• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

Предлог...

Martinovski

Администратор
Зачленет/а
21 декември 2011
Мислења
154
Реакции
32
Чисто онака би сакал да предложам на форумов да се додаде чат, како што е случајот со ИТ Форумот, да освежува на секои 60 секунди. Би било добро доколку сите присутни би можеле да си помагаме во живо без да се додаваме на скајп, мсн и слични Live Chat клиенти.
 

Колман

Активен член
Зачленет/а
5 мај 2012
Мислења
182
Реакции
99
Па добро е да се има чат. Но тоа најдобро администрацијата да си реши, сепак одржување на форумов е нивна работа ние само рпедлагаме тие одлучуваат. Плус зависи и колку плагини веќе имаат инсталирано на форумов, дали ке може да издржи и плагин за чат, бидејки некогаш може да се јави преотовареност, технички грешки на форумов и да влијае на отимизацијата.

А за да се има чат мора и членовите да знаат свесно да го користат. Обично со чат се намалува дискусијата на форумов. Ова е „мал“ со форум со помал број (активни) членови па чатот и не е толку лоша идеја. Но ако за секое проблемче прашуваме на чат, ке се загуби дел од дискусијјата на форумов, а и логовите од чатот се губат, па истите прашања во иднина ке бидат поставувани повеќе пати. На чатот не би требало да с еобравуваат корисни работи што би им користеле на сите, бидејки како што кажав се губат и ке ја видат помал број членови. Сепак поинаку е кога ке се отвори тема за тоа, темата сто секогаш, а корисникот ке добива и фидбек.
Затоа ако се има чат, би било член од администрацијата или обичен член на форумов да напише кодекс на однесување за чат разговорите.

Плус ја имаме офтопик секцијата каде не се бројат мислења и служи за опуштен моабет, па тоа е на некој начин како чат :D

Јас не сум ни за, несум ни против, само сакав да си кажам мислење што е добро и што е лошо според мене во тоа :)
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
@Колман, па чатот ке го користеме како еј шо праеш, како е :D или па да се споделуваат интересни понуди од cpa мрежите... итд... И јас сум за.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Веќе беше еднаш пишано за ова тука. Чет моментално нема да има се додеакa не дојдеме до одреден број активни членови.
Зашто нема чет:
- Затоа што ова е форум, дискусиите треба да се водат во форумите.
- Доколку се додаде чет, никој нема да пишува во форумите, што одма би се променило се на форумов и не би бил повеќе форум.
- Наместо чет, можете да пишете во офтопик форумот за одредена тема или користете ги можностите кои ви ги нуди форумот. Тука ви се конверзациите па доколку ви треба да прашате некого можете слободно да му пишете порака на еден член или повеќе (групно четување).
 

томче

дизајнерче
Зачленет/а
8 септември 2011
Мислења
391
Реакции
16
Веб-страница
www.ibiz.mk
Па мој предлог е да се постави чет пробно, пример една недела да видиме како ке оди
пример и јас не би сакал да се намалува дискусијата само на чет да се пишува, но со чет членовите би комуницирале во "реално време" без да пишуваат на форум секакви прашања
 

Seophisticated

Истакнат член
Зачленет/а
4 ноември 2011
Мислења
196
Реакции
55
чет може ама само приватно, real time разговор само помеѓу двајца онлајн членови. ако направите групен чат нема да дискутира ништо важно и нема да бидат одговорени многу битни прашања на форумот.
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Филип, имаш ли ги прочитано правилата ? :D Македонски збореме :D
И да... имаше таков додаток за vBulletin незнам дали за xen foro има, на мкдинфо.ком го имаше тој чат...
 
На врв Дно