Како да го зголемам CR-то?

talevskiboss

Активен член
Зачленет/а
31 јули 2012
Мислења
341
Реакции
168
Како да го зголемам CR-то? Некој тип за landing page? Промовирам gaming niche, како да му внесам доверба на луѓето, што да ставам на landing page?
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Хм епа има многу по нетов што и како најарно да не се правам најпаметен за Lending Page.
Ако промовираш одредена понуда, пази многу и на тоа. Иначе јас ако работам CPA идам direct linking(ги пренасочувам) директно кон понудата. Колку помалку чекаат тоа подобро. Ако правиш нешто не директно јас направив цел фејк сајт со сличен но и добро осмислен домејн - имаше добро CR, и многу од луѓето ми коментираа на сајтот(на вордпрес).
Значи ставив неколку текста и онака не пренатрупан сајт, во текстот го ставав линкот, и онака кога се загреани уште повеќе ги насочував да одат понатаму кон понудата.
За се треба добро осмислување - и би требало да работи(и да најдеш добра понуда ако работиш nonincentive CPA).
 

Marko

Член
Зачленет/а
16 јануари 2013
Мислења
40
Реакции
31
Јас сум видел кај мене драстична разлика во ЦР кога додадов likes на клипот, едно 100тина.
од 12%cr тој ден стигнав и до 20%cr но тоа беше неколку дена сеа сум пак на 12 :D
 

talevskiboss

Активен член
Зачленет/а
31 јули 2012
Мислења
341
Реакции
168
Аха, јас како шо учев низ интернет маркетингот наидов на интересни финти како лажни лајкови, споделувања или пак слика со social buttons со многу споделувања, virustotal итн. И затоа реков вие да кажите некои.
 

sash

Член
Зачленет/а
29 јануари 2012
Мислења
84
Реакции
28
Јас мислам дека сепак најголем импакт на CR има niche-то, ама пак и тоа да е погодено треба и квалитетно видео (Убав фенси доказ, објаснување со твој глас во видеото, интро...), исто така и добро среден ландинг пејџ ситници како 7 yr experience, quality product, secured by norton сликички и слично.
 

darky

Активен член
Зачленет/а
26 февруари 2012
Мислења
148
Реакции
74
Инсталирај вп плагин, вп тестимонијал се вика. Ставаш фејк слики и коментари.
 

gnida

Нов член
Зачленет/а
7 септември 2013
Мислења
9
Реакции
1
луѓе може малце дебилно прашање но , што се подразбира под лендинг пејџ ? нешо како почетна или ?
 

darky

Активен член
Зачленет/а
26 февруари 2012
Мислења
148
Реакции
74
Просто кажано лендинг пејџ е страната каде што го промовираш линкот или продуктот...
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Како да го зголемам CR-то? Некој тип за landing page? Промовирам gaming niche, како да му внесам доверба на луѓето, што да ставам на landing page?

Ако ставиtyyut
луѓе може малце дебилно прашање но , што се подразбира под лендинг пејџ ? нешо како почетна или ?


под Landing Page, обично се подрзабира страна каде што посетителите доаѓаат од трето место како на пример, платено рекламирање од Adwords на секој ЛП има или директна продажба на продуктот а најчесто има форма заз контакт инфо каде што собира лидови.

Код:
http://unbounce.com/photos/atc-school1.jpg


гледаш од десна страна има форма за контакт, таа форма најчесто доаѓа до тимот за продажба кој одма ги контактираат и пробуваат да им продадат.[DOUBLEPOST=1378636655,1378630514][/DOUBLEPOST]
Како да го зголемам CR-то? Некој тип за landing page? Промовирам gaming niche, како да му внесам доверба на луѓето, што да ставам на landing page?


За поголем Conversion Rate секогаш треба да внесеш поголема доверба во посетителите, еве неколку совети:

1. Постави официјални логоа на играта,
2. Постави официјални логоа на платформите за кои играта е достапна (PC, PlayStation, etc.)
3. Постави твоја слика - ова знае да биде добар Trust за видео игри
4. Доколку имаш шопинг, постави икони на Виза, Мастер, ПејПал
5. Постави рејтинг ѕвездички и намести го на виоск ранк.
6. Минмум 10 позитивни комменти, ова можеш да го лажираш со facebook comments.
7. Постави некое официјално лого дека страната е вирус фри.
 

Slavko

Член
Зачленет/а
9 март 2012
Мислења
23
Реакции
33
Conversion optimization е наука сама по себе, така да мислам дека имплементација на одредени совети како инстант пракса е погрешен пристап. Еден мој совет е да погледнеш поширок спектар на, воглавно, принципи на conversion optimization и да видиш како се вклопуваат во твојата замисла. После тоа само тестирање на техниките и тоа што функционира in другото out. Rinse and repeat.

Еве еден одличен ресурс од Peep Laja-
Код:
http://conversionxl.com/blog/
целиот блог е добро да се прочита за тие што се ептен заинтересирани со ова да се занимаваат.
 
На врв Дно