Креирање реклама на Facebook

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
@Ilishev ја правам цело време Boost Poost на мои објави на македонска FB страна и ја го приметувам ова истото се дешава и кај мене сега како би било најдобро да правам ли Boost на нови објави за да имам повеќе Reach или не разбрав добро дали ова важи за целата страна дека колку повеќе плаќаш реклами општо на сите објави ке си имаш помал Reach или само ако форсираш една објава цело време имаш помал Reach на неа?
И на нови и на стари исто ти е... Финтата е што треба да бустираш од друг Профил :) Тестирав баш вчера и исти резултат добивам кaко првата реклама со солиден дури и повеќе од очекуван број на RP ... Ќе те подлажат со 1-2 реклами и после не ти се прикажува толку рекламата :)
 

asus

Член
Зачленет/а
22 октомври 2013
Мислења
45
Реакции
20
И на нови и на стари исто ти е... Финтата е што треба да бустираш од друг Профил :) Тестирав баш вчера и исти резултат добивам кaко првата реклама со солиден дури и повеќе од очекуван број на RP ... Ќе те подлажат со 1-2 реклами и после не ти се прикажува толку рекламата :)
Ти што би ми препорачал како да правам да ставам уште 2-3 админи на страната и да ги менувам цело време кога правам Boost само дали ке има така ефект пошто ако после некое време си продолжи и на новите профили со исто мал reach не се ни исплати да почнувам да плаќам од други нели ;/
 

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
Ти што би ми препорачал како да правам да ставам уште 2-3 админи на страната и да ги менувам цело време кога правам Boost само дали ке има така ефект пошто ако осле некое време си продолжи и на новите профили со исто мал reach не се ни исплати да почнувам да плаќам од други нели ;/
Па пробај со различни профили да бустираш и види ги резултатите. Ако има некој интересни промени пиши пак овде.
 
  • Like
Реакции: asus

Monstrum

Нов член
Зачленет/а
30 декември 2013
Мислења
23
Реакции
3
Здраво дечки, сакам да се обидам да продадам една маичка па затоа решив да направам реклама на ФБ.
Ми треба совет од вас дали би продал нешто ако ставам буџет од $50 за еден ден? Audience-oт би изгледал вака:
Annotation 2019-01-20 102936.jpg

Па помагајте, да не фрлам $50 за џабе :D
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Здраво дечки, сакам да се обидам да продадам една маичка па затоа решив да направам реклама на ФБ.
Ми треба совет од вас дали би продал нешто ако ставам буџет од $50 за еден ден? Audience-oт би изгледал вака:
Погледнете го атачментот 211
Па помагајте, да не фрлам $50 за џабе :D

Не знам каква е маичката, дали имаш таргет група тука, но да се прашувам јас би ставил по мала сума како на пример 5$ дневно и би направил анализа како е заинтересираност.
Исто така имаш и повеќе видови на кампањи, така да би направил тестирање со повеќе кампањи отколку да ги фрлиш сите 50$ на една.
 

Monstrum

Нов член
Зачленет/а
30 декември 2013
Мислења
23
Реакции
3
Не знам каква е маичката, дали имаш таргет група тука, но да се прашувам јас би ставил по мала сума како на пример 5$ дневно и би направил анализа како е заинтересираност.
Исто така имаш и повеќе видови на кампањи, така да би направил тестирање со повеќе кампањи отколку да ги фрлиш сите 50$ на една.

Фала, има логика. Ама на $5 дневно имам многу помал reach затоа си реков можда подобро 1 ден ама поголем reach. Маичката е смешен цртеж од куче што го тегне газдата додека се шета. Tаргет групата ми е Dog Lovers, Dog Walking и Golden Retriever, регионот е Los Angeles. Ја стеснив публиката колку што можев.

Инаку нов сум во рекламирање на ФБ и општо во маркетинг кампањи и слично па затоа можда се глупирам со идеиве :). Ама ултимативно планот ми е да продавам маички онлајн со Print on Demand па полека се учам..
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Фала, има логика. Ама на $5 дневно имам многу помал reach затоа си реков можда подобро 1 ден ама поголем reach. Маичката е смешен цртеж од куче што го тегне газдата додека се шета. Tаргет групата ми е Dog Lovers, Dog Walking и Golden Retriever, регионот е Los Angeles. Ја стеснив публиката колку што можев.

Инаку нов сум во рекламирање на ФБ и општо во маркетинг кампањи и слично па затоа можда се глупирам со идеиве :). Ама ултимативно планот ми е да продавам маички онлајн со Print on Demand па полека се учам..

Ти посакувам многу продажби, има неколку теми во дропшипинг форумот тука така да ќе добиеш доста повеќе информации за кампањите. Спомнав да тестираш повеќе за да видиш која ќе ти носи најдобар ефект, потоа другите ќе ги исклучиш или ќе ги оставиш со помал буџет и таа што највеќе ти донела резултат ќе и зголемиш или ќе ја дуплираш....

Очекуваме дневник па да ни споделиш како оди напредокот :)
 

Monstrum

Нов член
Зачленет/а
30 декември 2013
Мислења
23
Реакции
3
Ти посакувам многу продажби, има неколку теми во дропшипинг форумот тука така да ќе добиеш доста повеќе информации за кампањите. Спомнав да тестираш повеќе за да видиш која ќе ти носи најдобар ефект, потоа другите ќе ги исклучиш или ќе ги оставиш со помал буџет и таа што највеќе ти донела резултат ќе и зголемиш или ќе ја дуплираш....

Очекуваме дневник па да ни споделиш како оди напредокот :)

Фала многу, дај боже да има продажби, ќе испробам ова со кампањите па ќе пишам како оди :)
 

Ace

VIP
Зачленет/а
11 март 2014
Мислења
32
Реакции
17
Директно conversion пробуваш или веќе направи мини-тест со Engagement? По некое не пишано правило, првично би требало да пробаш на broad (широка) публика, па потоа доколку има кликање, engagement и сл. да ја стесниш публиката и да пробаш Conversion (Purchase). Мислам дека вака директно на потесна публика ќе го потроши буџетот многу брзо. Втора работа тие таргет групите на FB што ги нуди не секогаш се релевантни, некогаш може да не е публика што е заинтересирана за тоа што го продаваш или едноставно не купуваат или мнозинство се од некоја утепана земја.

FB Ads е прилчно комплексен систем кој контуинирано се менува, другарски ти препорачувам да изгледаш некој бесплатен мини курс на Udemy, по можност објавен или обновен од 2018 нагоре за да имаш некоа основна слика како функционира се. Поздрав и пиши како ќе оди :)
 

Monstrum

Нов член
Зачленет/а
30 декември 2013
Мислења
23
Реакции
3
Директно conversion пробуваш или веќе направи мини-тест со Engagement? По некое не пишано правило, првично би требало да пробаш на broad (широка) публика, па потоа доколку има кликање, engagement и сл. да ја стесниш публиката и да пробаш Conversion (Purchase). Мислам дека вака директно на потесна публика ќе го потроши буџетот многу брзо. Втора работа тие таргет групите на FB што ги нуди не секогаш се релевантни, некогаш може да не е публика што е заинтересирана за тоа што го продаваш или едноставно не купуваат или мнозинство се од некоја утепана земја.

FB Ads е прилчно комплексен систем кој контуинирано се менува, другарски ти препорачувам да изгледаш некој бесплатен мини курс на Udemy, по можност објавен или обновен од 2018 нагоре за да имаш некоа основна слика како функционира се. Поздрав и пиши како ќе оди :)

Директно conversion сакав. Aј викендов ќе пробам. Фала за советот за Udemy, видов има еден куп курсеви, дефинитивно ќе разгледам.
 
На врв Дно