Прв PPI (Pay Per Install) дневник

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Епа тоа е многу малку. Да речеме 1 третина продолжуваат кон понудата > тоа се 12 посети на понудата. Многу оптимистично да речеме имаш 10% од нив инсталираат инсталацијата, а тоа значи околу една конверзија дневно.
PPI се работи ако имаш сајт кој е поврзан со некој софтвер(правиш сајт за софтвер, симнување итн), добро интегрираш се, имаш трафик на сајтот и PPI во тој случај најдобро конвертира. YouTube + CPA во споредба со пред некое време е многу послабо.
Смени traffic source или овој кој веќе го имаш да го искористиш добро. Читај за нови методи, бидејќи дури методите пред неколку години се застарени а веќе и пред неколку месеци тоа што било застарува.
Како што се менува индустријата така и секој треба да се прилагодува за да се успее. :)
Искористи ги сите можности што ги знаеш, дај се од себе и ќе успееш. :D
 

Bubo

Активен член
Зачленет/а
16 јули 2012
Мислења
252
Реакции
95
Апдејт:
Деновиве аплаудирав секој ден по 10 видеа, само викендот ништо не работев пошто немав време, бев зафатен со други ствари.
Пробав да аплаудирам две видеа на еден акаунт и да им ставам 100 shares на фб и на пинтерест. Ми го банираа акаунтот на вториот ден.
Барам други начини на промоција ама не ми текнува ништо. Ќе пробам со сео на страната, ама не сум сигурен дека ќе успеам да подобрам нешто.

3 - 0.74$
4 - 0.44$
5 - 0.51$
6 - 0.09$
7 - 0.04$
8 - 1.05$
9(денес) - 1.35$

Досега: 18.38$
Преостанато: 781.62$

Знам дека целта ми е преголема и неможам да ја стасам ама не престанувам да работам до крајот на Април. Ако не ја достигнам целта, се надевам ќе научам нешто.[DOUBLEPOST=1397669549,1397077452][/DOUBLEPOST]Апдејт:
Овие денови немав време секој ден да аплаудирам видеа затоа што имав обврски со школото (матура and everything). However на страната од никаде ми дојдоа многу посети и имаше некоја пара повеќе (но сепак далеку од тоа што треба).

9 - 1.47$
10 - 4.54$
11 - 1.38$
12 - 0.89$
13 - 1.25$
14 - 0.47$
15 - 1.09
16 (денес) - 0.28$

Досега: 28.34$
Преостанато: 771.66$
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
Овие денови немав време секој ден да аплаудирам видеа затоа што имав обврски со школото (матура and everything).....
стварно нема потреба од вакви работи. Никој нема да ве кара...
 

Bubo

Активен член
Зачленет/а
16 јули 2012
Мислења
252
Реакции
95
Апдејт:
Изгубив тотална мотивација за работа. Деновиве не аплаудирав ништо. Денес аплаудирав 5 видеа, ќе аплаудирам уште 5 и тоа ќе е... Најдов програм за автоматско правење на web 2.0 профили, па ќе го искористам за да направам web 2.0 страни кој линкуваат до main page.

16 - 0.52$
17 - 0.43$
18 - 0.52$
19 - 0.96$
20 - 0.74$
21 - 0.12$
22(денес) - 0.83$

Досега: 32.18$
Преостанато: 767.82$
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Не се демотивирај. Тестирај методи се додека не дојдеш до некој што ќе ти ги промени овие бројки. Сите имаме почнато со такви цифри.
 

conArtist

Член
Зачленет/а
1 февруари 2014
Мислења
68
Реакции
36
Не сакам да те демотивирам, но ова е катастрофа! Во просек по $0.30 дневно е стварно малку, катастрофа! А незнам и зошто си се одлучил за PPI?! Гледам имаш некои конверзии од $0.04 (околу денар и пол)... WTF? o_O

Досега, за овие 40 дена, да промовираше само една e-mail submit понуда, или дејтинг од по 5-6 долари, или incentive понуди... 100 пати повеќе пари ќе направеше. Или најдобро ништо да не промовираше, тоа време што си го потрошил да правиш и upload-ираш по 10 видеа дневно, си можел да го искористиш читајќи други форуми, методи, стратегии... да се наполниш со знаење, да сфатиш убаво како функционираат овие работи, што се исплаќа, а што не, па тогаш да почнеш со работа.

Toa "Work hard and never give up!" ми е многу глуп мотивациски совет, барем што се однесува до интернет маркетингот. 40 дена да тапкам во место заработувајќи по $0.30 дневно и некој да ми рече "Work hard and never give up!", со влечка ќе го шамарам! Гледаш дека 40 дена не ти оди, а вложуваш многу труд, заеби work hard, размисли малку (или малку појќе) и смени стратегија. Work smart, not hard!

Видеата ти ги бришат дека неправилно ги бустираш, веројатно фејк и премногу saturated niche-иња користиш, па има премногу конкуренција, а каде што има премногу конкуренција, има и многу flag/report ботови.

Ова е само добронамерен совет, не кењам без врска колку само да се напише нешто на темава, не ме сфаќај погрешно. И со среќа, гледам дека си издржал дури 40 дена во депресивни услови со просечно $0.30 заработка дневно, тоа е добро на некој начин. Ќе потрае малку голготава, но кога ќе го најдеш "патернот", е тогаш :gangnam:.
 
  • Like
Реакции: kiko

Bubo

Активен член
Зачленет/а
16 јули 2012
Мислења
252
Реакции
95
Јас изгубив мотивација уште на почетокот и ова продолжив да го работам само ради дневникот, да видам до колку пари ќе стасам. Не му дадов ни посебно внимание. Цело време пробувам да видам што е проблемот и зошто ми ги банираат акаунтите. Акаунтите ми ги банираат и со едно видео ако има. Не го бришат видеото, него го банираат акаунтот. Досега ги спинував видеата, сега ќе додадам по некоја минута на видеата и ќе видам дали така ќе стојат. Ќе пробам и да ставам видео без хакови и такви работи да видам акаунтот дали ќе стои па да најдам зошто ми ги банираат акаунтите.

Да ми стоеа сите акаунти досега што сум аплаудирал по 5 видеа досега немаше да правам по 0.30 просек...[DOUBLEPOST=1399208187,1398251873][/DOUBLEPOST]Значи дневникот е завршен НЕУСПЕШНО!
Но тоа и се очекуваше според текот на дневникот.

22 - 0.89$
23 - 2.93$
24 - 1.54$
25 - 1.21$
26 - 0.62$
27 - 0.52$
28 - 1.16$
29 - 0.98$
30 - 0.42$

Досега: 41.62$
Преостанато: 758.38$

Иако не ја постигнав целта научив неколку работи кои ќе ми служат за понатамошната работа.

Благодарам на сите кои го следеа дневникот. Поздрав
 

damjanp1

Нов член
Зачленет/а
4 февруари 2015
Мислења
1
Реакции
0
Здраво. Гледам дека PPI нема никој спомнато на овој форум, па јас да бидам првиот :p

PPI е Pay per Install и е слично на PPD само што тука плаќаат кога ќе се инсталира некоја апликација. Инсталот го даваат они, а апликацијата што треба да се инсталира е по твој избор (сепак тие треба да одобрат)

Главна Цел:
800$ до крајот на Април

Компанија:
RevenYou

Метод:
Mass-Upload на видеа на јутуб од hacks, cracks, keygens и слични фејк работи. Видеата имаат линк до мојот сајт и уште еден линк за direct download.

Што имам:
- Имам видеа снимани High Quality за десетина програми и ги имам спинувано повеќе пати
- Имам PVA Youtube акаунти кои си ги купувам
- Имам две страни за хакови, индентични, едната е на Англиски другата на Француски

Што имам направено досега:
- Имам 9 видеа онлајн (дневно upload-ирам од 5 до 10 )
- На Англиската страна добивам по ~200 посетители дневно а на француската по ~70 од СЕО што го правев порано

Планот:
- Да аплаудирам колку можам повеќе дневно
- Да научам СЕО и да ја рангирам страната на гугл.
- Да најдам начин за правење PVA Youtube акаунти

Заработка:
Вчера ги префрлив сите download линкови на новата компанија (порано работев PPD) и од вчера до денес имам 2.67$

Преостанато: 797.33$

Дневникот ќе го аплаудирам колку можам почесто.
Wish me luck :)
sakam da pochnam i jas no mi treba eden sovet : Gleam spomnuete yt , so da objavam na yt ne mi jasno toa, so treba da sodrzi videoto
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
sakam da pochnam i jas no mi treba eden sovet : Gleam spomnuete yt , so da objavam na yt ne mi jasno toa, so treba da sodrzi videoto
видеото треба да ти биде објаснување за тоа што го нудиш во понудата. Поставуваш линк на видеото и тоа е тоа.

ако можеш прочитај ги правилата за постирање пред да постираш на форумов...
 

escape2007

Активен член
Зачленет/а
11 ноември 2013
Мислења
119
Реакции
28
sakam da pochnam i jas no mi treba eden sovet : Gleam spomnuete yt , so da objavam na yt ne mi jasno toa, so treba da sodrzi videoto
Овде немаш многу информации околу ППА. Ако сакаш да учиш читај од ЦПА постовите, инаку од странските форуми најдобро се учи. Hackforums i blackhatworld се добри таму можеш да научиш за овие работи.
ПС. Читни ги правилата на форумов се пишува на кирилица.
 
На врв Дно