• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

Мој проект (androidmk)

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Па вака, се започна со предлог од асистент на факултетот па до идеја на мене и колега.
Направивме Wordpress страна со готов темплејт поголемиот дел го сменивме итн. Почнавме со постови, паралелно со тоа ни одобрија адсенсе (сега и пин чекаме) направимве за 2 месеца одредена сума и заглавивме на најважното = посетеноста.
Инсталиравме плагини SEO едно друго, шеар копчиња и почнав некои страни да користам како Stumbleupon.
Моето прашање е зошто веќе повеќе од две недели постирам на стумбле и немам посетенеост од таму активиран е профилот не знам што е причината, тоа ми се случува кога јас или колегата постираме од нашите профили, а доколку постира некој друг на неговиот (стумбле профил) имаме посетеност.

И уште нешто би замолил, секако и дискусија е темава, секакви совети,предлози околу плагини или било што слободно коментирајте :)

Страната е
Код:
http://androidmk.info
а исто така направив и блог али тоа у друга тема.

So, we can start !
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
Направи Digg,Delicious,Google +1,Folkd и мн други вакви сајтови.Исто така можеш да направиш кампања на Microworkers да ти ја побараат страната преку гоогле па потоа да ја ставам во +1 google,delicous,digg,stumbleupon etc...
 

RicoSoto

Интернет Маркетер
Зачленет/а
18 април 2012
Мислења
65
Реакции
6
Па вака, се започна со предлог од асистент на факултетот па до идеја на мене и колега.
Направивме Wordpress страна со готов темплејт поголемиот дел го сменивме итн. Почнавме со постови, паралелно со тоа ни одобрија адсенсе (сега и пин чекаме) направимве за 2 месеца одредена сума и заглавивме на најважното = посетеноста.
Инсталиравме плагини SEO едно друго, шеар копчиња и почнав некои страни да користам како Stumbleupon.
Моето прашање е зошто веќе повеќе од две недели постирам на стумбле и немам посетенеост од таму активиран е профилот не знам што е причината, тоа ми се случува кога јас или колегата постираме од нашите профили, а доколку постира некој друг на неговиот (стумбле профил) имаме посетеност.

И уште нешто би замолил, секако и дискусија е темава, секакви совети,предлози околу плагини или било што слободно коментирајте :)

Страната е
Код:
http://androidmk.info
а исто така направив и блог али тоа у друга тема.

So, we can start !
Добра страна:)
 

Bojan

Член
Зачленет/а
9 март 2012
Мислења
79
Реакции
42
Па вака, се започна со предлог од асистент на факултетот па до идеја на мене и колега.
Направивме Wordpress страна со готов темплејт поголемиот дел го сменивме итн. Почнавме со постови, паралелно со тоа ни одобрија адсенсе (сега и пин чекаме) направимве за 2 месеца одредена сума и заглавивме на најважното = посетеноста.
Инсталиравме плагини SEO едно друго, шеар копчиња и почнав некои страни да користам како Stumbleupon.
Моето прашање е зошто веќе повеќе од две недели постирам на стумбле и немам посетенеост од таму активиран е профилот не знам што е причината, тоа ми се случува кога јас или колегата постираме од нашите профили, а доколку постира некој друг на неговиот (стумбле профил) имаме посетеност.

И уште нешто би замолил, секако и дискусија е темава, секакви совети,предлози околу плагини или било што слободно коментирајте :)

Страната е
Код:
http://androidmk.info
а исто така направив и блог али тоа у друга тема.

So, we can start !
Можно е да сте банирани од стамбл апон. Поготово ако сте ставале само ваши ствари. Reddit на пример, има метод на банирање со кој ти е дозволено и понатака да си ставаш твои работи, само што никој не ти ги гледа. т.e. ghost banning.
Можно е и стамбл апон да има нешо слично. Веројатно и има, побарај на гугл...

Гледај да не претеруваш, ако објавуваш по 3 поста дневно(пример) неможеш сите три да ги ставиш на стамбл апон, стај само еден. И другар ти нека стави уште еден, во меѓувреме користи го SU и давај лајкови на други страни, од време на време аднувај и други блогови на SU. И не само за SU, ова важи и за повеќето слични букмарк страни, или од типот на reddit.
btw гледам не си го спомнал reddit, размисли и таму да се промовираш, има милион различни категории за се и сешто во кои можеш да го промовираш постот.

Незнам која ти е замислата за сајтот. Премалце контент имаш во еден пост за да рангираш сериозно на гугл и да влечеш органик трафик. Ако воопшто планираш такво нешто, размисли за пишување посодржајни, исклучиво твои постови. Ако не, фокусирај се целосно на социјални мрежи и слични социјални bookmarking страни, мада незнам колку успех би имал така.

Исто глеј да го намалиш бројот на keywords во истоимениот мета таг, имаш преку 20-30 зборови... А никаква корист не ти носат, може само сериозно да ти наштетат.
И за крај, размисли за отарасување од .info доменот.

Со среќа. :thumbsup:
 

RicoSoto

Интернет Маркетер
Зачленет/а
18 април 2012
Мислења
65
Реакции
6
Блогчето ти е топ. Ќе биде уште поголем топ :) ако:
1) Редовно го ажурираш блогчето
2) Ставаш unique content со содржина интересна за читателите
3) Направиш link wheel околку блогот и воопшто не се замараш дали ќе ти дојде traffic од google или не. После 5-6 месеца доколку ги имплементираш 1),2) и 3) ќе почне да ти доаѓа traffic и од google и од секаде.
Па аирлија нека е :)
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Неколку совети:
- SEO, Оптимизирање на сајтот и сите постови.
- Редовно ажурирање на постови и истите да бидат уникатни.
- Промовирање на социјалните мрежи Facebook/twitter и други.
- Активно користење на форуми со исто niche како сајтот и индиректно рекламирање.
- Користење на bookmarks Digg/Delicious/Stumbleupon/Reddit и многу други.
- Коментари на блогови. = Најди блогови со исто niche и оставај коментари во кој ќе го има твојот сајт, истите коментари нека бидат природни за да може да бидат одобрени од администраторот.
- PPC како што се Google Adwords лесно може да се најдат купони и по ниска цена. Направи анализа и пушти една кампања.

Искористи некој од сајтовиве и ќе добиеш мал boost: http://www.ibiz.mk/socijalni-mredzi/154-social-marketing-veb-alatki.html


1000% ефект.
 

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Блогчето ти е топ. Ќе биде уште поголем топ :) ако:
1) Редовно го ажурираш блогчето
2) Ставаш unique content со содржина интересна за читателите
3) Направиш link wheel околку блогот и воопшто не се замараш дали ќе ти дојде traffic од google или не. После 5-6 месеца доколку ги имплементираш 1),2) и 3) ќе почне да ти доаѓа traffic и од google и од секаде.
Па аирлија нека е :)

Може ќе ви е и смешно и не знам, што како иде тоа, неам работено со страни прв пат почнувам ? :)
Не дека сум ептен почетник и ништо буквално да не разбирам, но ете вакво не знам па ако може совет или помош што и како до ова ? :)

---------- Објавено во: 12:24 AM ---------- Претходниот пост е постиран во: 12:22 AM ----------

Неколку совети:
- SEO, Оптимизирање на сајтот и сите постови.
- Редовно ажурирање на постови и истите да бидат уникатни.
- Промовирање на социјалните мрежи Facebook/twitter и други.
- Активно користење на форуми со исто niche како сајтот и индиректно рекламирање.
- Користење на bookmarks Digg/Delicious/Stumbleupon/Reddit и многу други.
- Коментари на блогови. = Најди блогови со исто niche и оставај коментари во кој ќе го има твојот сајт, истите коментари нека бидат природни за да може да бидат одобрени од администраторот.
- PPC како што се Google Adwords лесно може да се најдат купони и по ниска цена. Направи анализа и пушти една кампања.

Искористи некој од сајтовиве и ќе добиеш мал boost: http://www.ibiz.mk/socijalni-mredzi/154-social-marketing-veb-alatki.html


1000% ефект.

Да но, кога пробав со (не знам точно како се викаше една алатка аддформе така нешо) многу посети дојдоа за 10 минути над 30 40, и имав прочитано по гугл дека такви посети може да ти наштетат = бан на адсенсе доколку кликат на некој начин не е дозволенно ( откривале тие таму ) и затоа прекинав, едино youlikehits го користам

---------- Објавено во: 12:29 AM ---------- Претходниот пост е постиран во: 12:24 AM ----------

Можно е да сте банирани од стамбл апон. Поготово ако сте ставале само ваши ствари. Reddit на пример, има метод на банирање со кој ти е дозволено и понатака да си ставаш твои работи, само што никој не ти ги гледа. т.e. ghost banning.
Можно е и стамбл апон да има нешо слично. Веројатно и има, побарај на гугл...

Гледај да не претеруваш, ако објавуваш по 3 поста дневно(пример) неможеш сите три да ги ставиш на стамбл апон, стај само еден. И другар ти нека стави уште еден, во меѓувреме користи го SU и давај лајкови на други страни, од време на време аднувај и други блогови на SU. И не само за SU, ова важи и за повеќето слични букмарк страни, или од типот на reddit.
btw гледам не си го спомнал reddit, размисли и таму да се промовираш, има милион различни категории за се и сешто во кои можеш да го промовираш постот.

Незнам која ти е замислата за сајтот. Премалце контент имаш во еден пост за да рангираш сериозно на гугл и да влечеш органик трафик. Ако воопшто планираш такво нешто, размисли за пишување посодржајни, исклучиво твои постови. Ако не, фокусирај се целосно на социјални мрежи и слични социјални bookmarking страни, мада незнам колку успех би имал така.

Исто глеј да го намалиш бројот на keywords во истоимениот мета таг, имаш преку 20-30 зборови... А никаква корист не ти носат, може само сериозно да ти наштетат.
И за крај, размисли за отарасување од .info доменот.

Со среќа. :thumbsup:

Значи сето она било бидејќи се нови профилите, сега веќе се е одлично (да не ги урочам :D) па идемо даље :)
 

Sheldon

Нов член
Зачленет/а
2 април 2012
Мислења
4
Реакции
0
Веб-страница
mkspot.org
АндроидМК а ставате текстови на Англиски :D
 

Justi

Нов член
Зачленет/а
22 февруари 2012
Мислења
8
Реакции
0
АндроидМК а ставате текстови на Англиски :D

Истото сакав да го напоменам и јас треба да го смениш тоа и уште нешто би ти препорачал нешто околу дизајнот доколку е можно горе копчињата да се померат така на средина подобро ќе изгледа и текстот којшто е избран за копчињата не ми се допаѓа :|
 

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Истото сакав да го напоменам и јас треба да го смениш тоа и уште нешто би ти препорачал нешто околу дизајнот доколку е можно горе копчињата да се померат така на средина подобро ќе изгледа и текстот којшто е избран за копчињата не ми се допаѓа :|

Не се менува фонтот за копчињата, а и мануелно не можам да го поместам т.е фали 1 мени во изработака е :D А ако го менам домејнот ми отиде цело индексирање од гугл т.е сите овие посети што ги добивам преку пребарување ќе ми отидат (и треба од почеток пак )

---------- Испратено во: 10:18 PM ---------- Претходното мислење е испратено во: 08:56 PM ----------

Не се менува фонтот за копчињата, а и мануелно не можам да го поместам т.е фали 1 мени во изработака е :D А ако го менам домејнот ми отиде цело индексирање од гугл т.е сите овие посети што ги добивам преку пребарување ќе ми отидат (и треба од почеток пак )
Едино со редирект да пробам со нов домеијн, но ќе разгледаме повеќе варијанти ;)

---------- Испратено29-04-2012 во: 01:42 PM ---------- Претходното мислење е испратено 28-04-2012 во: 10:18 PM ----------

Значи по празникот купувам домеијн и со редирект од сервер ќе ги пребацува таму на новиот. Доколку некој има предлог/совет како да го крстиме и да помогне да биде подобро слободно нека каже :) Благодарам однапред
 

RicoSoto

Интернет Маркетер
Зачленет/а
18 април 2012
Мислења
65
Реакции
6
А content-от ваш т.е. вие го пишите или го зимате од некаде?
 

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
А content-от ваш т.е. вие го пишите или го зимате од некаде?

99% од страните копираат, значи не можам јас да измислам вест кога ќе се појави самсунг галакси,или за одредена апликација, (едино нешто каде што можеме да смениме е во опис на игри/апликации/па и телефон да вметнеш твои украси)
 

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Да прашам околу индексирањето сега, пошто купивме нов домаин дали сега треба во мастер тулс од гугл да внесувам со овој домаин сајт мап или оно само ќе си врши со тек на време пошто има редирект за 0 сек ?
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Ќе смениш со новиот домен. Веќе си работиш на новиот домен.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Тоа е само за верификација дека сајтот е твој, еднаш се прикачува и се чува фајлот за да може да се вршат измени.
 

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Тоа е само за верификација дека сајтот е твој, еднаш се прикачува и се чува фајлот за да може да се вршат измени.

Значи во она вебмастерот, ќе се подеси како нов сајт, пошто не е логички да се мења у андроид сајтмапот :) Или грешам :D
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Додај го сајтот во webmasters со новиот домен.
Кај стариот смени го Sitemap со локација од новиот домен sitemap.
Потоа додека ги прочита линковите ќе го избришеш стариот.
 

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Додај го сајтот во webmasters со новиот домен.
Кај стариот смени го Sitemap со локација од новиот домен sitemap.
Потоа додека ги прочита линковите ќе го избришеш стариот.

На стариот не можам да сменам локација на сајт мап, пошто коа идам да ја сменам ми стои андроидмк.инфо/...... а тоа андроид не можам да го едитирам.
 
На врв Дно