Правење портал

Vengeance

Член
Зачленет/а
27 февруари 2012
Мислења
73
Реакции
2
Веб-страница
antisportisti.com
Почнав да работам на портал, па сакав да прашам како е можно да се направи со WP?

Како може да се постават новости на повеќе страници (повеќе категории дека се), како се организира почетна страница.

Малку tips... :)

Фала! :)
 

томче

дизајнерче
Зачленет/а
8 септември 2011
Мислења
391
Реакции
16
Веб-страница
www.ibiz.mk
wordpres е cms, (систем за менаџирање на содржина) или портал на нашки кажано.

мој предлог, инсталирај си локално земи некој ден прочачкај го админ делот да видиш кое кај е, што е, после почни темичка и градење на категории

за почетни линкови еве ти мала основа кај да гледаш
Main Page « WordPress Codex
Tutorials » WPBeginner
Wordpress
....
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Што те интересира околу WP слободно пиши тука,
 

Vengeance

Член
Зачленет/а
27 февруари 2012
Мислења
73
Реакции
2
Веб-страница
antisportisti.com
Фала многу Аце! :)

Стварно многу ми се допаѓа ваков нормален разговор и дискусија на толку прекрасен форум :)
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Нема на што тука сме да си помогнеме, за тоа и служи ИБиз.
Фан сум на Wordpress па затоа и ти се понудив, доколку прашаше за Joomla ќе ти го “пратев“ Томче :p
btw темава ја преместив во соодветниот форум.
 

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Можеш да погледнеш од мојот блог андроидмк.инфо, па доколку сакаш нешто исто/слично само пииши :)
 

besy

Истакнат член
Зачленет/а
7 јануари 2012
Мислења
312
Реакции
119
И јас сум wp фан. Сакв да ви кажам за еден додаток односно плугин кој брои посетеност, ги има следните опции:
Browser
COuntry
IP addresses
KEYWORDS
OS
Outlinks
Populat pages
referers
traffic

Доатокот се вика counterize. Се надевам ке ви користи!
Доколку ви треба wp помош и јас сум тука!
 

Seophisticated

Истакнат член
Зачленет/а
4 ноември 2011
Мислења
196
Реакции
55
за посети можете и google analytics и wassup плагинот.
Инаку на wordpress не сум многу запознаен околу опциите за портал, но доколку му треба некој помош околу joomla слободно нека пише :)
 

Artweb

Член
Зачленет/а
12 февруари 2013
Мислења
127
Реакции
18
wordpres е cms, (систем за менаџирање на содржина) или портал на нашки кажано.

мој предлог, инсталирај си локално земи некој ден прочачкај го админ делот да видиш кое кај е, што е, после почни темичка и градење на категории

за почетни линкови еве ти мала основа кај да гледаш
Main Page « WordPress Codex
Tutorials » WPBeginner
Wordpress
....
Друже CMS и портал не е исто. Портал е веб сајт кој што кога кликаш на некоја вест(линк) те носи на друг сајт (изворот на информација) Пример: агрегаторите или порталите како MSN, Yahoo... итн итн итн. Значи ако е CMS немора да значи дека е портал може и да не е. позз
 
На врв Дно