Како да интегрирам систем за плаќање на мојата веб страна?

Статус
Затворена за нови мислења.

kris

Нов член
Зачленет/а
19 ноември 2011
Мислења
25
Реакции
6
Ме интересира кој систем треба да го имплементирам (нешто како Pay Pal или слично бидејки нема Pay Pal Македонија). Сакам корисникот кога ке плати со картичка да има опција да даунлодира фајл или слично нешто. Молам за стручно мислење....
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Колку што сватив бараш нешто кај што може да ти префрлаат пари ?
AlertPay имаш, MoneyBookers, Western Union ;)
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Секој од процесорите нуди опција за интегрирање на "Buy Now" коче, процесот е доста едноставен (барем кај Alertpay и Skrill).

Избираш тип на тоа што го продаваш, дали тоа ќе биде Goods, Services или нешто друго. Вметнуваш податоци за продуктот или услугата, и најдолу имаш место каде што ќе треба да вметнеш линкови.

Сајтот: линк до сајтот
Откако ќе плати: линк до страната за превземање ако е продукт.

Откако посетителот ќе кликне на копчето тој ќе биде префрлен до сајтот каде што ќе треба да плати, откако ќе плати ќе биде префрлен до сајтот од продавачот каде што ќе може да си го симне продуктот што си го купил.

Во нареден пост ќе пишам повеќе околу ова исто така ќе објаснам и за 2co.
 

kris

Нов член
Зачленет/а
19 ноември 2011
Мислења
25
Реакции
6
OK Аце, ти благодарам, ама и како тоа да се изведе во Македонија да ги извадиш парите преку КОЈА БАНКА и сл.....значи пример кога ке иде корисникот намојата страна јас да имам оставено полиња за внесување број од картичка ова она,,... или пак да кликне не купи го продуктот и да го однесе кон скрилл на пример, или нешто слично...поздрав
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Тоа е веќе друг систем доколку сакаш директно на твојата страна да купува. Додека другиов начин е со посетителот кога купува на твојот сајт тој ќе биде пренасочен до сајтот дали тоа ќе биде пејпал или некој друг, откако ќе ја плати сумата самиот ќе биде вратен на твојот сајт како што пишав и погоре.

Иначе парите од скрил можеш на картица да си ги извадиш но додека за пејпал е малце проблем доколку немаш пејпал од некој пријател :/
 

Hyper Freak

Нов член
Зачленет/а
18 јануари 2012
Мислења
43
Реакции
1
Секој од процесорите нуди опција за интегрирање на "Buy Now" коче, процесот е доста едноставен (барем кај Alertpay и Skrill).

Избираш тип на тоа што го продаваш, дали тоа ќе биде Goods, Services или нешто друго. Вметнуваш податоци за продуктот или услугата, и најдолу имаш место каде што ќе треба да вметнеш линкови.

Сајтот: линк до сајтот
Откако ќе плати: линк до страната за превземање ако е продукт.

Откако посетителот ќе кликне на копчето тој ќе биде префрлен до сајтот каде што ќе треба да плати, откако ќе плати ќе биде префрлен до сајтот од продавачот каде што ќе може да си го симне продуктот што си го купил.

Во нареден пост ќе пишам повеќе околу ова исто така ќе објаснам и за 2co.

Ако се одлучиш за овој вид на плаќање погрижи се добро да ја заштитиш страната која што се отвара по плаќањето на продуктот.Ако не е заштитена, некој би можел да сподели адреса и продуктот да биде достапен без да се плати.Сум видел многу страни кои се ранливи на ова, погрижи се твојата да не е дел од нив ;)
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Да, токму така. Затоа треба да се обезбеди за да не дојде некој да го “листа“ сајтот.

Најчесто вакви грешки гледам кај оние сајтови што продаваат некаков софтвер за IM и линковите се вака нешто
пример:

Код:
www.nekojsoftver.com/buy
и штом ќе го купиш линкот води до:
Код:
www.nekojsoftver.com/ThankYou
и доколку имаш мало познавање и доколку сајтот не е заштитен можеш директно да дојдеш до вториот линк без претходно да го купиш продуктот.
 

Hyper Freak

Нов член
Зачленет/а
18 јануари 2012
Мислења
43
Реакции
1
А може некој да го ископира вториот линк и да го сподели со пријателите.Ке ти биде потребна малку понапред заштита за да ги филтрираш оние кои што платиле од оние кои што гратис го добиле линкот.
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
Секој од процесорите нуди опција за интегрирање на "Buy Now" коче, процесот е доста едноставен (барем кај Alertpay и Skrill).

Избираш тип на тоа што го продаваш, дали тоа ќе биде Goods, Services или нешто друго. Вметнуваш податоци за продуктот или услугата, и најдолу имаш место каде што ќе треба да вметнеш линкови.

Сајтот: линк до сајтот
Откако ќе плати: линк до страната за превземање ако е продукт.

Откако посетителот ќе кликне на копчето тој ќе биде префрлен до сајтот каде што ќе треба да плати, откако ќе плати ќе биде префрлен до сајтот од продавачот каде што ќе може да си го симне продуктот што си го купил.

Во нареден пост ќе пишам повеќе околу ова исто така ќе објаснам и за 2co.


Аце, јас би ценел ако споделиш повеќе детали за ова погоре.

ограничено е само на "Buy Now" копче или може и "Subscribe"?
и дали е возможно некој од PayPal да ти префрли пари на Skrill?
 

hazard_mkd

Член
Зачленет/а
18 јануари 2012
Мислења
15
Реакции
0
ме интересира како прават плаќање преку кредитна онлајн на македонскиве страни.. гледам Halkbank и CaSys.. знајт некој нешто околу ова?
 

makedon4e

Член
Зачленет/а
21 ноември 2011
Мислења
117
Реакции
2
Уни Банка има систем за плаќање со картичка дирекктно на твојот сајт, но не знам како оди таа процедура за да го поставиш нивниот систем на твојот сајт. Не знам, можеби треба да платиш, или пак тие добиваат провизија за секое плаќање.

Некој, ако има користено може да помогне.
 

Grey Hat

Нов член
Зачленет/а
5 октомври 2013
Мислења
6
Реакции
19
Зашто на светот би интегрирал плаќање на твојата страна кога некој од најпознатите страни како ebay, amazon, fiverr и милион други го користат paypal i skrill како систем за плаќање...како прво никој не би се доверил да ти остави податоци од дебитна или кредитна картичка на твоја лична страна
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Зашто на светот би интегрирал плаќање на твојата страна кога некој од најпознатите страни како ebay, amazon, fiverr и милион други го користат paypal i skrill како систем за плаќање...како прво никој не би се доверил да ти остави податоци од дебитна или кредитна картичка на твоја лична страна

Малку утна пошто не си ја дочитал темата(или нешто друго е).
Тој не мислеше он да прави пејмент гетевеј на неговата страна, туку само да интегрира плаќање(да интегрира пејмент гетевеј или да поврзе со некој таков, како што се paypal, skrill, casys, 2co итн).
Ете лично јас имав направено интеграција на casys за OpenCart(корисниците не го напуштаа сајтот ама процесирањето на картички иде преку друг систем), комуницирање иде преку API, сајтот(продавницата) нема информации за картичката, само дали е платено или не, и за кој корисник. :)
 

Grey Hat

Нов член
Зачленет/а
5 октомври 2013
Мислења
6
Реакции
19
Малку утна пошто не си ја дочитал темата(или нешто друго е).
Тој не мислеше он да прави пејмент гетевеј на неговата страна, туку само да интегрира плаќање(да интегрира пејмент гетевеј или да поврзе со некој таков, како што се paypal, skrill, casys, 2co итн).
Ете лично јас имав направено интеграција на casys за OpenCart(корисниците не го напуштаа сајтот ама процесирањето на картички иде преку друг систем), комуницирање иде преку API, сајтот(продавницата) нема информации за картичката, само дали е платено или не, и за кој корисник. :)


Ова е негов цитат"..значи пример кога ке иде корисникот намојата страна јас да имам оставено полиња за внесување број од картичка ова она"...Но сепак, многу е тешко дури со тој систем да му довери некој американец картичка од "unsecured" domain...
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Ова е негов цитат"..значи пример кога ке иде корисникот намојата страна јас да имам оставено полиња за внесување број од картичка ова она"...Но сепак, многу е тешко дури со тој систем да му довери некој американец картичка од "unsecured" domain...

Ах се гледа дека не си правел таква интеграција коко што викаш дека е можна. Сепак мислам дека не е буквално ова што го пишал, па затоа и воедно и коректно е неговото прашање.

Пошто реплицираме на тема стара веќе година и 9 месеци(членот кој ја поставил темава веќе една година не се вклучил овде), ја затворам, можеш нова да отвориш ако сакаш точно за интеграции и како би се извело тоа.
Поздрав.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Дно