Помош [Adobe Photoshop CS4]

talevskiboss

Активен член
Зачленет/а
31 јули 2012
Мислења
341
Реакции
168
Имам мал проблем.
Вака, ја правам сликата се како шо треба и позадината е gradient.Кога ќе ја зачувам сликата gradient-от излегва како поделен со бои, а во фотошопот тоа не ми го вадеше така туку беше како шо треба да е речам high-quality.
Дали при зачувување или во опциите треба да сменам нешто незнам, кажете вие?
И да, пробав и .png и .jpg да ја зачувам, пак исто. :/
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Кажи ми, дали градиентот е црно-сиво ? Ако е така... кај мене на Илустратор го има тоа... појма немам зошто е тоа така... а го решавам со намалување на црната... користам cmyk ама ке се обидам со РГБ да ти кажам хекс за црната. Би рајт бек.

#231F20 - еве ти smooth црна боја. Кога ке ставаш градиент, таа нека ти биде потемната.
 

talevskiboss

Активен член
Зачленет/а
31 јули 2012
Мислења
341
Реакции
168
Јас се снајдов поинаку ама сакам да знам шо е проблемо.Црна со сивкаста нијанса е градиентот. :D
Се снајдов така шо ко ја средив сликата не манав Save туку Print Screen и излезе како шо треба.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Ако ти прави проблем преку Save пробај да ја зачуваш сликата на слединов начин:
File -> Save for Web & Devices и избери ја екстензијата од страна
0BNQK.png
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Може и така... ама сепак помека е црната боја што ти ја дадов јас :)

Хепи дизајнинг :D
 
На врв Дно