Прашање во врска со Google Adsense и YouTube

daceee90

Член
Зачленет/а
4 август 2013
Мислења
21
Реакции
3
Здраво,
Вака почнав да се занимавам малку со youtube и google adsense сега ме интересира:
1. Ги монетизирав видеа на youtube преку youtube се регистрирав на google adnsense. Дали треба да креирам адови и да ги поставувам некако на youtube или тоа ќе си иде автоматски и кои реклами се од мене што се презентираат?
2. Дали можам истиот account со реклами да го искористам за вебсајт кој е во јазик на кој е навеено при регистрација?

Ако може малку помош со детално објаснување пошто сум n00b во ова моментално :)
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Здраво,
Вака почнав да се занимавам малку со youtube и google adsense сега ме интересира:
1. Ги монетизирав видеа на youtube преку youtube се регистрирав на google adnsense. Дали треба да креирам адови и да ги поставувам некако на youtube или тоа ќе си иде автоматски и кои реклами се од мене што се презентираат?
2. Дали можам истиот account со реклами да го искористам за вебсајт кој е во јазик на кој е навеено при регистрација?

Ако може малку помош со детално објаснување пошто сум n00b во ова моментално :)

видеата автоматски се монетизираат.

ако можеш да се логираш на Адсенсе и можеш да креираш AD Block немаш никаков проблем...
 

daceee90

Член
Зачленет/а
4 август 2013
Мислења
21
Реакции
3
значи адовите што идат се преку мој адсенс? :)
 

FilipD

Активен член
Зачленет/а
4 мај 2013
Мислења
220
Реакции
77
Здраво,
Вака почнав да се занимавам малку со youtube и google adsense сега ме интересира:
1. Ги монетизирав видеа на youtube преку youtube се регистрирав на google adnsense. Дали треба да креирам адови и да ги поставувам некако на youtube или тоа ќе си иде автоматски и кои реклами се од мене што се презентираат?
2. Дали можам истиот account со реклами да го искористам за вебсајт кој е во јазик на кој е навеено при регистрација?

Ако може малку помош со детално објаснување пошто сум n00b во ова моментално :)

Неможеш со тој акаунт на адсенс да монетизираш страна на сопствен домејн. Треба тој акаунт мислам имаш таму форма за upgrade. Ако веќе имаш своја страна остави линк и вајда ќе ти овозможат. Доколку не, ќе можеш да поставуваш реклами на blogger,weebly и слични сајтови.
 

daceee90

Член
Зачленет/а
4 август 2013
Мислења
21
Реакции
3
едноставно е, ако можеш да се логираш во адсенсе и креираш HTML код за реклама... се е ок...

Затоа ме буни пошто немам внесено ништо

WICoMoa.png
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Е ... едно прашање... Сите ги знаеме овие VitalyzdTV, Stuard Edge и слични типци шо прават Pranks на YouTube. Мојто прашање е, како они заработуват од тоа ? Пошто сигурно не прават видеа ради реда да им биде интересно нели ?
 

FilipD

Активен член
Зачленет/а
4 мај 2013
Мислења
220
Реакции
77
Е ... едно прашање... Сите ги знаеме овие VitalyzdTV, Stuard Edge и слични типци шо прават Pranks на YouTube. Мојто прашање е, како они заработуват од тоа ? Пошто сигурно не прават видеа ради реда да им биде интересно нели ?

На видеата се појавуваат реклами. Ти текнува на тоа што го гасиш на иксот во видеото и таа реклама од десно од плеерот ? Епа тоа се реклами.
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
На видеата се појавуваат реклами. Ти текнува на тоа што го гасиш на иксот во видеото и таа реклама од десно од плеерот ? Епа тоа се реклами.
Знам јас шо се реклами не се секирај :D Начино ме интересирање, адсенс, мадсенс...
 

FilipD

Активен член
Зачленет/а
4 мај 2013
Мислења
220
Реакции
77
да него поентата ми беше за youtube

дали треба тука да ги креирам или автоматски се внесуваат на youtube

Само на јутјуб стави го видеото monetized и океј е. Сами се внесуваат.
 

darky

Активен член
Зачленет/а
26 февруари 2012
Мислења
148
Реакции
74
Одиш на видео менаџер и клинкуваш Monetize на видеото кое сакаш да го монетизираш т.е ако не клинкеш џабе ти е акаунтот.
 
На врв Дно