• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

Предлог за подобрување на страницата

naduvan

Истакнат член
Зачленет/а
20 август 2014
Мислења
29
Реакции
14
Поздрав до сите
Ова е мојата страница :
Код:
www.secretlyhealthy.com
Скоро променив нов хост и мислев дека ке се убрза малку мегутоа некако сеуште ми е спора.
Би сакал да чујам ваши мислења околу подобрувањето на целокупниот сајт што ми фали што ми е вишак...
Секаква помош и совет се добредојдени.
 
Изменето од модератор:

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
Оптимизирај ги сите слики & наведете им димензии на истите (width & height), во htaccess стави "Expires headers"... За повеќе детали користи ја GTMetrix.com
 

arso

Активен член
Зачленет/а
18 април 2012
Мислења
106
Реакции
42
На каков сервер е поставена, пушти линк од пакетот,
најверојатно ќе треба да го префрлиш на појак сервер, ипак сајтов ти е убаво посетен.

Иначе да не си на Мирко школа :), бидејќи ми искочи дека Мирко е еден од фановите што ти ја има лајкнато фб страната.
 

Artweb

Член
Зачленет/а
12 февруари 2013
Мислења
127
Реакции
18
Поздрав до сите
Ова е мојата страница : www.secretlyhealthy.com
Скоро променив нов хост и мислев дека ке се убрза малку мегутоа некако сеуште ми е спора.
Би сакал да чујам ваши мислења околу подобрувањето на целокупниот сајт што ми фали што ми е вишак...
Секаква помош и совет се добредојдени.
Tреба на сајтот да му направиш спидап оптимиозација, а и хостингот ми е сомнителен, пробав да пуштам пинг ама оневозможен е од хостпровајдерот, тоа го прават хост препродавачи кои продаваат спор хостинг.

Генерално не е лош сајтот, но треба да обратиш винимание некои детали.
Например јас би го направил следнто:
-би го пуштил поширок лајаутот, околу 1200px
-би го намалил просторот помеѓу блоковите, непотребно е да биде толку шрок.
-фонтот на главното мени би го зголемил,
-логото на сајтот би го направил кликабилно кое ќе носи на почетната страна,
-би ја тргнал онаа вертикална бела линија од лево на хедеротќ
-ова би го тргнал од футерот (Powered by WordPress. Theme Emphaino)
-во десната колона, под рекламата има бел простор, би го намалил,
-Subscribe плагинот би го ставил во футерот десно
-каратките вести кои се во десната колона би ги центирал, од лево и десно подеднакво празен простор да има. истот би го направил и со рекламата погоре во истата колона.
-висината на копчињата во верикалното мени би ја намалил. со што практично долите копќиња автоматски ке се потренат, со тоа видното поле ке го зголемиш.
-имаш некои статии многу долги, пократки прави ги, не е препорачливо подолга од три скрола.
Тоа вака на прва.
 

naduvan

Истакнат член
Зачленет/а
20 август 2014
Мислења
29
Реакции
14
Да на Мирко школа сум ама да ти казам искрено повекето работи си ги правам сам на своја рака
како пример ке ти казам дека Мирко не учеше да бегаме од google+ како ѓавол од крст дека ако си почнел таму да се рекламираш или постираш одма бан ке јадеш и на страната и на adsense така да многу работи не прифатив од неговата стратегија.
Инаку хостингот ми е на моментално најдобриот хост статистички гледано од 2014 година е на прво место и малку повеке ми помогна Аце го дотеравме до 2,16 секунди да ја отвара страната имав некои глупи плугини стаено ама мислам дека сега е ок се
Artweb фала ти за советите мада многу ми изнакажа на прв поглед те молам не ја гледај страната моја некое време додека средам се кој знае шсто се ке ми кажеш на втор поглед хахаххаха се шалам ако имаш слободно време кажи да ми помогнеш пошо ја многу многу не се разбирам во правење на се тоа :)

Оптимизирај ги сите слики & наведете им димензии на истите (width & height), во htaccess стави "Expires headers"... За повеќе детали користи ја GTMetrix.com
Имам некој плугин smash мислам дека тој ги става во ред сите слики.

Инаку хостот ми е преку Ipage така да кажете ваше мислење..
 
Изменето од модератор:

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
Да на Мирко школа сум ама да ти казам искрено повекето работи си ги правам сам на своја рака
како пример ке ти казам дека Мирко не учеше да бегаме од google+ како ѓавол од крст дека ако си почнел таму да се рекламираш или постираш одма бан ке јадеш и на страната и на adsense така да многу работи не прифатив од неговата стратегија.
Инаку хостингот ми е на моментално најдобриот хост статистички гледано од 2014 година е на прво место и малку повеке ми помогна Аце го дотеравме до 2,16 секунди да ја отвара страната имав некои глупи плугини стаено ама мислам дека сега е ок се
Artweb фала ти за советите мада многу ми изнакажа на прв поглед те молам не ја гледај страната моја некое време додека средам се кој знае шсто се ке ми кажеш на втор поглед хахаххаха се шалам ако имаш слободно време кажи да ми помогнеш пошо ја многу многу не се разбирам во правење на се тоа :)


Имам некој плугин smash мислам дека тој ги става во ред сите слики.

Инаку хостот ми е преку Ipage така да кажете ваше мислење..

I hate that guy -> Бидејќи слушнав дека зима многу пари, страната ти е хостирена кај него, па дури и доменот.
Како прво гугл најмногу цени веб страни доколу имат повеќе +1 но по природен начин. Како второ незнам која логика му е тоа да те банират од Адсенсе? GOOGLE и GOOGLE ADSENSE се сосема различни компании и не се поврзани една со друга. И за хостингот би ти препорачал Godaddy, Hostgator, BlueHost. Моја препорака околу страната ти е да не користиш плагини. Бидејќи wordpress се повеќе и повеќе не е сигурен за користење. Моментално има разни плагини кој ти ја инфицираат страната, па ги заразуват и другите страни и на крај ти ги сјеб@т.
 

naduvan

Истакнат член
Зачленет/а
20 август 2014
Мислења
29
Реакции
14
I hate that guy -> Бидејќи слушнав дека зима многу пари, страната ти е хостирена кај него, па дури и доменот.
Како прво гугл најмногу цени веб страни доколу имат повеќе +1 но по природен начин. Како второ незнам која логика му е тоа да те банират од Адсенсе? GOOGLE и GOOGLE ADSENSE се сосема различни компании и не се поврзани една со друга. И за хостингот би ти препорачал Godaddy, Hostgator, BlueHost. Моја препорака околу страната ти е да не користиш плагини. Бидејќи wordpress се повеќе и повеќе не е сигурен за користење. Моментално има разни плагини кој ти ја инфицираат страната, па ги заразуват и другите страни и на крај ти ги сјеб@т.


хостингот е променет сите што се кај Мирко се на AMERINOC хостинг,за зиманје пари ги дере а ништо не кажува односно само неколку страни одреден круг функционираат останатите се сами на себе оставени,доменот ми е сеусте кај него мегутоа деновиве и тоа ке си го префрлам ана Ipage веке платив за една година ете не знаев а ме подлажаа и купоните што ги добив,добив купони за бинг,фб,адворд и уше некои за 450 долари вкупно
 

arso

Активен член
Зачленет/а
18 април 2012
Мислења
106
Реакции
42
Велиш најдобар хостинг биле, во ред си е тоа, но може пакетот кој го користиш ти е слаб за твојот сајт, имаш убав број на посетители, не би требало да користиш некој основен ефтин пакет.
Ако можеш пиши кој пакет го користиш, чисто за ориентација,
џабе оптимизација ако серверот е слаб, сајтот секако споро ќе ти се отвара...
 

naduvan

Истакнат член
Зачленет/а
20 август 2014
Мислења
29
Реакции
14
многу и баш не се разбирам ама ова беше некоја промоција нормалната цена му беше мислам 150 долари а промотивно сега го земав за една година 23,8 долари со све унлимитед како што пишуваше плус купони некои меѓутоа Аце кажува дека не е баш така пошто он ми помогна околу префрлувањето
да ти кажам вака сега за сега врши работа дај боже да рипнат посетите па ке мењаме пак после :)
 

PowerSEO

Нов член
Зачленет/а
23 август 2014
Мислења
16
Реакции
14
Веб-страница
powerseoservice.com
I hate that guy -> Бидејќи слушнав дека зима многу пари, страната ти е хостирена кај него, па дури и доменот.
Како прво гугл најмногу цени веб страни доколу имат повеќе +1 но по природен начин. Како второ незнам која логика му е тоа да те банират од Адсенсе? GOOGLE и GOOGLE ADSENSE се сосема различни компании и не се поврзани една со друга. И за хостингот би ти препорачал Godaddy, Hostgator, BlueHost. Моја препорака околу страната ти е да не користиш плагини. Бидејќи wordpress се повеќе и повеќе не е сигурен за користење. Моментално има разни плагини кој ти ја инфицираат страната, па ги заразуват и другите страни и на крај ти ги сјеб@т.

За страната неможам да ти дадам совет пошто сеуште немам толку постови да го видам линкот, али голем лајк за постов погоре. Едноставно неможам да го поднесам човекот, го лажи и искористува народот и проповеда copy paste методи што ги нашол на BHW/Warrior forum или други форуми а што сме ги користеле пред 5 год а притоа наплајќа еден куп пари за глупости. Google обожава +1 и незнам со која логика тој ви кажувал така но како што спомна Ilishev најдобро и најсигурно е да си бидат реални. Ако сакаш уште едно мислење за сајтот слободно прати ми ПМ со линк до него, би можел да ти дадам неколку предлози и од СЕО гледна точка. Поздрав
 
  • Like
Реакции: asus
На врв Дно