некогаш, фраза која се пребарува 500 пати месечно може да биде поисплатлива од фраза која се пребарува 5000 пати месечно. На пример, знам дечки што водат страна за филмови со превод, имаат 10 000 посети дневно, а едвај $40 неделно заработуваат.
Обично, што поголем CPC има некој клучен збор, толку подобар е за таргетирање мада не мора да значи. Постојат методи за проверка дали е исплатливо да таргетираш одреден клучен збор или зборови. Побарај на Google.
.info не препорачувам.
Позз.
 

Grey Hat

Нов член
Зачленет/а
5 октомври 2013
Мислења
6
Реакции
19
Exact domain match ти е само 5% од ранкирачките фактори во поседно време...во многу скоро и целосно ќе исчезне. Кога би бил на твое место би почнал барајќи продукт за кој има доста пребарувачка и кој не е премногу скапа инвестиција...во секој случај би гледал да е исто и од некоја позната и авторитетна компанија (заворави ги скемерите од clickbank)

Кога сме кај пребарувањата еве ке ти откријам дека моментално ранкирам на второ место за киворд кој има 2600 месечни а заравотувам во просек 2000 евра месечно само од тој киворд преку affiliate

Со среќа
 

Grey Hat

Нов член
Зачленет/а
5 октомври 2013
Мислења
6
Реакции
19
Пример Амазон или?


Најдобро ти е да го напишеш кивордот и да провериш кој користи AdSense за да се рекламира со тој киворд, повекето од тие што бидираат да бидат први се легитимни фирми со нивни продукти и више имаат изградено некаков авторитет и кредибилитет.

Повеќето од овие фирми нудат своја affiliate програма на која можеш да се зачлениш на нивната страна...
 

Marko

Член
Зачленет/а
16 јануари 2013
Мислења
40
Реакции
31
Еве ти формула за CPA:
(3600 - (5%-30% зависи од ранк)) /2 /100 *10 =
(3600 - (5%-30% зависи од ранк)) /2 /100 *10 =
(3600 - 540) / 2 / 100 *10 =
3060 /2 / 100*10 =
153 Leads на месец ~ 150$
PIN submits за FR:
3060/2 /100*3 =
45 Pins на месец ~ 900$
 
  • Like
Реакции: kon
На врв Дно