• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

Мали известувања

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Претходната тема беше тргнат па така ќе отворам нова.

Утре можно е форумот да биде down 15-20 минути. Ќе направиме некои промени.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Денес направивме некои major промени:
  • Додадовме портал на ibiz.mk додека пак форумот е на ibiz.mk/forum и со ова ќе може да се пишуваат постови од некои теми кои се добро разработени тука т.е опширно објаснети.
  • stefan_v е додаден како trial модератор. Првиот модератор на ИБиз!
  • Додаден е подфорум ИБиз портал за статиите на почетната страна. Ќе се избираат само теми од форумот со добар квалитет.
  • Додадени се бои на имињата за полесно препознавање.
 
  • Like
Реакции: kiko

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Честито stefan_v :) И мислам дека статиите од порталот не би требало да ги има како нови теми во „Што е ново“ ...
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
  • Like
Реакции: kon

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Утринава форумов не работеше подолго време. Проблемот беше среден.
Доколку забележите во било кое време да имате некаков проблем со форумот можете да ме пингате на твитер, доколку немате твитер профил, креирањето на акаунт е брзо. Само додадете @pipelinmkd во твитот и пишете го проблемот. Со ова одма ќе добијам нотификација на телефон и ќе го средам, во случај сервисот кој го користам да не ми испрати порака дека има некаков проблем како што се деси денес.
Проблемот кој го имаше денес форумот може да се појави и во иднина, но ќе внимаваме тоа да не се случи.

Патем претходниот месец форумот беше 99.3% uptime, благодарение на одличните услуги кои ги нуди Uhost.mk, а да не зборам за техничката поддршка која е 24/7.

Се извинувам за проблемите, ќе најдам решение истите да бидат средени уште денес. И да не се појавува повеќе таков тип на проблем..
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Повеќето спиеме тоа време, не осетивме ;D
 

arso

Активен член
Зачленет/а
18 април 2012
Мислења
106
Реакции
42
Го начекав јас проблемов денес, не можеше да се отвори ниедна тема за читање, покажуваше грешка.
На ФБ јас те побарав али исклучен беше....
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Го начекав јас проблемов денес, не можеше да се отвори ниедна тема за читање, покажуваше грешка.
На ФБ јас те побарав али исклучен беше....
Не сум често активен на чет. Ќе ти испратам линк од каде што ќе можеш да ми испраќаш СМС лично, доколку во иднина има некаков проблем. Ќе сторам за да не се деси ваков проблем нареден пат.

Во делот ИБиз WebStart додаден е подфорум “Ваши веб страни“.
Прочитајте ги правилата пред да објавите тема во тој форум.
Вратен е Пријатели делот во десниот sidebar на форумот, како и стани фан слика под главното мени.

Додаден е префикс во CPA форумот [Дневник]. Префикси ќе бидат додадени и на други форуми каде што е потребно.
jOzjU.png


Мали промени во нотификации делот. Сега ќе добивате нотификација и во табот, слика.
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Има мало проблемче со ова... кога ке ги кликнеш, не ти го трга бројчето што се наоѓа на табот... уште си стои :)
 

arso

Активен член
Зачленет/а
18 април 2012
Мислења
106
Реакции
42
Во моментот не се трга, при refresh го снемува.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Во ред е си работи без проблем.

Сите членови од денес кои немаат аватар, ќе мора да прикачат.

Додаден PPD форум.

Пуштени се трофеите, и со тоа сите членови добиваат титл во зависност од поените кои ги имаат. Претходно сите имаа титл: Нов член.

Сега форумот може да се отвори преку Tapatalk апликација која ја има за ios и android уредите.
Стандардната xenforo тема и мобилната верзија се отстранети.

ИБиз се придружува на сајтовите кои се борат против цензурата.
Од 01:00 часот, Форумот ќе биде “затемнет“.
Прочитајте повеќе тука.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Форумот има претрпено големи промени во функционалноста, па така да доколку забележите некаква грешка пријавете.

- Променети се поените со рангови, моментално има разлика помеѓу рангот кој е во пост и тој на почеток (треба поправка).
- Проблемот со автоматско одјавување при посетување на порталот или преку www. е поправен.
- Промени има во боите на форумот во прозорците.
- Мобилниот изглед е среден и вратен повторно за тие членови кои немаат паметни телефони. Исто така и tapatalk е активен за тие со паметни телефони.
- Нема веќе каснење во менито, сега е се инстантно и нема да има никаков проблем.


Новина е тоа што едиторот за пишување сега автоматски го зачувува вашите мислења во случај да по грешка го исклучите прелистувачот, текстот се зачувува на вашиот компјутер па така да се што треба е само да се вратите во темата и да го довршите вашиот пост :)

Целосно оптимизиран форум и портал, побрзо неможе да биде.
 
  • Like
Реакции: kon

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Членовите кои беа дел од вип форумот а беа неактивни или не придонесуваа се тргнати.
Од сега сите методи, алатки, туторијали кои се вредни ќе се објавуваат само во вип форумот.
Единствен начин да бидеш дел од вип форумот е да споделиш нешто корисно и истото да биде преместено во вип форумот.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
ИБиз денес беше down подолго време. Да се надеваме дека нема повеќе да има проблеми.
 

Костур

Активен член
Зачленет/а
11 септември 2012
Мислења
248
Реакции
76
Не можам да го најдам VIP форумот. Имам, пристап до http://www.blackbookmembers.info/ каде што се има туторијали, инструкции и програми поврзани со SEO. Доста се на број. Би сакал да го споделам, но мислам дека не е за во јавност.

Еве се што има таму:

1. SEnuke XCr
2. Market Samurai
3. Keyword Elite
4. Internet Business Promoter
5. Miracle Traffic Bot
6. Mass Article Control
7. ArticleBot1.1.0&2.0
8. SEO Elite
9. Traffic Travis
10. The Action Machine
11. RSS Submit
12. SEO Powersuite
13. Facebook Blaster Pro
14. Auto Blog Samurai
15. Instant Lead Magnet
16. Camtasia
17. Snagit
18. Article Marketing Robot
19. Digi Traffic Accelerator
20. Dragon Naturally Speaking
21. Magic Submitter
22. Instant Article Wizard
23. Easy Video Player 2
24. Cover Action Pro 2
25. Speed PPC
26. Autopligg
27. Instant Social Anarchy
28. Sick Submitter
29. Niche Finder
30. XGen SEO
31. Mindjet Mindmanager
32. Auto rapid Traffic
33. Rank Builder
34. Artisteer
Adsense 100K Blueprint
Adsense Masters Course
FatCat Blueprint
Internet Business Promoter
CopyNProfit 3.0
Definitive Guide To Adwords
Affiliate Payload
Deadbeat Super Affiliate
Presell Secrets
Rapid Profit Formula
Sales Army Secrets
Auto Profit Sniper
E-Slumdog Millionare
One Week Marketing
Traffic Ultimatum
X-Factor Traffic
Sneaky Affiliate Cheat
Amazion Profit Plan
Blogging To The Bank
Dude I Hate My Job
365K Blog Traffic Formula
Copyrighting Scorecard
ClickBank Affiliate Loophale
Commission Crusher
Google Sniper 2.0
Copyrighting Sourcebook
Kick-Ass Copyrighting Secrets
CPA Arbitrage
CPA Avalanche
30K/Day eMarketing Formula
Cave Millionare
Email Arbitrage System
Auto Click Profits
Auto Content Cash
20 Minute Payday
Amazon Publishing Formula
AutoSalary Dirty Secrets
Desperate Buyers Only
Info Prodigy
Info Product Creation Guide
InfoProduct Success Formula
Elite Niche Research
Fraud Economy
HTLA Freedom
Running Lean
The Lazy Domainer
Trey Smith-Success Fomula
Nano Continuity
500 In 15 Days
Cloud Living
G-Headshot
Mobile Cash Empires
Killer Flipping Secrets
App Empire
.​
1. SEO Pressor
2. WP SEO
3. AutoBlogged
4. Wishlist Member
5. WP Affiliate Pro
6. WP Robot
7. WP content Spinner
8. Review Azoon
9. My Review Plugin
10. BlackhatCodeBreakerVer4.0
11. CPA Convert
12. DL Guard
13. Popup Domination 3.0
14. AutoTubePress
15. Backlink Energier
16. Magic Affiliate
17. Optimize Press
18. Shopperpress
19. WP unique
20. WP Sales Engine
21. Keyword Winner
22. MarketerCMS
23. Magic Members
24. WPSyndicator
25. Keyword Ninja
26. Authority Pro 2
27. BackupBuddy
28. Easy Azon
29. WPSubscribers
30. Measure My SEO
31. WP eMember
32. Headway 3.1.2

Исто така ја имам и оваа книга:


Binder-Book-small.png
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Па ВИП само ВИПовците и администрација можат да гледат ако не се лажам...
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Па ВИП само ВИПовците и администрација можат да гледат ако не се лажам...
Токму така.
Не можам да го најдам VIP форумот. Имам, пристап до http://www.blackbookmembers.info/ каде што се има туторијали, инструкции и програми поврзани со SEO. Доста се на број. Би сакал да го споделам, но мислам дека не е за во јавност.
Супер е се но тоа што го има на листата е веќе јавно споделено и старо. Форумите од тој тип кои се затворени и наплаќаат најчесто се мета на оние кои имаат сајтови поврзани со таков тип.
Повеќето од тоа што го има на листата може да се симне на scriptmafia.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Се прават некои промени па така да форумот може да биде недостапен на моменти.
 
На врв Дно