Како до првиот проект на freelancer

Дискусија во форумот 'Freelancer' започната од Rocky, 8 Јули 2015.

 1. Rocky

  Rocky Член

  Зачленет:
  15 Јуни 2012
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  4
  Доколку има поискусни што се занимаваат со Freelancer. Ако може да напишат некои совети како да се добие првиот проект.
  СМЕР: ГРАФИКА
   
  На jassum20 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. jassum20

  jassum20 Нов член

  Зачленет:
  17 Март 2014
  Мислења:
  39
  Допаѓања:
  4
  И јас го имам истото прашање, како до првиот проект на freelancer или upwork, само да биди за blackbox testing или data entry. Или дали некој работи вакви работи, па да ми испрати refferal.
   
  На Rocky му/ѝ се допаѓа ова.
 3. greatone

  greatone Нов член

  Зачленет:
  2 Октомври 2014
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  16
  Ќе работиш скоро за без пари. Ќе се фалиш дека имаш огромно искуство но сега си регистриран на фриленсер, не користи "Hello Sir", "Dear Sir" и слични срања. После 5-6 проекти ќе дигаш на цена. И најважно е да бидеш упорен.
   
  На jassum20 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bazhee

  bazhee Активен член

  Зачленет:
  11 Ноември 2013
  Мислења:
  117
  Допаѓања:
  31
  Не може никој да ти каже како. Отвори ја страната и најпрвин започни со contests. Ќе ти биде полесно кога ќе победиш неколку контестс бидеејќи ќе имаш review. Коа ќе видат дека имаш добар review ќе те одбираат за проекти
   
 5. martin_gj

  martin_gj Нов член

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  24
  Допаѓања:
  7
  Со оглед на тоа што работодавачите примаат повеќе 50 апликации, рачунај колку време ке им треба да ги прочитаат сите. Најпрво пополни го целиот профил и постави слика на која си насмеан/а.

  Пр. како треба
  [​IMG]

  Пр. како не треба
  [​IMG]

  Второ, накратко во апликацијата претстави се, кои вештини ги поседуваш и идеално би било доколку имаш портфолио да му го испратиш да го погледне.
  На почеток постави некоја помала цена од останатите.
   
 6. Rocky

  Rocky Член

  Зачленет:
  15 Јуни 2012
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  4
  Победив на еден натпревар на Freelancer а пари нема на акаунтот , за колку време се префрлаат или прво треба да дадам фидбек?[​IMG]
   
 7. Crnorizec

  Crnorizec Нов член

  Зачленет:
  22 Јануари 2015
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  1
  ај малку помош во врска со upwork
  Before withdrawing funds, all non-U.S. persons must provide their W-8BEN tax information.
  Legal Name of Business
  Self-Employed individual or entity - as will be used on tax return
  Што е ова tax information и што да пополнам? само име презиме?
   

Сподели: