Квалитетна содржина

LaFea

Член
Зачленет/а
3 ноември 2013
Мислења
89
Реакции
35
1. Сами ли си ги пишувате артиклите на вашите веб страни на англиски јазик?
2. Колку се големи: 400, 600, 1000 збора?

Јас засега сама ги пишувам ама ми одзема многу време и некако тешко ми оди, а имам со различна должина, 2-3 и со повеќе од 1000 зборови.
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
големината зависи од темата, некогаш едвај 200 збора успевам да напишам. Отприлика еден ден ми треба да напишам текст.
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
Јас сум малце нов во ова, скоро време почнав со квалитетна содржина и артикли, да сам ги пишувам и минимум 500 збора, а максимум 600. Не се мачам повеќе ни помалку. Отприлика за 2 саати, скрос го средувам артиклот, а во тоа спаѓа да го напишам, да најдам слики, да ги оптимизирам, h1,h2 и да го објавам се разбира.
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
1. Сами ли си ги пишувате артиклите на вашите веб страни на англиски јазик?
2. Колку се големи: 400, 600, 1000 збора?

Јас засега сама ги пишувам ама ми одзема многу време и некако тешко ми оди, а имам со различна должина, 2-3 и со повеќе од 1000 зборови.


правите голема грешка ако ги пишувате артиклите сами, за да пишувате добар артукал, треба да имате барем некое новинарско искуство или школо. Должината на артиклот нема никаква врска со квалитетот кој се бара. Концентрирај се на квалитетот на артилот и информациите а не на должината.

јас секогаш купивам артикли, освен кога пишувам за нешто што го знам многу добро...
 

LaFea

Член
Зачленет/а
3 ноември 2013
Мислења
89
Реакции
35
правите голема грешка ако ги пишувате артиклите сами, за да пишувате добар артукал, треба да имате барем некое новинарско искуство или школо. Должината на артиклот нема никаква врска со квалитетот кој се бара. Концентрирај се на квалитетот на артилот и информациите а не на должината.

јас секогаш купивам артикли, освен кога пишувам за нешто што го знам многу добро...Баш затоа и ја пишав темава квалитетна содржина. Јас ги пишувам сама ама не ги сметам за најквалитетни, колку и да знам англиски сепак не сум native american. Колку и да има добри информации во него, квалитетот сепак е и во граматичката исправност и начинот и стилот на кој е напишан.

А од каде ги купуваш артиклите? Odesk, Freelancer или нешто поспецијализирано како textbroker?
Јас барам висок квалитет за прифатлива цена ама тешко дека ќе успеам да најдам такво нешто :)
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
Машала, јас мислев поевтинко ама ова изгор било. Сепак се исплаќа, за HQ content.
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Исто е. Доаѓа $20.54 за пост од 300-350 збора. На WLMarketing барем можеш да си бираш колкав сакаш да биде и да си платиш според големината и квалитетот.

добри се многу и другиве, ја работам со нив за клиент.
 

Nightwalker

Член
Зачленет/а
9 февруари 2014
Мислења
39
Реакции
28
Веројатно јас имам мала почетна предност затоа што јазикот ми е професија и од најмала возраст сум со него?
Anyway, откако ќе направам research на темата за која се бара да пишувам, оди отприлика вака -
100 збора - 1.5/2 минути
250-300 збора -15ина минути
500 збора -40+ минути

E сеа, пред некаде 10 дена се соочив со, за мене, најголемите текстови досега. Едниот требаше да е за Топ 15 фриленс сајтови (со истражување од нула, без никакви информации дадени однапред), а другиот за Топ 10 Ајфон апликации за мерење време (исти правила).
Првиот сосе research, сосе пишување на конечната верзија (без поправки) ми одзема нешто над 2 и пол часа, за 1450+ зборови. Вториот излезе помал, со 961 збор (точната цифра ја помнам :D) и ми одзема 1 и пол час. Потоа, следеа уште 30ина минути во преправки од текст, рефразирање, текнување на подобри синоними и слично.

Но да, голема улога игра и темата за која се пишува. Пример, кога некој би ме замолил да пишувам за архитектура и/или некој медицински феномен, веројатно поштено ќе се искилавам додека да направам нешто солидно. Јазикот, граматиката и правописот секако ќе се на место, но зборувам за содржината... Е, со неа петпати ќе треснам глава од ѕид. :D
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Веројатно јас имам мала почетна предност затоа што јазикот ми е професија и од најмала возраст сум со него?
Anyway, откако ќе направам research на темата за која се бара да пишувам, оди отприлика вака -
100 збора - 1.5/2 минути
250-300 збора -15ина минути
500 збора -40+ минути

E сеа, пред некаде 10 дена се соочив со, за мене, најголемите текстови досега. Едниот требаше да е за Топ 15 фриленс сајтови (со истражување од нула, без никакви информации дадени однапред), а другиот за Топ 10 Ајфон апликации за мерење време (исти правила).
Првиот сосе research, сосе пишување на конечната верзија (без поправки) ми одзема нешто над 2 и пол часа, за 1450+ зборови. Вториот излезе помал, со 961 збор (точната цифра ја помнам :D) и ми одзема 1 и пол час. Потоа, следеа уште 30ина минути во преправки од текст, рефразирање, текнување на подобри синоними и слично.

Но да, голема улога игра и темата за која се пишува. Пример, кога некој би ме замолил да пишувам за архитектура и/или некој медицински феномен, веројатно поштено ќе се искилавам додека да направам нешто солидно. Јазикот, граматиката и правописот секако ќе се на место, но зборувам за содржината... Е, со неа петпати ќе треснам глава од ѕид. :D

И како ти иде? :)
Има ли пари во тоа за тебе? :D
 

Nightwalker

Член
Зачленет/а
9 февруари 2014
Мислења
39
Реакции
28
И како ти иде? :)
Има ли пари во тоа за тебе? :D

Има за имање, само треба трпение, пракса, како и се’ друго...
Значи работава се исплати ако постигнеш ниво кога куцаш брзо, како робот, како по некој автоматизам.
Кога почнав крајот на 2012-та да пишувам, за 100 збора ми требаа 7-8 минути.
Денес, како што посочив погоре, ми требаат 1-2 минути СОСЕ читање на текстот (проверка дали е се’ добро).
Се’ што е поврзано со СЕО, од пишување, преку реклами, кликови, застапеност на социјални медиуми, тежи колку цел златен рудник, но како и во многу други работи, зборуваме за СЕО во Македонија, така што... :)
 

pLaToOn

Нов член
Зачленет/а
10 јануари 2014
Мислења
5
Реакции
1
Има за имање, само треба трпение, пракса, како и се’ друго...
Значи работава се исплати ако постигнеш ниво кога куцаш брзо, како робот, како по некој автоматизам.
Кога почнав крајот на 2012-та да пишувам, за 100 збора ми требаа 7-8 минути.
Денес, како што посочив погоре, ми требаат 1-2 минути СОСЕ читање на текстот (проверка дали е се’ добро).
Се’ што е поврзано со СЕО, од пишување, преку реклами, кликови, застапеност на социјални медиуми, тежи колку цел златен рудник, но како и во многу други работи, зборуваме за СЕО во Македонија, така што... :)

Ме збуни со последната реченица. Пишуваш на македонски или на англиски?
 

elfo

Нов член
Зачленет/а
5 декември 2014
Мислења
5
Реакции
0
probav ednas spinuvan tekst da staam na blogspot
rezultatot bese me baniraa posle 10 min

podobro e da go preraskazes artiklot otkolku so spiineri da go spleskas i posle google da te sendboxuva
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
probav ednas spinuvan tekst da staam na blogspot
rezultatot bese me baniraa posle 10 min

podobro e da go preraskazes artiklot otkolku so spiineri da go spleskas i posle google da te sendboxuva
абе кој спинира артикли во денешно време... тоа пред неколку години се правеше....
 
На врв Дно