• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

Мој проект (androidmk)

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Веќе кажав дека сум префрлен на нов домаин, и сега проблемот е следен, како да направиме ЦЕЛОСЕН РЕДИРЕКТ од стариот на новиот. сакам кога на гоогле ќе се пише под стариот да го отвара на новиот, најдов нешто па бидејќи не се разбирам многу барам помош. Ова е тоа или се лажам ? ( доколку е совет да почнам или не, пошто ако се зезне до таму ќе е :D )

Код:
http://www.doitwithwp.com/move-your-wordpress-site-to-a-new-domain-seamlessly/
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Ова ти ги кажува чекорите доколку менуваш хост или се префрлаш на нов хост.
Подесен ти е сајтот така да ова не ти е потребно.
Можеш да провериш за редирект тука.
 

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Ова ти ги кажува чекорите доколку менуваш хост или се префрлаш на нов хост.
Подесен ти е сајтот така да ова не ти е потребно.
Можеш да провериш за редирект тука.

Па баш тоа ми е маката, постовите не ми се редиктирани :)
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Постовите остави ги, ќе ги индексира гугл со новиот sitemap и со новите линкови...
 

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Тој проблем се реши со пренасочување во опциите на домејнот (од каде е купен ) се става да води кон новиот домејн и се е префрлено (касно пишувам но супер иде)
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Гледам дека имаш и Amazon widget од страна. Има некоја продажба до сега?
 

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Гледам дека имаш и Amazon widget од страна. Има некоја продажба до сега?
Сега за сега сеуште нема, тек сега полека почнаа по 250 до 300 од google search да доаѓаат, па ќе видиме со тек на време што ќе се случува :)
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Таа бројка е сеуште мала и треба да се зголеми. А ќе се зголеми со активно постирање на статиите до повеќето hight PR bookmark сајтови како што е digg/stumbleupon/delicious/google+ и многу други.
 

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Таа бројка е сеуште мала и треба да се зголеми. А ќе се зголеми со активно постирање на статиите до повеќето hight PR bookmark сајтови како што е digg/stumbleupon/delicious/google+ и многу други.

Па лека полека се зголемува, варрира секој ден различно, но на дигг престанав да постирам, користам само стумбле и твитер, (на диг ми појавува copyscape од самиот сајт- некои смешни багови ваљда)
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Copyscape? wtf? сигурно не копираш статии од странски портали...
 

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Copyscape? wtf? сигурно не копираш статии од странски портали...

Не сум до толку :) Убаво имам приметено 2-3 пати до сеа кога постирам на дигг, ми го појавува истиот таму долу линкот стои од самиот домејн на страната :) Кога кликнам на тоа од каде е копирано и да ми покаже што како ми го дава профило на дигг, и страната :D
 

makedon4e

Член
Зачленет/а
21 ноември 2011
Мислења
117
Реакции
2
Диме, ги следам твоите теми за сајтовите кои ги изработуваш.
Ме интересира колку е потребно дневно работа за да и одржуваш и дали се исплати или можеби е прерано?
 

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Диме, ги следам твоите теми за сајтовите кои ги изработуваш.
Ме интересира колку е потребно дневно работа за да и одржуваш и дали се исплати или можеби е прерано?

Зависи што ниче ќе одбереш и колку ќе имаш посети, јас со помош на колега (заедно работиме) и помош од Аце (за сео и совети некои) ѓи средивме горе доле целосно, сеа најтешката работа е трафикот, но со квалитетни статии не е проблем, едната размислуваме да е продадеме за таблети со 170+ поста, имаме и од амазон кликови но нема купено. Остануваме на 2 (доколку е продадеме) и моментално работам на 4та која е далеку од овие (ќе биде друга намената на истата) :)

Дневно што знам немам мерено сега сум слободен немам обврски други така да 2-3 саата се на се да се соберат со без паузи да постирам постови и да чепнам да досредам нешто, а доколку почнеш од ново можно е и повеќе, зависи како ќе си распоредеш времето ;)
 
На врв Дно