Дневник Прв официјален маркетинг дневник

viksamkd

Истакнат член
Зачленет/а
6 ноември 2011
Мислења
131
Реакции
40
Ок луѓе пошто форумов почнува се повеќе да заличува на сериозен форум решив да направам маркетинг дневник.За тие што незнаат маркетинг дневник е како дневник каде што секој ден ке постирам што како сум сработил работа.

Го ставив дневникот во CPA бидејќи ќе работам со тоа а админ може слободно да го премести.

ГЛАВНА ЦЕЛ:
Собирање на 1000$ за да можам да започнам со платен трафик како PPC,PPV и media buys.

Краен рок: 1ви март 2012 година

Ок овој дневник ќе е со цел секој почетник да може да го следи да направи свои камапњи.

За CPA компанија ќе ја користам peerfly

Методи кој ќе ги опфаќам:
форум маркетинг,видео маркетинг,social bookmaring,SEO и се друго шт ќе ми предложите

Алатки кој ќе ги користам:
http://www.tubemogul.com - видео дистрибуција
http://socialmarker.com/ -полуавтоматизирана страна за social bookmarking
http://www.socialmonkee.com/ -страна што ми дава 25 backlinks дневно

ДЕН1:
Додека сум на распуст сакам да работам ноќе пошто никој не ми пречи во работата и е доста мирно

Земав направив 3 акаунти на youtube.1 за постирање видеа, 2 за ратинг и коментари

Се регистрирав на сите страни што се прикажани на socialmarker.com

Најдов добра поунда која ми плаќа 2$ на втора страна submit. Ја земав оваа поунда бидејќи подоборо конвертира од истата таа со email submit на прва страна според статистика.

Најдов 5 keywords кој ќе се обидам да ги рангирам со youtube видео.

Најдов 3 форуми со над 50 000 членови од кој еден има неколку милиони.

се регистрирав на форумите.


Крај на ден 1

Мал совет: организирајте го времето. Ако работите 3 саати работите 3 саати без престан и после правете што правите.:hooray::hooray:

Сите кој сакаат да придонесат слободно може да ми сугерираат метод или идеја или пратат линк од некои алатки слободно пишете.
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
браос viksamkd..
те поздравувам тебе и твојава идеја.

целта ти е поставена, делуваш како да знаеш што правиш, ти посакувам успех и што поскоро до иљадарчето :)
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
+1 Само напред, имаш од мене 2 youtube акаунти каде можам да коментирам тоа што ТИ сакаш да биде, можеш да ме контактираш по ПП.
2 Twitter профили со по некаде 2k followers кои се тазе и не се спамирани.

Ми се допаѓа темава очекувам да ја освежуваш редовно баш ме интересира како ќе иде процесот.
Имаш од мене репутација! Good Luck.
 

POWER

Активен член
Зачленет/а
31 декември 2011
Мислења
438
Реакции
46
Веб-страница
filiptodorov.info
+1 и од мене имаш 2 акаунта од youtube и јас ке ти коментирам тоа што ќе сакаш

Со СРЕЌА!
 

bagata

Нов член
Зачленет/а
16 јануари 2012
Мислења
85
Реакции
5
Подршка за ова се надевам набрзо ке заработиш 1000 коишто понатаму ке ти помогнат да заработиш десетици илјади
 

viksamkd

Истакнат член
Зачленет/а
6 ноември 2011
Мислења
131
Реакции
40
фала момци на подршката ќе ве контактирам сите деновиве. Само сакам да им помогнам на тие што почнуваат бидејќи знам дека е тешко од почеток и целиот тој процес на преполнување со инфорамции и незнаење од каде да почнете.
Меѓусебна соработа мислам дека е клуч за поголем успех во секој бизнис.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Слободен сум па така да ако има слободно место верувам од нас двајца може да испадне добар JV :). CPA ми изгледа доста занимливо, но не сум имал прилика да почнам да се бавам со тоа, а имам неколку домени кои имаат доста добро име но ете ми стојат празни :)
 

Seophisticated

Истакнат член
Зачленет/а
4 ноември 2011
Мислења
196
Реакции
55
Браво за првиот овицијален маркетинг дневник. Се надевам дека ќе биде добра инспирација за почетниците.

Еве неколку предлози и информации.

1. Мора да имаш солиден и детален план, на што ќе посветиш време и работа, кој метод и кој принцип на монетизација и кои извори на сообраќај ќе ги користиш. Гледам имаш во план google и youtube сообраќај, па најдобро е да имаш и веб сајт каде што ќе крерираш солидна содржина во која ќе ги вклучиш и youtube видеата. А на главната страна ќе ја поставиш понудата која што ја имаш одбрано.

2. Drip Feed Blasts - Automated Link Building - Monthly SEO Service - Dripable е сервис за backlinks кој има free trial понуда преку која секој ден можеш да добиваш околу 100-200 линкови во рок од 2 недели. (последен пат кога пробав да направам акаунт имаше некој проблем со сервисот, но еве го предложувам затоа што ми има доста помогнато во ранкување) направи акаунт и пиши ни дали има позитивен фидбек.

3. На google можеш да најдеш многу корисни и детални совети околу оптимизирање на youtube видеа, но најважните фактори се бројот на прегледи, лајкови, коментари и favorites на видеото. Овие фактори можеш да ги постигнеш преку vagex.com сервисот. Прочитај гo FAQ секторот и се ќе ти биде јасно. Многу е лесно и едноставно во секој случај.
 

viksamkd

Истакнат член
Зачленет/а
6 ноември 2011
Мислења
131
Реакции
40
seophisticated фала на линкот ќе ја пробам страна.не сакам да правам landing page се додека не видам дали преку директ линкинг можам да направам успех.
Ок луѓе значи решив и да ви го дадам мојот niche(област на работа)
Значи работам со гаминг каде што луѓе треба да остават емајли за да добијат бесплатна игра.

Ден 2
Денес скоро цел ден го поминав правејќи google & youtube аккаунти пошо гоогле ми ги банирал поради сомнителни активности на тие емаили(порано ги користев за спамување)
Многу нервози имав со гоогле верификација и да најдам да ја заобиколам

Откако го средив линкот земајки dot.tk бесплатен домаин земав и постирав на форумите секаде по 10 поста каде што потпис ми беше линкот.
Го контактирав affliate menagerot и зборев скоро саат за тоа што како треба да работам и што ми е забрането да користам.

Тоа е се за денес луѓе слободно пишете ако имате некоја сугестија.
 

Seophisticated

Истакнат член
Зачленет/а
4 ноември 2011
Мислења
196
Реакции
55
Тоа е се за денес луѓе слободно пишете ако имате некоја сугестија.

Ако имаш потреба од инстантен сообраќај за тестирање на понудата, имам постирано метод поврзан со google alerts. Дефинитивно може да ти помогне да добиеш солиден сообраќај.

Twitter е исто така одличен за инстантен сообраќај. Штом Аце се понуди да ти даде twitter профил со добар број followers, направи неколку твитови околу offerot. Скрати го прво со bit.ly за да следиш статистика на кликови, но прво тестирај го bit.ly линкот пошто некогаш знае да регистрира aff линкови како спам, вируси и сл. и да не пренасочува веднаш тие што ќе кликнат. Затоа најдобро е ти да кликнеш неколку пати да видиш што ќе ти даде :) ако те префрла веднаш на оферот, немаш проблем :)
Ако не користи го tweetburner - track links you share on Twitter, and Friendfeed too! исто така одличен сервис за кратење линкови.
 

viksamkd

Истакнат член
Зачленет/а
6 ноември 2011
Мислења
131
Реакции
40
Епа момци и девојки се кладам дека сите имате еден од оние денови кога немате време да стигнете дома а кога ќе стигнете сте мртви како коњ и немате снага ни ТВ да глеате.Епа ја имав таков ден... прв ден од школо секогаш е психолошки исцрпувачки.Додајте на тоа 2 саати тренинг и поминување пола град(2 пати) и се надевам дека имате идеа колку душа си извадив.

НО НЕМА ПРЕКИНУВАЊЕ...
Така денеш времето што го имав слободно го искористив контактирајќи неколку веб страни и форуми и понудувајќи им дел од профитот ако ми стават мој банер.
Ќе видиме како оди.Ќе ми треба малце време додека влезам во ритам но не се откажувам.
Целта е поставена,планот е спремен,времето е организирано..
Од утре почнуваме со полна пареа и се надевам дека ќе успеам да ќарам нешо оваа недела.

ФАЛА ШТО ГО СЛЕДИТЕ ДНЕВНИКОТ И ШТО АКТИВНО УЧЕСТВУВАТЕ ВО НЕГО.

---------- Објавено во: 10:57 PM ---------- Претходниот пост е постиран во: 12:39 AM ----------

ВРЕМЕ Е ЗА UPDATE

Ок денес фатив и постирав на сите форуми по 20 постови. Земав отидов на Yahoo! Answers - Home и постирав 20 одоговори кои носат кон моите постови и кон понудата. Добив одговор од еден од сопствениците на форуми али не падна договор.Дечкото стана ептен алчен и ми бараше дури 100$ на ден.Му реков да испробам на еден ден(колку да добијам трафик) али нејќеше типот.

Повторно имам проблеми со youtube. АКО НЕКОЈ МОЖЕ КАКО ДА ЗАОБИКОЛАМ ВЕРИФИКАЦИЈА НЕКА МИ КАЖЕ ГО МОЛАМ!!

Нервите ги извадив со ова.

Сите тие што понудивте да помогнете не сум ве заборавил само ќе ве контактирам деновиве.
 

viksamkd

Истакнат член
Зачленет/а
6 ноември 2011
Мислења
131
Реакции
40
Нов UPDATE
Претходниве два дена работев активно со методот на seophisticated google alerts и по форуми.
Исто така работев socialbookmarking и користев сите страни што ги има во форумов плус 20 edu backlinks dobiv. Иако уште имам проблеми со youtube ako некој знае како да помиам ова верификациите со телефон на гоогле.
КОНЕЧНО ДОЈДОА 3 КОНВЕРЗИИ И СЕГА СМЕ ЗА 6.0$

Напорна работа+ еден-2 методи до крај и се прават пари...Еве ја успеав.
Останати пари:994$
 

viksamkd

Истакнат член
Зачленет/а
6 ноември 2011
Мислења
131
Реакции
40
Нов ден нови конверзации.
До крајот на денешниот ден имав 5 конверзации по 2$ што ми носи заработка од 10 долари.
Интернесно е што сите ми се од форуми.
пополека све иде како треба.
Од утре ќе фатам и youtube и SEO да се занимавам да видиме како ќе иде.
Слободно пишете прашања и сугестии
 

viksamkd

Истакнат член
Зачленет/а
6 ноември 2011
Мислења
131
Реакции
40
UPDATE TIME
Деновиве иде се подоброи подобро. Се уште се занимавам со форум постинг,social bookmariking,постирање на блогови и yahoo anwsers и youtube videa.Сите страни ги поврзувам за youtube,a денове ќе направам landing page за да пренасочувам сите луѓе надвор од Америка на clickank product сличен како понудата.
За сега имаме вкупно 38 долари направено и од ден на ден е се подобро.
Повеќе работа=повеќе резулатати.
 

Nikola

Нов член
Зачленет/а
19 декември 2011
Мислења
64
Реакции
1
UPDATE TIME
Деновиве иде се подоброи подобро. Се уште се занимавам со форум постинг,social bookmariking,постирање на блогови и yahoo anwsers и youtube videa.Сите страни ги поврзувам за youtube,a денове ќе направам landing page за да пренасочувам сите луѓе надвор од Америка на clickank product сличен како понудата.
За сега имаме вкупно 38 долари направено и од ден на ден е се подобро.
Повеќе работа=повеќе резулатати.

Можам да речам браво viksa и ти посакувам и пред твојот зададен рок да успејш да ја исполниш твојата цел. :number1:
 

viksamkd

Истакнат член
Зачленет/а
6 ноември 2011
Мислења
131
Реакции
40
Нов UPDATE
Претходниве два дена добиц окулу 20$ и тоа ме става на отприлика 100$
Деновиве решив да работам на нешто што ќе ми донесе 100% US траффик.

Ќе ја споделам идеата за сите тие што ќе прочитаат и успеат да заработат браво.

SUPERBOWL!!!

За американциве ова е како финале во лига шампиони за нас.Superbowl е во недела на 5ти.
Ќе земам на спортски форуми ќе постирам и ќе фатам ќе ставам youtube videa.И уште нешто ако најдам.
Да се надеваме дека ќе има голема заработка од ова.
 

viksamkd

Истакнат член
Зачленет/а
6 ноември 2011
Мислења
131
Реакции
40
Епа луѓе тие пто го земаа мојот совет и наравија кампања за SUPERBOWL сигурно направиле некој профит.
Работев јас на youtube videa и форуми како nfl.com и social bookmarking.
Видеата ги ставив за со рекламите на Superbowl што даваа и за еден ден секое ми донесе по окулу 2 000 views минимум.
Нажалост све што е добро кратко трае(или така викаат).
Видеата седеа само ден и 1/2 и одма ми ги тргнаа поради copyright.
Али целиот трафик пто ми идешо ми беше 100% US трафик така да имав супер 2-3 дена.
До моментов на постов од Superbowl заработив 553$ од кои 300 ми беа од youtube.
Камо видеата да ми седеа уште неколку дена...
Али посреќен неможе да сум.:woohoo::woohoo:
Заработив 20 000 денари за 4 дена.
Ако 17 годишник може да заработи една просечна плата за помалку од недела...
Тогаш стварно незнам како повеќе да ве мотивирам да фатите работа.

Остануваат уште 300$ за да дневников биде успешен.
Очекувам ваши забелешки.
 

POWER

Активен член
Зачленет/а
31 декември 2011
Мислења
438
Реакции
46
Веб-страница
filiptodorov.info
БРАВО!
П.С би сакал и јас да започнам али некако тешко, немам врска од ова, ако сака некој да ми помогне нека ми пише преку ПП.
 

RosSana

Нов член
Зачленет/а
31 јануари 2012
Мислења
6
Реакции
0
Заработив 20 000 денари за 4 дена.
Ако 17 годишник може да заработи една просечна плата за помалку од недела...
Тогаш стварно незнам како повеќе да ве мотивирам да фатите работа.

Остануваат уште 300$ за да дневников биде успешен.
Очекувам ваши забелешки.

Ова не да е мотивација...
Ти докажуваш со тоа дека на интернет има одлична заработувачка.
Немам зборови, браво за тебе, тоа е доказ дека секој труд се исплаќа, без труд и знаење нема пари. Ти посакувам среќа да стигнеш до саканата цел.
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
браос viksa!
секоја чест за трудот и за реализацијата.
камо да имаш уште повеќе прегледи на yt и уште повеќе кеш.

btw.
ко сме на тема кеш....
имаш околу 600 и кусур долари заработени..
а каде ти се наоѓаат тие пари?
paypal, skrill или нешто сосема трето?
и како планираш да ги повлечеш парите евентуално?
*ако не е тајна :)
 
На врв Дно