МакДизајн Форум - Форум за Дизајн и Графика

Статус
Затворена за нови мислења.

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
МакДизајн е прилично нов форум за Дизајн и Графика. Нашата цел е да ја развиеме оваа област во дизајнот.

Можете да не посетите на:

Код:
линкот не работи
Ама, со .com доменот имаме некои проблеми па доколку не ви отвара, пробајте со :

Код:
линкот не работи
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Форумот не го отвара ни на двата линка.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Е тоа ќе си го прашате хостинг провајдерот кој ви го нуди хостинг пакетот, доколку сте на бесплатен хост не ме чуди зашто не работи. Средете го форумот во спротивно темава ќе биде избришана.
 

томче

дизајнерче
Зачленет/а
8 септември 2011
Мислења
391
Реакции
16
Веб-страница
www.ibiz.mk
патем пишете цел на тема, (коментари за тип на сајт, за дизајн,....)
да има некаква поента темата
 

Nakolce

Активен член
Зачленет/а
1 ноември 2011
Мислења
510
Реакции
84
.inf.mk доменот работи И моментално го разгледувам форумот. Бидејки со дизајн не се занимавам којзнае колку сметам дека добро ке ми дојде :D
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Аце... не е до провајдерот... од таму ми велат дека е до Домејн Провајдерот, таму прашуваме незнаат до што е :S Земавме .info домен сега .. ке чекаме да се активира
(namecheap rulzz :p)
 

томче

дизајнерче
Зачленет/а
8 септември 2011
Мислења
391
Реакции
16
Веб-страница
www.ibiz.mk
днс добри ли наместивте, и ептен свежо може уште не се освежиле кај ИСП,
оти кај мене го отвара

патем
Код:
http://makdizajn.com.mk
ваше е ???

п.с. наведете поента на темата, за што сакате да се дискутира тука (сакате во пост или во приватна порака ке ја едитирам темата) вака како сега е само обична реклама на форум во изработка, и како таква ке биде избришана
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Да ... ДНС си е се средено... Од 10 луге кај 6-7 работи...
Инаку за темава дискусија. Сакав да прашам за критика. Но ми падна мисла за двата домена и заборавив.

Критики, предлози. Што да смениме, што да додадеме... Темплејтот го едитирав, пошто немав фатено vBulletin 2 ипол години. Значи од Default скинот е :D
Доколку имате предлози да се додаде некој под форум и слично...

Сакаме да додадеме 3D оддел... но сега за сега нема членови кои би пишувале таму и би дискутирале, некои што се повеке разбираат во тоа :)
 

томче

дизајнерче
Зачленет/а
8 септември 2011
Мислења
391
Реакции
16
Веб-страница
www.ibiz.mk
еве критики околу дизајнот

форум за дизајн е, барем позадина може покреативна да биде, отколку чисто бела со една црвена линија, исто и останато, некако нафрлано изгледа

она share (на фејсбук) копчето, како да не му е таму местото, и зарем само на фејсбук, кај се останатите :imslow:

од една страна форумот изгледа минималистични а од друга ептен комплексен,
тоа малку треба да се разграничи (неповрзан пример ит.ком.мк е ептен минималистичен)

имате некои скрипти лоадирано кои само ви го спорат а и недосредени се
пр
tab-collapsed.png
ја има скриптата за она новото на вбуллетин4 што е али се губи откако ке се лоадира цената страна,..

ви требало добро средување пред официјално да ја пуштите


други замерки/сугестии понатаму
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Тоа да што реков кога праша дали makdizajn.com.mk е наше, не беше за тоа :D За днс серверите беше :)
Инаку... кој неможе со споменатите домени нека проба со овој

makdizajn.info

На позадината работам... а и сакам некои експерименти да направам но сега нема да ги одкријам кои се ... и ИБиз не беше кога прв пат дојдов ова сега што е, нели ? :)
 

томче

дизајнерче
Зачленет/а
8 септември 2011
Мислења
391
Реакции
16
Веб-страница
www.ibiz.mk
... и ИБиз не беше кога прв пат дојдов ова сега што е, нели ? :)
лоша споредба, ибиз беше технички подкован и среден
откако го пуштивмее само хедер и футер ги досредив (од дизајнерски аспект)

и да еден активен форум, мора нонстоп да се надоградува и поправа, тоа е така

макдизајн не е технички среден, тоа скрипти да не работат или лошо да работат, мање више да сте почекале некој ден да се средат днс на операторите па да ви го отвара добро
тоа е мојата замерка само
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Кај мене сеуште не ја отвара на сите домени :/
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Незнам до што може да е проблемот :S Некоја идеја ?
 

томче

дизајнерче
Зачленет/а
8 септември 2011
Мислења
391
Реакции
16
Веб-страница
www.ibiz.mk
Хехе ... кои скрипти не работат ?

прочитај во претходниот пост
...
имате некои скрипти лоадирано кои само ви го спорат а и недосредени се
пр
tab-collapsed.png
ја има скриптата за она новото на вбуллетин4 што е али се губи откако ке се лоадира цената страна,..

ви требало добро средување пред официјално да ја пуштите
....

и со помалку иронија доколку може, темата и сам кажа е за критики сугестии предлози, и прифатете ги, во спротивно темата е беспотребна :cylon:

Аце
makdizajn.jpg
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Е добро де ... реков ли нешто што звучи како не прифаќање критики ? :) Инаку за Screenshotot ... експериментирав, но заборавив да го заклучам форумот :D xD А и не го бива plug-in от :/
 

томче

дизајнерче
Зачленет/а
8 септември 2011
Мислења
391
Реакции
16
Веб-страница
www.ibiz.mk
Е добро де ... реков ли нешто што звучи како не прифаќање критики ? :)
да.
Хехе ... кои скрипти не работат ?
откако ти беше наведен пример на која скрипта(додаток) не работи.

други примери понатаму


п.с. за измената, откако ти е јавен форумот не смееш да дозволиш да го затвораш да екпериментираш, тоа си требал пред да го пуштиш за регистрација или со додатна копија на локален сервер или некоја трета варијанта
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Интересно, добро Томче неможеш да очекуваш професионалност затоа што форумот го води младо момче, грешки се прават како на пример избрзување за да се пушти нешто. Се надевам ќе учи од грешките, патем ми се чини претходно имаше форум за дизајн и истиот беше затворен по 1 година (колку што трае и доменот).
До мене е или јас гледам премногу бел простор?
 

томче

дизајнерче
Зачленет/а
8 септември 2011
Мислења
391
Реакции
16
Веб-страница
www.ibiz.mk
да така си е,
бел простор да има (барем на моја резолуција 1440х900)
патем за форумот не го памтам, за портали такви има неколку кај нас пр dezen.mk

ете ви еден пример како изгледа убаво скоцкан портал за дизајн
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Дно