Проблем со FeedBurner (RSS)

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Имаш проблем со генерирањето thumbnails во постовите(во џумла мислам артикли се викаа), односно feedburner презема погрешна адреса од сликите, односно на таа „адреса“ не постои(адреса=линк), и затоа си имаш ти проблеми. :)
 

Artweb

Член
Зачленет/а
12 февруари 2013
Мислења
127
Реакции
18
Имаш проблем со генерирањето thumbnails во постовите(во џумла мислам артикли се викаа), односно feedburner презема погрешна адреса од сликите, односно на таа „адреса“ не постои(адреса=линк), и затоа си имаш ти проблеми. :)
Чаре? :D
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Проблемот е до структурата на прикажување на сликите поточно ова:
src="images/stories/mojakozmetika/ubavina_i_zdravje/zdravje/drevni_tibetski_tajni_za zdravje_i_dolgovechnost.jpg" каде што го нема линкот во целост па затоа фидот и го влече само линкот кој е во црвено каде што дава само 404 грешка.
MojaKozmetikarss.pngПа би требало да изгледа вака за да биде океј:
src="http://mojakozmetika.mk/images/stories/mojakozmetika/ubavina_i_zdravje/zdravje/drevni_tibetski_tajni_za%20zdravje_i_dolgovechnost.jpg"
MojaKozmetikarss1.pngЗа да се поправи ова треба сликите кои се додаваат во артиклите да се прикачат во целост, цел линк. За проба, поправете го линкот од сликата која ја има во примеров и направете resync на rss.

Ова ќе го среди проблемот.
 

Artweb

Член
Зачленет/а
12 февруари 2013
Мислења
127
Реакции
18
Проблемот е до структурата на прикажување на сликите поточно ова:
src="images/stories/mojakozmetika/ubavina_i_zdravje/zdravje/drevni_tibetski_tajni_za zdravje_i_dolgovechnost.jpg" каде што го нема линкот во целост па затоа фидот и го влече само линкот кој е во црвено каде што дава само 404 грешка.
MojaKozmetikarss.pngПа би требало да изгледа вака за да биде океј:
src="http://mojakozmetika.mk/images/stories/mojakozmetika/ubavina_i_zdravje/zdravje/drevni_tibetski_tajni_za%20zdravje_i_dolgovechnost.jpg"
MojaKozmetikarss1.pngЗа да се поправи ова треба сликите кои се додаваат во артиклите да се прикачат во целост, цел линк. За проба, поправете го линкот од сликата која ја има во примеров и направете resync на rss.

Ова ќе го среди проблемот.
Aце многу сум ти благодарен. Тоа е проблемот дефинитивни, сега уште да најдам начин како тоа да го средам у Цумла. Фала и поздрав
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Aце многу сум ти благодарен. Тоа е проблемот дефинитивни, сега уште да најдам начин како тоа да го средам у Цумла. Фала и поздрав

Незнам на каков начин ги додавате сликите во џумла пошто немам долго време користено, но откако ќе ја прикачете сликата можете мануелно да ја додадете во статијата преку едиторот.
 

Artweb

Член
Зачленет/а
12 февруари 2013
Мислења
127
Реакции
18
Незнам на каков начин ги додавате сликите во џумла пошто немам долго време користено, но откако ќе ја прикачете сликата можете мануелно да ја додадете во статијата преку едиторот.
Да, на тој начин ги додавам сликите преку едиторот, но нешто зеза штом автоматски не дава абсолутна патека на урлто, можеби едиторот што го имам инсталирано тоа го прави, ќе пробам со апдејт па ако ми успее ке ви се пофалам.[DOUBLEPOST=1361666640,1360785399][/DOUBLEPOST]Го прешив проблемот, инсталирав друга РСС компонента.
 
На врв Дно