Има ли некој искуство со продавање на сајт/бизнис?

tool

Член
Зачленет/а
10 ноември 2011
Мислења
70
Реакции
14
Имам афилиејт сајт за кој ми нудат 5-цифрена сума во долари. Знам дека има escrow сервиси и е сигурен процес, но како сте ги добиле парите? На македонска сметка? Дали се плаќа данок за тоа? Сте користеле Payoneer и нивните банк акаунтс?

Заинтересиран сум за процесот поврзан околу плаќање и подигање на парите во Македонија.
 

Conan

Член
Зачленет/а
30 јануари 2013
Мислења
81
Реакции
37
Имам афилиејт сајт за кој ми нудат 5-цифрена сума во долари. Знам дека има escrow сервиси и е сигурен процес, но како сте ги добиле парите? На македонска сметка? Дали се плаќа данок за тоа? Сте користеле Payoneer и нивните банк акаунтс?

Заинтересиран сум за процесот поврзан околу плаќање и подигање на парите во Македонија.
Разгледај ја Flippa.
Таму можеш да ја продадеш веб страната, на оној кој сега ти нуди пари, или пак на друг купувач.
Нудат интерна и екстерна escrow услуга.

Пари можеш да примиш на банкарска сметка.
Имаш fees од Flippa за листање на страната + за успешна продажба.

Данокот - тоа си е твоја одлука.

Секако, има и други онлајн места кои нудат продажба на веб страни, а и escrow сервиси.
 
  • Like
Реакции: tool

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Најдобро е со escrow сервиси со некоја ситна провизија + парите кои ќе ги добиеш преку wire transfer тука ќе треба да се оданочат. Пејонир е добра опција ако некако се договорите.

На таква сума луѓето се среќаваат очи во очи, пари на рака страна за рака. :)
 

Conan

Член
Зачленет/а
30 јануари 2013
Мислења
81
Реакции
37
Како што ти пиша и @Аце, ако купувачот ти е од МК или од соседството, парите може да ти ги даде и лично.

Во овој случај, увери се дека сите пари се оригинални, т.е. не се фалсификувани!
 
  • Like
Реакции: tool
На врв Дно