Прашања околу CPA

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Еве и јас се заразив со тоа, па сакам да пробам.
Се регистрирав на PeerFly.
Ама имам неколку прашања:
-Што да изберам во Payment Threshold ($50, $100, $250, $500, $1000). Дали може отпосле да се смени, кога ме исплаќаат(автоматски, доколку ја имам минималната сума од овие), како што прочитав можело да се земаат парите неделно, на 2 недели и месечно. Всушност што значи ова?
-На што е најдобро да ги примам парите и дали може да се смени начинот? Вообичаено за да имате Payoneer картичка треба да платите 25 долари ако сте од Македонија, ама викаат ако сега земам нема да ми биде наплатено тоа. Се мислам за Wire transfer и Payoneer. Paypal ако може да се менува би го користел ако изберам барем за помали суми.
-Дали можам да промовирам на Facebook(мои популарни страни) и дали е дозволено спамирање на други страни, т.е. што проверуваат?
-Што е тоа incent publishers, не прифаќаат на PeerFly, ама може мислам на MaxBounty
-Што е разликата помеѓу PeerFly и MaxBounty, кое е подобро?

Ако ми текне уште нешто ќе си прашам. :D
 

Chuck Norris

Активен член
Зачленет/а
28 декември 2011
Мислења
250
Реакции
33
Веб-страница
google.com
Луѓе а за колку дена ве прифатија? Чекам веќе 6 дена сеуште немам одговор на мејл.
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
Оди види на peerfly publishers и таму ке ти пиши до каде е твојата апликација.
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Ја предадов мојата апликација. 622 е на ред.
 

darky

Активен член
Зачленет/а
26 февруари 2012
Мислења
148
Реакции
74
Може некој да ми каже за што е најдобро да се аплицира, publishers ili advertisers??
 

POWER

Активен член
Зачленет/а
31 декември 2011
Мислења
438
Реакции
46
Веб-страница
filiptodorov.info
Advertisers е ти да поставуваш кампањи, ти го плакаш тоа а они ти вршат работа,
а Publishers е ако сакаш ти да “печалеш“ од нивните реклами или таму што..
 

Nikola

Нов член
Зачленет/а
19 декември 2011
Мислења
64
Реакции
1
Еве и јас се заразив со тоа, па сакам да пробам.
Се регистрирав на PeerFly.
Ама имам неколку прашања:
-Што да изберам во Payment Threshold ($50, $100, $250, $500, $1000). Дали може отпосле да се смени, кога ме исплаќаат(автоматски, доколку ја имам минималната сума од овие), како што прочитав можело да се земаат парите неделно, на 2 недели и месечно. Всушност што значи ова?
-На што е најдобро да ги примам парите и дали може да се смени начинот? Вообичаено за да имате Payoneer картичка треба да платите 25 долари ако сте од Македонија, ама викаат ако сега земам нема да ми биде наплатено тоа. Се мислам за Wire transfer и Payoneer. Paypal ако може да се менува би го користел ако изберам барем за помали суми.
-Дали можам да промовирам на Facebook(мои популарни страни) и дали е дозволено спамирање на други страни, т.е. што проверуваат?
-Што е тоа incent publishers, не прифаќаат на PeerFly, ама може мислам на MaxBounty
-Што е разликата помеѓу PeerFly и MaxBounty, кое е подобро?

Ако ми текне уште нешто ќе си прашам. :D

- доколку сакап побрзо да ти ипслатат ќе си одбериш помала сума. Секако тоа зависи од тебе и колку ќе заработиш. Можиш да заработиш 50 долари и за неколку денови а тоа можи и да трае и подолго доколку си почетник. Така да одлучи самиот.
- пак ти одлучи си што е за тебе најдобро
- за проверување се проверуваат од каде доаѓа трафикот. За секоја кампања имаш правила кој добро ти се објаснети... што и како смејш да користиш а што не, така да внимавај
 

Chuck Norris

Активен член
Зачленет/а
28 декември 2011
Мислења
250
Реакции
33
Веб-страница
google.com
И што направи? Те прифатија?
За жал не. Вчера добив одговор дека не сум прифател, причината не е наведена. Исто така, вчера пуштив апликација во MaxBounty па ќе видам таму што ќе направам.
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
За жал не. Вчера добив одговор дека не сум прифател, причината не е наведена. Исто така, вчера пуштив апликација во MaxBounty па ќе видам таму што ќе направам.

а што напиша во апликацијата кај што ти бара твој web site?
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
За жал не. Вчера добив одговор дека не сум прифател, причината не е наведена. Исто така, вчера пуштив апликација во MaxBounty па ќе видам таму што ќе направам.

Во Фактите и Условите вика дека треба да му пишеш/контактираш на:
Approvals Manager, Compliance
Charlie Gartman
New Account Approvals
E-mail: [email protected]
Phone: 888-400-4359 ext. 170
Или на твојот менаџер:
Affiliate Manager
Luke Kling
Affiliate Contact and Support
E-mail: [email protected]
Blog: LukePeerFly.com
Twitter: @LukePeerFly
AIM S/N: LukePeerFly
Phone: 888-400-4359 ext. 585
Информациите можеш да ги најдеш на:
Код:
http://peerfly.com/contact.php
Треба да ги прашаш зошто си одбиен и да дополниш зошто би те прифатиле и како би одел маркетингот од твоја страна.
 

POWER

Активен член
Зачленет/а
31 декември 2011
Мислења
438
Реакции
46
Веб-страница
filiptodorov.info
Имам и јас едно прашање? Дали ќе претставува проблем што сум 15 години за да ме примаат накаде и дали ќе имам проблеми и во исплаќањето?
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Имам и јас едно прашање? Дали ќе претставува проблем што сум 15 години за да ме примаат накаде и дали ќе имам проблеми и во исплаќањето?
Користи име/документи на еден твој родител. Ќе имаш проблеми. Најдобро е така. Можеш да пробаш и ти.
Инаку конечно денеска ме прифатија на PeerFly по 10 дена чекање од коа ја дадов апликацијата. :)
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Ајде па да очекуваме и од тебе еден дневник :)
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Ајде па да очекуваме и од тебе еден дневник :)

Да, ќе направам дневник, ама малку на подруг и се надевам поинтересен начин да ги објаснам работите, а и се надевам дека ќе биде поамбициозен.

А и да не заборавам, кога ме одобрија ми подобјаснија малку кога опишував како го терам маркетингот.
 

Chuck Norris

Активен член
Зачленет/а
28 декември 2011
Мислења
250
Реакции
33
Веб-страница
google.com
Конечно денес бев одобрен од PeerFly. Акаунтот го направив со податоци на родител, а објаснив како ќе промовирам понуди исто како и со мојот. Мислам дека одбиваат малолетни. За да не губите време (ако сте -18) регистрирајте се веднаш со име на родител.

Да ве прашам уште нешто, кој е методот за промовирање преку Јутјуб и форуми (во потпис)?
Пример еве што ми дозволуваат, дали можам преку Јутјуб и форуми?
Allowed Marketing: Search PPC [?], Social PPC [?], E-mail [?], Banner Display [?], PPV/CPV [?], SMS [?], Contextual [?]
Allowed Countries: United States
Restricted Marketing: NO Incent [?], NO Classified Ads [?], NO Twitter [?], LIMITED Facebook Promotion [?]
 

Seophisticated

Истакнат член
Зачленет/а
4 ноември 2011
Мислења
196
Реакции
55
-Што да изберам во Payment Threshold ($50, $100, $250, $500, $1000). Дали може отпосле да се смени, кога ме исплаќаат(автоматски, доколку ја имам минималната сума од овие), како што прочитав можело да се земаат парите неделно, на 2 недели и месечно. Всушност што значи ова?

- Тоа е сумата за која сакаш да бидеш исплатен автоматски. Што значи кога ќе ја достигнеш таа сума системот автоматски ќе иницијализира исплата, или пак ке побара да испратиш информации за трансфер на парите. Ако имаш над 50$ во секое време можеш да побараш мануелна исплата. Исплати може да се земаат еднаш неделно доколку си напреден корисник, заработуваш поголеми суми пари и подолго време соработуваш со компанијата. Другите опции се стандардни. Секогаш може да се промени сумата за авотматска исплата

-На што е најдобро да ги примам парите и дали може да се смени начинот? Вообичаено за да имате Payoneer картичка треба да платите 25 долари ако сте од Македонија, ама викаат ако сега земам нема да ми биде наплатено тоа. Се мислам за Wire transfer и Payoneer. Paypal ако може да се менува би го користел ако изберам барем за помали суми.

- Wire transfer доколку е достапен за Македонија е најдобар. Payoneer е исто така добра и брза опција но секако мораш да си платиш 25$ активација. Секогаш може да се промени начинот на исплата.

-Дали можам да промовирам на Facebook(мои популарни страни) и дали е дозволено спамирање на други страни, т.е. што проверуваат?

- На секоја понуда пишува дозволени принципи на промовирање, па доколку Facebook е вклучен во дозволените принципи на промовирање можеш да промовираш и со спамување. Доколку пишува Limited Facebook треба да го контактираш својот affiliate менаџер и да го прашаш кои facebook принципи се всушност дозволени.

-Што е тоа incent publishers, не прифаќаат на PeerFly, ама може мислам на MaxBounty?

- Incentive offers всушност значи понуди за кои е дозволено да наградуваш за нивно комплетирање. Значи дозволено ти е да понудиш парична или материјална награда за некој да ги пополнува, со вакви работат компаниите кои ти нудад да заработуваш одредена мала сума според пополнети offers. Или Microworkes.

-Што е разликата помеѓу PeerFly и MaxBounty, кое е подобро?

- Двете компании се со одлична историја, резиме и редовно исплатуваат. Секогаш соработуваат со нивните корисници и секогаш се достапни за било какво прашање или помош. И Peerfly и MaxBounty имаат слични понуди, но и доста различни. Единствена разлика е што многу е полесно да се зачлениш во Peerfly одколку во MaxBounty.


P.S. Доколку сакате 100% одобрување во Peerfly мора да ги комплетирате сите чекори кои се бараат од вас. Комплетни информации и сите полиња пополнети детално и коректно. Доколку сте малолетник пополнувате коректно во име на родител. Кревате слика од лична карта со висок квалитет и ги исполнувате сите барања кои што се наведени, само така ќе бидете одобрени.

Позз
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Темава ја поставив како важна, секакви прашања што ве интересираат за CPA може да прашате тука.
 

Chuck Norris

Активен член
Зачленет/а
28 декември 2011
Мислења
250
Реакции
33
Веб-страница
google.com
Веќе неколку дена се обидувам да промовирам но оди ептен тешко. На сите форуми каде што постирав ме банираат (недозволено рекламирање во потпис). Со Јутјуб оди ептен слабо освен моите прегледи никој друг не го гледа видеото. Дајте некои сугестии....
 
На врв Дно