Креирање реклама на Facebook

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Фејсбук рекламирањето нуди доста многу можности за луѓето кои водат некаков бизнис со помош на фејсбук може да дојдете до голем број на таргетирани корисници на вашата фан страна, апликација или веб страна. Решив сликовито да ви го објаснам како е процесот на креирање реклама на фејсбук. На што да внимавате и друго. Прво што треба за да започнете да креирате реклама е да кликнете на овој линк, ќе ве однесе до првиот чекор каде што вие ќе треба да ја дизајнирате вашата реклама (СЛИКА).
Првиот чекор е едноставен, треба само да изберете дали се работи за линк, фан страна или апликација со избирање од “Destination“, потоа да пишете линкот доколку се работи за веб страна, наслов и краток текст. Доколку вашата страна е добро средена фејсбук одма ќе го најде логото, но исто така можете вие да прикачите нешто по ваш избор.

Вториот чекор е таргетирањето. Треба да одредите која група на фејсбук корисници да ја гледа вашата реклама на фејсбук, локација дали ќе биде само за Македонија или за повеќе држави, која годишна возраст да бидат истите и друго (СЛИКА). Исто така може да одредите и интереси доколку вашиот сајт е за Интернет Маркетинг ќе пишете интернет маркетинг во празниот простор. Подолу имате напредно за тоа кои групи сакате да ги опфатите и друго.

Третиот чекор е одредување на цената на рекламата и за тоа кога таа да се појавува, која валута ќе се користи за плаќање и друго (СЛИКА). Избирате валута со која ќе го платите ова рекламирање како и буџет за тоа колку ќе се рекламирате просто кажано. Минимум е 1$ на ден, и најдолу ќе ви пишува колку ќе чини 1 клик според вашите подесувања.

Четвртиот чекор е плаќањето на рекламата. Имате 2 начини: Paypal или кредитна картичка (СЛИКА). Доколку изберете PayPal ќе бидете пренасочени до страната за плаќање а доколку изберете кредитна картичка ќе треба да ги пополните празните полиња со ваши информации. Кај оваа опција може да користите и купон доколку имате (СЛИКА). Откако ќе пополните од вашата картичка ќе ви биде подигната одредена сума.

Потоа ќе можете да пристапите до вашиот панел каде што ќе имате целосна статистика на вашата реклама, колку кликови на ден и се друго...Доколку имате нешто нејасно слободно прашајте.
ИБиз како форум за интеренет бизнис и маркетинг уште на почетокот направи планови за рекламирање и тоа како луѓето да дознаат за нас па така нашата реклама може да ја видите и на гугл и на фејсбук, а еве како изгледа:
 

Nakolce

Активен член
Зачленет/а
1 ноември 2011
Мислења
510
Реакции
84
Добра е идејава.. Најубава е за рекламирање на clickbank но за тоа понатака. Иначе знатен Adblocker реклама немам видено 2-3 месеца
 

Seophisticated

Истакнат член
Зачленет/а
4 ноември 2011
Мислења
196
Реакции
55
Со facebook ads и clicbank може многу убаво да се заработува :)

Посебно со facebook купони кои се купуваат за багателни цени.

Но потребно е да се истражува кој продукт има најдобра конверзија на фејсбук, а откако ќе се открие таков, подоцна се прават 10 различни реклами (за ист продукт но различна слика и текст) и се пуштаат да работат 3-4 дена. После 3-4 дена се гледаат статистиките и се гледа која од рекламите има најдобра конверзија. Откако ќе се најде најдобрата/те, другите се бришат и се продолжува со финансирање на најдобрата/те.

Откако ќе снема кредит од купоните, со прокси и исчистени cookies се отвара нов акаунт, се внесува нов купон и се става paypal акаунтот и сл.

За да се активира купонот мора фејсбук да ви земе 1$ од paypal акаунтот, или кредитната, зависи со што ќе активирате.

Проблемот е во тоа што еден paypal може да се користи само за еден акаунт, но има трик каде што можете да го смените меилот на paypal и да ставите друг меил како главен така што фејсбук ќе го гледа ова како сосема нов акаунт кога ќе го внесете на друг профил за друг купон ;) (Незнам дали уште работи ова но доколку некој сака да тестира може да проба)

Јас би отпочнал неколку кампањи досега но paypal-от нешто ми е зезнат, неможам да плаќам и да купувам, можам само да примам пари на него и да ги вадам на сметка.
 

makedon4e

Член
Зачленет/а
21 ноември 2011
Мислења
117
Реакции
2
Дали некој може да ми каже како можам да купам Фејсбук купони, по кои цени и колку време/кликови тие би траеле?

Инаку, без купони колку е цената на клик по регуларни цени?
 

томче

дизајнерче
Зачленет/а
8 септември 2011
Мислења
391
Реакции
16
Веб-страница
www.ibiz.mk
По клик е 0,04 - 0,05 барем толку мислам прееска загледав.

бтњ Seophisticated како да се стави друг купон откако еден истече на ист фејсбук акаунт, не ми дава избор за купон да внесам оти сметката веќе е запишана за тој акаунт, или треба нов фб, или да се чека овој да истече, оти до 2012та е
 

makedon4e

Член
Зачленет/а
21 ноември 2011
Мислења
117
Реакции
2
Томче како можам да купам купон преку страната која ми ја посочи?
Никаде не можам да најдам купони на неа.

И уште едно прашање, по колкава цена се продаваат купоните и по колку клика добиваш?
 

томче

дизајнерче
Зачленет/а
8 септември 2011
Мислења
391
Реакции
16
Веб-страница
www.ibiz.mk
Томче како можам да купам купон преку страната која ми ја посочи?
Никаде не можам да најдам купони на неа.

И уште едно прашање, по колкава цена се продаваат купоните и по колку клика добиваш?
се си зависи од како подесиш и купонот за колку $ вреди

а за барање купони
https://www.google.com/#sclient=psy....,cf.osb&fp=6a01c1aab557d443&biw=1440&bih=748

разгледај ги неколку те, страни, ке најдеш некој купон кој ти одговара
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
1 Facebook $50 купон = $10
Страната нема веќе купони.
 

makedon4e

Член
Зачленет/а
21 ноември 2011
Мислења
117
Реакции
2
Дали знаете некои страни од кои е сигурно дека кодовите работат?

Доколку не ви е тешко, ќе ве замолам да ми објаснете како тече целата постапка со кодовите.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Не сум сретнал страна за купони, најчесто таквите се продаваат по форуми како што е ИБиз.
Наскоро и ние ќе имаме една таква “продавница“ па доколку си заинтересиран сената на Facebook купон ја има во претходниот мој пост.
 

makedon4e

Член
Зачленет/а
21 ноември 2011
Мислења
117
Реакции
2
Зинтересиран сум. Кога ќе биде достапен купонот за нарачка те молам да ме информираш.

Што поскоро тоа подобро. ;)
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Купони има нонстоп, доколку има некаква промоција на бесплатни ќе отворам тема.
Доколку сакаш да купиш можеш да ме контактираш по ПП.
 

viksamkd

Истакнат член
Зачленет/а
6 ноември 2011
Мислења
131
Реакции
40
баш ми требаат купони за на фацебоок кога побрзо ќе се отвори така за продавање на купони бас подобро
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Ќе биде набрзо ;) да не откриваме повеќе ќе има многу други работи...
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
малце да ја оживеам темава.. имам прашање..

што се случува кога ќе ти се потроши купонот?
ќе почнат да ти наплаќаат од картицата (или PayPal-от), зошто во делот кај Billing -> Funding Source во More Information вика:

This is your primary funding source. We will attempt to bill invoices against your primary funding source first. However, in the event that a payment fails, we will attempt to bill other funding sources associated with your account.

You cannot edit or remove your primary funding source. In order to remove this funding source, you must first make another funding source the primary source. To edit the billing details for this source, add it again and then remove the original entry for the funding source.

не би сакал да почнат да ми кинат од картица..
доволно ќе биде ако имам купон од 50$ да ставам во Account Spend 50$ и понатаму да не ми земаат пари.. или ќе треба да го гасам account-от за најсигурно?
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Имаш таму колку пари ќе дадеш за една кампања.
Картичката ти е за верификација.
Јас затоа си имам една која не ја користам, со малку средства на неа, и да повлечат некој денар за верификација, мада не се случило(па и да се решат да наплатат ќе биде невалидна голема сума, ова работи само за дебитни картички - зошто немаш минус, едноставно ќе ја одбијат трансакцијата).
 

asus

Член
Зачленет/а
22 октомври 2013
Мислења
45
Реакции
20
@Ilishev ја правам цело време Boost Poost на мои објави на македонска FB страна и ја го приметувам ова истото се дешава и кај мене сега како би било најдобро да правам ли Boost на нови објави за да имам повеќе Reach или не разбрав добро дали ова важи за целата страна дека колку повеќе плаќаш реклами општо на сите објави ке си имаш помал Reach или само ако форсираш една објава цело време имаш помал Reach на неа?
 
На врв Дно