• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

Имам e-mail листа со 20.000+ активни мејлови, таргетирани на нич + us. неам поим што да и права.

Алек

Нов член
Зачленет/а
28 јуни 2015
Мислења
6
Реакции
0
Имам E-Mail листа со 20.000+ активни мејлови, таргетирани на нич + US. Неам поим што да и права.

Првичните идеи ми беа да пуштам CPA Микронич сајт, мејловите се собрани од онлајн шоп (што уште не собрав ама ајде..) па планирав да земам домен пример CompanyNameGiveaway.com да го подсредам ко што треба и да пуштам реклама.

Али според некој математики 5000 да конвертираат ќе направам некој 5000$

Друга опција е да се промовира CB продук и профитот е многу поголем..

Е сеа ми предложија да си направам МикроНичЛог со амазон афилиејт и адсенс, кејвордите за ничот се добро платени и со цел тој трафик и малку SEO од микронич може многу лесно да преиде во авторитетна страна и ќе цепа убава пара со години.

Кој се вашите мислења за ова?
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Како мислиш "Имам E-Mail листа со 20.000+ активни мејлови" ??? ти си ги собрал тие мејлови? чива е таа листа?

ако пратиш било каков мејл на оваа листа, ја ти гарантирам дека одма ќе јадеш бан, доволно се само 10 души да направат UnSubscribe во првите неколку минути и си флагиран како SPAM.

мој совет ти е уште денес да најдеш пиротехнички продукти афилиејт, да ја бластираш листата со емајл за 4th Of July и да им продаваш огномети или да ја чуваш до божиќ и да испратиш понуди за подароци преку амазон или др.
 

Алек

Нов член
Зачленет/а
28 јуни 2015
Мислења
6
Реакции
0
Како мислиш "Имам E-Mail листа со 20.000+ активни мејлови" ??? ти си ги собрал тие мејлови? чива е таа листа?

ако пратиш било каков мејл на оваа листа, ја ти гарантирам дека одма ќе јадеш бан, доволно се само 10 души да направат UnSubscribe во првите неколку минути и си флагиран како SPAM.

мој совет ти е уште денес да најдеш пиротехнички продукти афилиејт, да ја бластираш листата со емајл за 4th Of July и да им продаваш огномети или да ја чуваш до божиќ и да испратиш понуди за подароци преку амазон или др.
Листата е од онлајн продавница, не е битно како дојдов до неа пошто начиниот воопшто не е легален. Не е скрејпана со каква било алатка туку е извадена од датабаза директно.

А кога сме кај 4ти Јули.. Фала за идеата за многу малку пари може добар профит со добар твист. :3
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Листата е од онлајн продавница, не е битно како дојдов до неа пошто начиниот воопшто не е легален. Не е скрејпана со каква било алатка туку е извадена од датабаза директно.

А кога сме кај 4ти Јули.. Фала за идеата за многу малку пари може добар профит со добар твист. :3

многу добро знам од кај ти е листата :)

можеш да напрвиш слична страна на неговата со сличен домејн и исти продукти, може да помине...
 

Алек

Нов член
Зачленет/а
28 јуни 2015
Мислења
6
Реакции
0
многу добро знам од кај ти е листата :)

можеш да напрвиш слична страна на неговата со сличен домејн и исти продукти, може да помине...

Хехе, добро е што на некој му клика мозокот за све што може да се ископа од таму а не само одредени ствари :D
 

Af2Af

Нов член
Зачленет/а
25 април 2017
Мислења
7
Реакции
2
Веб-страница
af2af.com
Листата е од онлајн продавница, не е битно како дојдов до неа пошто начиниот воопшто не е легален. Не е скрејпана со каква било алатка туку е извадена од датабаза директно.

А кога сме кај 4ти Јули.. Фала за идеата за многу малку пари може добар профит со добар твист. :3
Бамп на постара тема.

Ме интересира само дали си уште во бизнисот со "доаѓање до вакви листи"? :)
 

jassum20

Нов член
Зачленет/а
17 март 2014
Мислења
53
Реакции
7
1.Кој маил сервис го користите (MailChimp, aweber) и дали испраќате пример по 1000 маилови во група и така да гледате како одат конверзиите, или испраќате до сите наеднаш?
2. Дали во маилот оставате само линк и тој линк да носи до affiliate страната (clickbank, amazon)- дали вака може да има конверзии, или правите ваши сајтови и таму оставате линкови ( за различен производ правите различен сајт)?
Дали превземате некој темплејт како треба да изгледаат newsletter маиловите кои ги испраќате, каков текст да содржат?
 
На врв Дно