Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Каков Хостинг

Дискусија во форумот 'Хостинг и домени' започната од Emtree, 8 Септември 2017.

 1. Emtree

  Emtree Нов член

  Зачленет:
  7 Септември 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Здраво на сите,
  Читав низ форумов за избор на хосинг има доста различни мислења и пак не можам да одлучам каков хостинг да купам и од која хостинг компанија.
  Мојата намена:
  - Сакам да купам хостинг за мојата страна (magazine/news), за почеток трафикот нема да биде голем но да може да има простор до 2-3к посети дневно.
  - Страната да е стабилна (да не паѓа од посети) и да биде заштитена (за ова не сум сигурна дали некоја екстра заштита што нудат компаниите е само маркетинг или нешто што треба да се внимава)
  - Исто така не знам дали зависи од заштитата на серверот, но читав и за намерно кликање на ads (да може да те банираат од adsense). Каква заштита да се користи за ова?
  За оваа намена треба да купам:
  - Shared hosting (на што да внимавам (dedicated IP, заштита итн.)
  - VPS (managed) - Цените се прескапи за Managed VPS (оваа опција е прескапа, доколку има поевтина опција дајте ми препорака)
  - VPS (unmanaged) - Прв пат се сретнувам со меаџирање на сервери (доколку има неколку страни за читање и туторијали за сетирање, дајте ми предлог)
  Ви благодарам многу и се извинувам за долгиот пост и многуте прашања :)
   
 2. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  352
  Допаѓања:
  116
  begaj od shared hosting, VPS serverive se tolku eftini sto mozes da si ovozmozis so mal budzet. Ako sajtot ti e na angliski, mozes da pocnes so OVH VPS od 3 dolari pa kako sto ke dobies pojse traffic ke se prefrlis na poskap server. Ako ti e na makedonski jazik mozes so hetzner, isto okolu 3 evra za VPS. Cenive se za unmanaged VPS (mozam da ti pomognam so menadziranje). Vo odnos na zastitata, serverot ne igra golema uloga vo tvojov slucaj, problemot e vo koj CMS ke go koristis i kolku pametno ke go koristis. Istoto vazi i za stabilnosta na sajtot, mozes da imas jak server od 200 dolari, ako CMS-ot e loso isprogramiran, nisto ne ti pomaga.

  Momentalno imam nekolku sajtovi so 3K poseti na VPS server od 3 evra, procesorot/memorijata e 30% iskoristena.
   
  На Аце и Emtree им се допаѓа ова.
 3. Emtree

  Emtree Нов член

  Зачленет:
  7 Септември 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Здраво @dorco, фала ти за одговорот.
  Која хостинг компанија нуди VPS за толку пари? Дали е вклучен cPanel? Всушност, сајтот ми е изработен локално на WordPress и сакам да го префрлам на сервер. Дали знаеш (доколку не е вклучен cPanel) дали може да се префрли на сервер без cPanel?
   
 4. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  352
  Допаѓања:
  116
 5. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,939
  Допаѓања:
  798
  Здраво @Emtree и добредојде на ИБиз.
  Го делам истото мислење со @dorco доколку не сакаш да имаш поблеми можеш да одиш директно на VPS, исто така е една од поевтините солуции првиот пакет на ovh така да мислам дека ќе ти заврши работа за почеток.

  Во врска со заштитата на веб страната контактирај ме по ПП и ќе средиме се околу тој дел.
   
  На Emtree му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  392
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Јас досега за сите страни сум користел Shared Hosting и тоа сум имал страни со месечно преку 400-500 000 page views и сум немал никаков проблем со shared hosting. Незнам зошто толку лоши зборови имате за shared hostings ко да хостирате веб-страни што ќе имаат преку 10 милиона page views. И немој да ми кажете дека хостинзите ви се спори, а вие сте ставиле 5 слики од по 2mb, 5 youtube видеа и инсталирале 15 plugini :D

  Добро оптимизирање на страната на shared hosting ја отвара за не-повеќе од 3 секунди.
   
 7. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,939
  Допаѓања:
  798
  Се зависи од оптимизацијата и тоа колку плагини се користат. ИБиз е на A2Hosting Turbo хостингот и се лоадира доста брзо дури и од сервер кој е во Америка а има и побајги custom плагини кои работат во позадина.
   
 8. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  352
  Допаѓања:
  116
  nemame losi zborovi, ti loso si ne svatil. Clenot prasa za zastita, a zastitata na shared hosting ne zavisi samo od tvojot website, no i nemora da znaci deka nekoj sigurno ke ti napravi steta.
   
 9. Jovan

  Jovan Нов член

  Зачленет:
  12 Февруари 2016
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  3
  +1 за а2 хостинг
   
 10. BEST

  BEST Нов член

  Зачленет:
  21 Септември 2017
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  2
  Јас користам воглавно Шаред хост од ХостГатор и до сега сум некако презадоволен (го користам вториот пакет од вкупно 3 во секцијата)... ептееен ретко ми паѓаат сајтовите (имам повеке од 10 сајта на истиот хост) и се си функционира беспрекорно... немаат голема посета сајтовите (по околу 200 луге во просек на ден по сајт) но не сум видел да трошам повеке од 3% ресурси од сервер :D
  е сега, мојата фора е што јас на сајтовите немам ниедна аплоадирана слика, сите се аплоадирани на имгур и само прикажани на сајтот, а плус што сајтовите ми немаат ни некоја потреба од слики баш...
   
 11. Conan

  Conan Член

  Зачленет:
  30 Јануари 2013
  Мислења:
  72
  Допаѓања:
  32
  Ако немаш некоја голема потреба од слики - во ред.

  Инаку, секоја слика хостирана надвор од твојот хостинг ти додава по неколку милисекунди / секунди при вчитувањето на страницата (home page, page, post...).

  По муабетов, некако не ми обрнуваш многу внимание на user-friendly делот.
   
 12. Zerosec

  Zerosec Член

  Зачленет:
  3 Февруари 2015
  Мислења:
  51
  Допаѓања:
  17
  Професија:
  CEO
  Јас сум на HostBlast на 1-3к посети дневно, според мене иако немам некое огромно искуство во ова мислам дека до +30-50к дневни посети немаш потреба да размислуваш за нешто повеќе од 30-50 усд хостинг + домен на годишно ниво...
  Повеќето е маркетинг трик за да ни ги земат парите и да не лажат, ако работиш како што треба тогаш не е никаков проблем...
   
 13. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  352
  Допаѓања:
  116
  bas naprotiv, obratno e, ako site resursi mu se na hostingot, browserot nema da napravi poveke od 4-5 rikvesti do istiot domein vo isto vreme. Ne za dzabe site koristat CDN
   
 14. Conan

  Conan Член

  Зачленет:
  30 Јануари 2013
  Мислења:
  72
  Допаѓања:
  32
  До некаде се сложувам со твоето мислење.
  Сепак, Imgur (кој го користи членот погоре) не е исто со користење на CDN.
   
 15. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,939
  Допаѓања:
  798
  За CDN препорачувам Photon од Jatpack го има во самиот плагин и сите слики ќе бидат хостирани на нивните сервери.
  Wp Fastest Cache има CDN поддршка, така да покрај оптимизацијата ќе ја имате и опцијата вашите слики да бидат хостирани на Wordpress серверите.
   
  На Zerosec и Conan им се допаѓа ова.
 16. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  352
  Допаѓања:
  116
  Imgur e golem sajt, se kladam deka koristat CDN, taka da e isto.
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Conan

  Conan Член

  Зачленет:
  30 Јануари 2013
  Мислења:
  72
  Допаѓања:
  32
  Веројатно користат CDN, но не е исто да хостираш слики на веб страна како Imgur (заедница за споделување на слики) и на страна која во сржта е CDN (тоа им е примарната дејност).

  Ако Imgur и' фрлат око на твојата веб страна, можеби има шанси да го јадеш подебелиот крај од стапот (на пример поради hotlinking).

  За сериозен веб проект - соработка со сериозна компанија.
  One size fits all некаде пали, но не секаде.
   
 18. BEST

  BEST Нов член

  Зачленет:
  21 Септември 2017
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  2
  Еве резултат од пингдом за еден од моите сајтови...
  тие 44 "Minimize redirects" ми се сите до имгур :)
  али работата кај мене е што конкуренцијата ми се воедно и партнери (нели разменуваме линкови) па тоа што е малце поспор сајтот не ми е голем проблем...
  П.С. Најмногу ми го успорува сајтот реферал линкот до бет365... јбг тоа е
  [​IMG]
   
 19. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  352
  Допаѓања:
  116
  napraj go da ti se loadira asinhrono
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,939
  Допаѓања:
  798
  реквести еден куп :) ова е лошо.
   

Сподели: