Проблем со Search

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Имам проблем не знам зашто но не излегува резултат на сајтот кога бараш преку СРЧ одредени зборови од ПДФ документ кој е веќе прикачен на сајтот. Значи ми е потребно кога на срч ќе се пише пример продукт самсуунг код тој и тој, да ми излезе баш тој пост со тој каталог - пдф.

Самиот пдф документ е веќе прикачен и постиран во пост/пејџ постои на страната, но кога се пребарува не може да излезе ништо од содржината на документот?
Да не постои некаков плагин или нешто слично, што поврзува некако ?!
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
каков срч? гугл? вордпрес?
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
И јас сакам да те прашам. На што поточно мислиш?
Пребарување во самото PDF, на сајтот или во пребарувач?
 

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
На самиот сајт, во пребарајување/барај како и да е крстено кога се куца содржина преимр некој сериски код за одреден производ не го покажува токму тој пост/пејџ со тој каталог.
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
На самиот сајт, во пребарајување/барај како и да е крстено кога се куца содржина преимр некој сериски код за одреден производ не го покажува токму тој пост/пејџ со тој каталог.

а што платформа користиш? ЦМС ? статична страна?
 

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
која тема користиш? дај бе пиши малце по опширно, што ти е проблемот? плугини?


Ја користам темата Kallyas од themeforest, имам инсталирано само 1 плагин кој не прави проблем за да го претвара во flipbook самиот пдф, за да имам две опции, да се гледа онлајн и да се симне плус.
Страната е за фирма така да нема кој знае што плагини, освен она најпотребното за сео и најосновните.
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Ја користам темата Kallyas од themeforest, имам инсталирано само 1 плагин кој не прави проблем за да го претвара во flipbook самиот пдф, за да имам две опции, да се гледа онлајн и да се симне плус.
Страната е за фирма така да нема кој знае што плагини, освен она најпотребното за сео и најосновните.

мислам дека нема да ти бара во пдф-от, можеш пдф-от да го претвориш во post/page, тагирај го, и ке ги го јави....
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Ја користам темата Kallyas од themeforest, имам инсталирано само 1 плагин кој не прави проблем за да го претвара во flipbook самиот пдф, за да имам две опции, да се гледа онлајн и да се симне плус.
Страната е за фирма така да нема кој знае што плагини, освен она најпотребното за сео и најосновните.

Хм епа незнам може има некој плангин за ова. По дифолт неможе ова во Wordpress, мора со плангин. Не мора да бараш експлицитно, но може да се искомбинираат плангини, сега незнам за ова, не ми требало до сега. Се надевам дека ќе го решиш. :)
 
На врв Дно