Како brightside.me ме пријави на facebook како крадам содржина.

Дискусија во форумот 'Facebook' започната од Аце, 20 Октомври 2017.

 1. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,899
  Допаѓања:
  770
  Пред некое време имав една статија целосно преработено од Brightside.me, статијата беше со целосно различен текст, но со ист наслов и исти слики. Си тераше статијата добро, имаше споделувања, лајкови и се останато како и секоја статија што е објавена кај мене на страна.
  12222
  Денес од Facebook го добив ова:
  1 2 3 4

  Brighside.me забележале дека иста статија со ист наслов и featured слика се објавува и дечките си ме пријавиле и facebook си ме предупреди. Дали некој до сега направил ваква аматерска грешка и бил предупреден од Facebook?

  Совет: Кога препишувате некоја статија од вака големи страни, менувате го насловот и сликата, не бидете како мене :).
  Совет 2: Обидете се да имате уникатна содржина, доколку не сте во можност, направете поголеми помени кои нема да бидат исти со статијата од каде што ви е идејата. ;)
   
  Последно изменето: 20 Октомври 2017
 2. Conan

  Conan Член

  Зачленет:
  30 Јануари 2013
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  23
  Очигледно големите играчи имаат и тим / лица кои се задолжени за трагање и пријавување на copyrighted содржини.

  Сум немал слично искуство.

  Како и што кажа самиот - поука за друг пат.
  Ако веб проектот Ви значи / Ви носи солиден приход, добро разработете ја секоја статија (било таа да Ви е оригинална или "собрана" од ваму-таму).

  Лесно се наоѓаат дрпнати статии. Доволно е да се појде на Гугл, и да се пребара низ web и images табовите.
   
 3. Zerosec

  Zerosec Член

  Зачленет:
  3 Февруари 2015
  Мислења:
  42
  Допаѓања:
  10
  Професија:
  CEO
  Често сум се среќавал со оваа проблематика со мојот YouTube канал, односно станува збор за "false copyright claims" со уреден текст може да издејствувате да биде тргнато предупредувањето и да си бидете чисти. Најчесто големите компании или издавачки продукции поседуваат ботови кои ја извршуваат оваа „работа“, што значи дека системот врши одредени операции. Но сигурно си е сигурно, кога станува збор за солиден проект и приход секогаш вреди да се смени наслов, слика а и делови од текстот.
   
 4. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,899
  Допаѓања:
  770
  Памет за друг пат, имаше мала збунка со авторите, општо сите содржини идеа со променет наслов и слика, но овој пат испадна да насловот биде ист како би имале сличен ефект со статусот од Brightside.me.
   

Сподели: