Прашања околу CPA

lovekidao

Нов член
Зачленет/а
24 јуни 2014
Мислења
13
Реакции
1
Дали ако користам други методи на промовирање од тие што сум ги напишала во апликацијата ќе ме банираат? И што да користам за да ги скратувам линковите од понудата за да не ме банираат?
 

kiko

Активен член
Зачленет/а
3 мај 2012
Мислења
278
Реакции
105
Дали ако користам други методи на промовирање од тие што сум ги напишала во апликацијата ќе ме банираат? И што да користам за да ги скратувам линковите од понудата за да не ме банираат?
не би требало да те банираат ако користиш други методи, само пази има одредени понуди кои мораш да ги промовираш со одредени методи, а за скратување на понудите имаш триста скратувачи на линкови пиши на гугл, ама најубаво ти е да имаш свој блог или веб сајт па послем да идеат посетителите на понудата со мета редирект или поубаво да ги убедиш да купат со содржината на твојот блог/сајт (тоа се вика лендинг пејџ).
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Дали ако користам други методи на промовирање од тие што сум ги напишала во апликацијата ќе ме банираат? И што да користам за да ги скратувам линковите од понудата за да не ме банираат?

Доколку си аплицирала и те одобриле нема што стравуваш од банирање. Лошо би било доколку користиш методи за промоција на понуда кои се забранети. Но и тука има “решение“ како да го сокриеш изворот од каде идат посетите. На пример да речеме дека промовираш понуда која има забрането YouTube промоција, за да можеш да користиш треба линкот кој ќе го ставиш во опис добро да го маскираш. Тоа можеш да го направиш со редирект.

Bit.ly линк до блогот -> Blogger блог кој ќе редиректира до понудата -> Понудата.

Така да доколку некој кликне на bit.ly линкот ќе биде пренасочен до блогер кој за 1 секунда ќе биде пренасочен до понудата. Сега и тука има мали шанси да бидете банирани ама до сега не ми се десило мене да ме банираат :)
 

POWER

Активен член
Зачленет/а
31 декември 2011
Мислења
438
Реакции
46
Веб-страница
filiptodorov.info
Сакам да прашам, можам ли некако да ги повлечам овие 44$ што ги имам на PeerFly, или морам да стигнам до 50$ ?
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Сакам да прашам, можам ли некако да ги повлечам овие 44$ што ги имам на PeerFly, или морам да стигнам до 50$ ?

Мораш да имаш 50$ т.е минимумот за да ги повлечеш парите.
 

POWER

Активен член
Зачленет/а
31 декември 2011
Мислења
438
Реакции
46
Веб-страница
filiptodorov.info
Мораш да имаш 50$ т.е минимумот за да ги повлечеш парите.
Ќе може ли некој совет како да зберам уште 6$, за да ги повлечам тие 50$. Јас кога ги направив овие 44$, многу други времиња беа и со промоции и со се. На YouTube промовирав видеа, ги бустирав со YLH или како беше онаа програмата, ги лајкував од 50 акаунти и почнаа да паѓаат визити и пополнувања на survey-те. Сега ништо од тоа не работи, а и не сум баш запознаен со некој други лесни методи. Ако ми дадете некој совет баш добро ќе биде. Или па, ако има некој кандидат шо би направил 6$ и откако ќе ги повлечам на PayPal ќе му пратам 10$ ?
 

Rocky

Член
Зачленет/а
15 јуни 2012
Мислења
31
Реакции
4
Нов сум во CPA па имам неколку прашања.
Отворив CPAGrip па ако може некој да ми помогне како се местат понудите на блогот , на видеата и од шо зависи колку пари ке добиеш.
 

StefanKTS

Нов член
Зачленет/а
18 февруари 2013
Мислења
26
Реакции
9
Има ли некој пробано да промовира понуди од PeerFly на microjob страни, на пример RapidWorkes? Јас промовирав така ама преку CleanFiles неколку пати само.
Ме интересира дали може да се дознае од кај доаѓаат посетите на страната. Сака да напраам на пример на RapidWorker да стаам линк од видео, во видеото да има линк од tk домен кој ке префрлува на друга страна каде што ке има линк за понудата од PeerFly. Што мислите, можат ли вака да дознаат дека посетите се од RapidWorkers?
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Има ли некој пробано да промовира понуди од PeerFly на microjob страни, на пример RapidWorkes? Јас промовирав така ама преку CleanFiles неколку пати само.
Ме интересира дали може да се дознае од кај доаѓаат посетите на страната. Сака да напраам на пример на RapidWorker да стаам линк од видео, во видеото да има линк од tk домен кој ке префрлува на друга страна каде што ке има линк за понудата од PeerFly. Што мислите, можат ли вака да дознаат дека посетите се од RapidWorkers?
нема да дознаат ама ни ти нема да имаш ниедна конверзија, мислам дека идеата ти е безвезе, али пробај може сум грешка.
 

StefanKTS

Нов член
Зачленет/а
18 февруари 2013
Мислења
26
Реакции
9
Абе знам дека не е дозволено, него дали може да дознаат дека посетите се од RapidWorkers. Имав со ClenaFiles конверзации ке имам и со ова ама да прикријам треба некако да не се знае дека плаќам. со Email Submit од PeerFly ке користам, ке плаќам по 1 долар.
 

kiko

Активен член
Зачленет/а
3 мај 2012
Мислења
278
Реакции
105
можат да дознаат, ќе те банираат на понудата.
 

StefanKTS

Нов член
Зачленет/а
18 февруари 2013
Мислења
26
Реакции
9
можат да дознаат, ќе те банираат на понудата.
Како ке дознаат, кога посетите доаѓаат од YT? Јас нема да го стаам директно линкот на microjob сајтовите. Знам дека може да видат дека посетите доаѓаат од YT, но како ке видат од каде се посетите на YT? Исто мислам да плаќам само да кликаат, за да не ми биде EPC 100%.

Значи на пример јас сега од фоумов копирам линк некој што е од некој пост, што не може да се клика на него. После кога ке одам на таа страна кај што е линкот, кликам на линк кон друга страна. И сега како може да се дознае дека на последната страна сум дошол преку копиран линк на форумот?
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Како ке дознаат, кога посетите доаѓаат од YT? Јас нема да го стаам директно линкот на microjob сајтовите. Знам дека може да видат дека посетите доаѓаат од YT, но како ке видат од каде се посетите на YT? Исто мислам да плаќам само да кликаат, за да не ми биде EPC 100%.

Значи на пример јас сега од фоумов копирам линк некој што е од некој пост, што не може да се клика на него. После кога ке одам на таа страна кај што е линкот, кликам на линк кон друга страна. И сега како може да се дознае дека на последната страна сум дошол преку копиран линк на форумот?
ако понудата дозволува посети од YT пробај слободно...
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
Неможиш да си играш со нивниот тракинг систем. Можеш оваа мучка да ја правиш со инцентивни компании но не и со нон-инцентивни. Ќе видат дека од 10 лидови ниту еден не го поминал вториот чекор и ќе јадеш инстант блеклиста на понудата а и може да ти ги соберат сите пари у акаунтот. Тоа е стара финта и не пали веќе.
 

StefanKTS

Нов член
Зачленет/а
18 февруари 2013
Мислења
26
Реакции
9
Видов понудите не биле за US, не ми се исплати да ризикувам за 1 долар по lead.
 

dreamer

Активен член
Зачленет/а
3 мај 2012
Мислења
291
Реакции
93
Дали некој купувал во брзо време прегледи за јутуб, и ако да, да препорача човек, гледам ги има доста на фивер и сеоклеркс, но да не ми ги избришат сите акаунти, како што ми направија пред 5-6 месеци...? :D фала.
 

FilipD

Активен член
Зачленет/а
4 мај 2013
Мислења
220
Реакции
77
Дали некој купувал во брзо време прегледи за јутуб, и ако да, да препорача човек, гледам ги има доста на фивер и сеоклеркс, но да не ми ги избришат сите акаунти, како што ми направија пред 5-6 месеци...? :D фала.
Big Buddy, BHW.
 
На врв Дно