Прашања околу CPA

GORSO

Нов член
Зачленет/а
19 март 2014
Мислења
21
Реакции
2
ме интересира на cpagrip во tax documents треба да го пополнам w8(international) ? и кое треба дасе одбери од следниве:
Taxpayer identification number:
SSN or ITIN
EIN
N/A
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
американец си?
ако не си, не треба да пополнуваш
 

GORSO

Нов член
Зачленет/а
19 март 2014
Мислења
21
Реакции
2
епа ако не го пополниш мислам дека не вршат исплата додека не се пополнит тој формулар.
 

conArtist

Член
Зачленет/а
1 февруари 2014
Мислења
68
Реакции
36
Ме интересира следново...
Што се случува доколку еден ист посетител комплетира една иста Pin Submit понуда кај двајца различни маркетери/publishers? Дали е можно вакво нешто?

Да го земеме за пример следново сценарио:

- Publisher 1 и Publisher 2 промовираат една иста Pin Submit понуда
- ПОСЕТИТЕЛ 1 прво ја комплетира понудата преку Publisher 1
- после 3-4 дена, истиот тој ПОСЕТИТЕЛ 1 наидува на сајтот од Publisher 2, и пробува да ја комплетира неговата понудата

Што се случува во ова сценарио? Дали посетителот може да пополни ИСТА ПОНУДА кај ДВАЈЦА РАЗЛИЧНИ МАРКЕТЕРИ т.е дали Publisher 2 ќе ги добие парите за комплетираната понуда?
 

lovekidao

Нов член
Зачленет/а
24 јуни 2014
Мислења
13
Реакции
1
Дали може некој да ми помогне како да напишам како ќе промовирам за да бидам прифатена навистина ми треба. :oops::(
 

conArtist

Член
Зачленет/а
1 февруари 2014
Мислења
68
Реакции
36
И ќе ме прифата само со толку btw фала многу ми значи :)
Толку треба, кратко и јасно. Кога ќе видат дека си спремна да вложиш кеш користејќи некои од методите на промовирање што ти ги кажав, би требало да те пуштат. Е сега, зависи за која компанија аплицираш, обично некои од компаниите бараат и добро "CV" т.е дали имаш веќе направени веб страни, да им објасниш како планираш да промовираш понуди, колку имаш искуство во интернет маркетингот и тн.

Слободно напиши што сакаш во апликацијата, кажи им дека студираш е-бизнис, дека 3-4 години работиш интернет маркетинг промовирајќи ClickBank продукти, дека имаш 4-5 години искуство со AdSense и тн.

Откако ќе те примат, прво добро едуцирај се, па после почни со работа. Не може да почнеш да заработуваш, ако не знаеш како функционира тоа што го работиш.
Претпоставувам си апсолутен почетник во ова, почни од основата пр. што е CPA, што е affiliate marketing и тн. Потоа исчитај го форумов и се' што не ти е јасно, некои термини на пример, гуглај ги.

И пази, некои CPA компании може да ти се јават на телефон и така да ти направат интервју.
 

lovekidao

Нов член
Зачленет/а
24 јуни 2014
Мислења
13
Реакции
1
Толку треба, кратко и јасно. Кога ќе видат дека си спремна да вложиш кеш користејќи некои од методите на промовирање што ти ги кажав, би требало да те пуштат. Е сега, зависи за која компанија аплицираш, обично некои од компаниите бараат и добро "CV" т.е дали имаш веќе направени веб страни, да им објасниш како планираш да промовираш понуди, колку имаш искуство во интернет маркетингот и тн.

Слободно напиши што сакаш во апликацијата, кажи им дека студираш е-бизнис, дека 3-4 години работиш интернет маркетинг промовирајќи ClickBank продукти, дека имаш 4-5 години искуство со AdSense и тн.

Откако ќе те примат, прво добро едуцирај се, па после почни со работа. Не може да почнеш да заработуваш, ако не знаеш како функционира тоа што го работиш.
Претпоставувам си апсолутен почетник во ова, почни од основата пр. што е CPA, што е affiliate marketing и тн. Потоа исчитај го форумов и се' што не ти е јасно, некои термини на пример, гуглај ги.

И пази, некои CPA компании може да ти се јават на телефон и така да ти направат интервју.
Некои велат дека поубаво е да не ја напишеш својата веб страна додека аплицираш. Дали и ти мислиш дека ова е точно?
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Некои велат дека поубаво е да не ја напишеш својата веб страна додека аплицираш. Дали и ти мислиш дека ова е точно?
Да, подобро е. Кога аплицираш штиклирајќи дека користиш платен трафик(пример PPC), притоа обично немаш своја страна(секако можеш да имаш ленгинг страна), ама немора да пишеш URL. Пиши само дека имаш привремени страни и во "објаснувањето" објасни дека имаш привремени страни за секоја подуда(ленгинг страни) и дека нив ги промовираш со платен трафик.
 

conArtist

Член
Зачленет/а
1 февруари 2014
Мислења
68
Реакции
36
Некои велат дека поубаво е да не ја напишеш својата веб страна додека аплицираш. Дали и ти мислиш дека ова е точно?
Па со оглед на тоа дека си почетник и немаш веб сајт (веб сајт, не Landing Page), нема да пишеш ништо околу тоа, туку ќе им кажеш дека ќе креираш Landing Page специјално за секоја понуда која планираш да ја промовираш.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Секој менџер има скајп, го додаваш и имаш аудио/видео конверзација.[DOUBLEPOST=1410906703,1409776733][/DOUBLEPOST]Одамна немало дневник во ЦПА форумот :)
 

lovekidao

Нов член
Зачленет/а
24 јуни 2014
Мислења
13
Реакции
1
Има ли други цпа компании што прифаќаат без интервју, Освен Peerfly и adworkmedia? Малолетна сум и сакам да се пријавам со име на мој родител па затоа прашувам.
 
На врв Дно